| nellyneliana a întrebat:

Ce este argintul tibetan? Care este diferenta intre el si argintul "normal"?

Răspuns Câştigător
| Gabrielle_4620 a răspuns:

Despre argintul tibetan.
vei intelege diferentele cand vei citi.
Alpaca este un aliaj maleabil, vechi de cam 4000 de ani (nu glumesc, e din Epoca Bronzului), care are un punct foarte jos de topire fata de alte metale.
Aliajul este format din cupru, antimoniu (stibiu), bismut si, in trecut, continea si plumb.
Cand s-a descoperit ca plumbul da intoxicatii severe, a fost scos din aceasta compozitie si, ma rog, din toate celelalte compozitii care intrau in contact direct cu oamenii.
Acum, alpaca este formata din staniu si stibiu (care dau culoarea alb-argintie) si, intr-o mica masura, din cupru.
Cel mai folosit aliaj pentru fabricarea componentelor de bijuterii, de culoare argintie, este alpaca!

In aceasta zona a componentelor, nou-aparutul (a se citi "nou-aparutul-pe-piata-noastra") argint tibetan este concurentul direct al alpacai. Sunt convinsa ca multi (inclusiv eu) s-au cam lasat pacaliti de cuvantul "argint" din argint tibetan! Problema e ca argintul tibetan nu este chiar un argint. Este un aliaj similar alpacai, alcatuit din cupru, nichel si staniu. Conform mai multor surse, argintul tibetan continea cu mai mult timp in urma si argint. In prezent, contine
foarte putin sau chiar deloc, neffind un argint cum este argintul sterling, cu o formula exacta de 92. 5% argint si 7. 5% alte metale (de obicei cupru).

Am fost placut surprinsa sa observ ca unii vanzatori chiar mentioneaza ca accesoriile din argint tibetan nu sunt din argint insa cei mai multi omit (oare cu buna stiinta?) acest lucru.

Deci, fie alpaca, fie argint tibetan, cand vine vorba de "valoare" cam tot aia e! Chiar mai mult, avand in vedere ca muti oameni au reactii alergice la nichel, cred ca, mai buna e alapaca.

3 răspunsuri:
| marya a răspuns:

Rgint tibetan este utilizat în principal în componente bijuterii, şi este similară cu cositorite - un aliaj de cupru, şi, uneori, staniu sau nichel, cu un procent mic de pură de argint. Aspectul general este de argint în vârstă, dar poate fi lustruit pentru a oferi evidenţiază pe turnate complexe. Conţinut de nichel este în prezent reduse sau absente, datorită comune alergii la acest metal.
Tibet de argint folosit pentru a avea un conţinut mai mare de argint cu un deceniu sau două în urmă, până la 30% sau mai mare, dar mai ieftin reproduceri din Extremul fabrici de Est au diluat pe termen lung. Articol autentic poate fi cu adevărat luat numai din metal şi argintărie in situ, unele dintre care a reuşit să producă încă de lucru de la tradiţia lor lungi de aur şi silversmithing în această ţară. Termenul de argint legate de "Nepal", cu toate acestea, pare să fi avut loc pe conţinut de argint superior şi asociere cu metalsmithing de calitate.
În prezent, bijuterii, margele si piese turnate descris ca fiind "de argint tibetan" tinde să fie o bază de fier "de metal brânză" turnare, suprapuse cu acest cositorite şi argint metalic. Depinde de sursa, acestea pot fi fie gros şi robust, sau atractiv, dar uşor de spart din cauza unei turnare în vrac, interior fragil. Productii din urmă sunt, prin urmare, numai potrivite pentru piese turnate mici de până la aproximativ 12mm, sau care sunt trecătoare "moda" de bijuterii, cu o durată de viaţă scurtă.
Vă rugăm să reţineţi că acest articol este scris iniţial din experienţa proprie Cru ca un hands-on de bijuterie costum - plus de metalurgiştii şi istorici bijuterii este foarte binevenită.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argintul 925 este un argint ce contine 92, 5% argint si 7% alte elemente (de obicei cupru). Argintul tibetan nu este de fapt argint. El este un simplu aliaj din cupru, staniu si nichel asemanator cu alpaca (aliaj foarte vechi, care era folosit pentru bijuterii ca nu oxida). Alpaca initial continea plumb, acesta fiind eliminat apoi din componenta ei, ca s-a aflat ca dauneaza organismului. La fel si argintul tibetan initial continea argint, dar acum nu prea mai gasesti. Avand in vedere ca sunt dese alergiile la nichel, tot alpaca ramane lider daca nu e argint 925 happy