| Daliana :) a întrebat:

Ce fond de ten folositi? Stiti vreunul care este mai bun? Ma refer sa nu "uleiasca" pielea sau sa aiba aspect de "nisip" dupa un anumit timp. De exemplu mie nu-mi place deloc afiniton-ul de la maybelline happy

Răspuns Câştigător
| kindness a răspuns:

Hei uite. exista fondul de ten de la Avon. vreau sa iti spun ca este remarcabilbatting eyelashes. este fff. bun si mai este pe deasupra si calmant
In principu, fondurile de ten de la Avon, la preturi acceptabile, sunt de calitate; el se numeste asa Fond de ten Avon Calming Effects- 24, 99 RONhee hee; si in plus iti voi dezvalui mici trucuri pentru aplicarea corecta a fondului de ten :
Foloseste un fond de ten care are factor de protectie solara de cel putin 15, pentru a preveni imbatranirea pielii.
Fondul de ten trebuie sa aiba o nuanta aproape de culoarea fetei si a gatului tau, asa ca nu il incerca pe mana, deoarece poti fi indusa in eroare,
Se folosesc nuante diferite de fond de ten de-a lungul anotimpurilor datorita variatiilor culorii pielii; este indicat sa nu folosesti acelasi produs pe parcursul intregului an. Cateodata, combinatia a mai multe nuante duce la culoarea pe care o doresti.
Nu uita sa aplici fond de ten si pe pleoape, buze si pe gat, pentru a obtine un look mai natural. Acest procedeu ajuta si la o buna fixare a fardurilor si a pudrei.
Fondul de ten lichid de obicei are la baza apa si este potrivit pentru tenul uscat. Aplicati fondul de ten cu un buretel sau cu degetele si nu uitati sa agitati tubul inainte de folosire
Fondul de ten este in contrast cu crema ca mod de aplicare. Trebuie dat de sus in jos, de-a lungul fetei, si se acorda o mare atentie bazei nasului, barbiei si zonei dintre sprancene, zone care de obicei produc mai mult sebum.
Nu uita sa indepartezi surplusul de fond de ten cu o discheta de demachiat umeda si sa acorzi atentie deosebita sprancenelor, unde se strange de obicei fondul de ten.
Cu o pensula mare, aplica putina pudra translucida pentru a fixa baza, iar apoi verifica in oglinda, la lumina naturala, felul in care te-ai machiat.
Sper ca ti-am putut fii de ajutorwinkingSucces

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fondul de ten trebuie ales în funcţie de ten (gras, uscat, mixt).
Nu uita că trebuie să dai cu o bază de machiaj înainte ca apoi să aplici şi fondul de ten.
Mergi în magazin şi cere o monstră de fond de ten compact (aplici pe pielea curată şi vezi după câteva ore cum se comportă), numai aşa poţi aprecia ce anume poate funcţiona la tine ca să fii mulţumită.
Pa, pa.

| curiozitatea a răspuns:

Buna.eu folosesc produse oriflame, adevarul este ca nu prea am probleme cu tenul, dar cand mai apare un cos sau marog.am un baton corector. de la oriflame adica creion din acesta : http://in.oriflame.com/......tail.jhtml si mai dau si peste el cu "Crema colorata." un fel de fond de ten doar ca nu lasa urme naspa.adica cel putin eu n-am probleme, acum depinde si cat iti pui pe fata, dar e foarte bun si are un miros superr se numeste veryme uite: http://www.myflame.ro/......Detail.asp este 8-9 lei cada nu ma insel, desii este foarte ieftin este 100% folositor:)

| Miruna_7873 a răspuns:

Sincer, cel mai bun dintre toate pe care le-am folosit este cel de la Kalos.
Am folosit si Avon, Oriflame, de la Sephora si nici unul nu ma incanta.
Plus ca acesta de la Kalos nu e nici foarte scump in jur de 15 lei.
Bafta :d

| Daliana :) explică:

Multumesc frumos fetelor! Mi ati fost de mare ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daliana, incearca HD foundation de la MUFE (Make Up For Ever).
Gasesti in magazinele Sephora.
E cam 40 de dolari in alte tari.
Isi merita banii; acoperire usoara spre medie, dar se poate ajusta nivelul, functie de nevoie. Aplici cu pensula/burete cosmetic umed...
Finisaj natural, daca gasesti nuanta care ti se potriveste, o sa fie invizibil. De unde denumirea 'HD'. Arata bine in poze, film. Nu e complet mat, tenul pare luminos.