| kpoplover21 a întrebat:

Ce forma de sprancene se potriveste fetei patrate? Dar ovale?

Răspuns Câştigător
| belciuge a răspuns:

Forma sprancenelor iti poate schimba total infatisarea, de aceea este foarte important ca ele sa fie pensate corect. Niste sprancene pensate corect iti pot infrumuseta chipul, accentuandu-ti privirea si intinerindu-te instantaneu, pe de alta parte, sprancenele pensate gresit te vor face sa arati mai in varsta, mai obosita sau mai trista.
Pentru a te pensa corect trebuie sa tii cont in primul rand de forma fetei tale.

Fata ovala
O recunosti dupa:
Fruntea mai lata decat barbia, obrajii pronuntati, insa nu proeminenti, barbia ovoidala de dimensiuni reduse.
Forma sprancenelor:
Nu este necesar sa prelucrezi sprancenele in mod special, fata ovala fiind deja tipul ideal. Alege o forma usor arcuita si care respecta coordonatele celor trei axe.

Fata rotunda
O recunosti dupa:
Aspectul relativ circular, simetric, fata fiind aproape la fel de lata cat este lunga. Obrajii sunt foarte proeminenti, fiind punctul maxim de latime al fetei.
Forma sprancenelor:
Sprancenele trebuie se fie putin arcuite si alungite, fara a fi prea subtiri, conferind astfel senzatia de lungime unei fete rotunde. Exagereaza arcul si nu il rotunji, lasa-l ascutit, in timp ce liniile ce formeaza arcul este bine sa raman drepte. Daca ti se pare exagerat, adopta forma propusa pentru fata ovala, insa evita forma de spranceana usor rotunjita.

Fata patrata
O recunosti dupa:
Fruntea, si in special mandibula, in colturi, amandoua fiind aproximativ la fel de late.
Forma sprancenelor:
Alege sprancene mai groase, mai pronuntate, pentru a echilibra linia mandibulei. Coloreaza-ti sprancenele cu un dermatograf daca nuanta acestora este pala si adopta o usoara arcuire, putin rotunjita sau curbata.

Fata lunga
O recunosti dupa:
Aspectul alungit, atat al barbiei si fruntii, cat si al pometilor, dimensiunile fiind usor echivalente. Barbia este proeminenta.
Forma sprancenelor:
Pentru a face o fata lunga sa para mai scurta, alege o forma usor aplatizata. O linie usor orizontala estompeaza lungimea fetei tale.

Fata in forma de inima
O recunosti dupa: barbia foarte ascutita. In rest, coordonatele sunt asemenatoare cu cele ale fetei ovale. Obrajii nu sunt excesiv de proeminenti.
Forma sprancenelor:
Alege sprancene rotunjite, ce incadreaza fata intr-un look general de inima. Pot fi nu foarte arcuite, pentru un look mai natural sau mai arcuite daca ai senzatia ca fata ta este destul de scurta.

Fata in forma de diamant
O recunosti dupa:
Aspectul ascutit, unghiular. Fruntea este relativ scurta, insa lata, in special in zona tamplelor.
Forma sprancenelor:
Ca si in cazul formei inima, sprancenele trebuie sa fie rotunjite, nu ascutite. In cazul tau insa, arcul trebuie sa fie bine definit, facand fruntea sa para mai mica.
Tehnica de pensare:
Se traseaza trei linii imaginare: Sprancenele trebuie sa inceapa in dreptul liniei imaginare care se formeaza intre coltul exterior al gurii, nară si coltul interior al ochiului. Zona de curbura maxima trebuie sa corespunda liniei imaginare care se formeaza intre centrul nării si iris, iar sprancenele trebuie sa se termine la baza liniei care uneste nara de coltul exterior al ochiului.
Acestea reprezinta, desigur, coordonatele de baza. Poti alege sa folosesti fond de ten sau un creion alb pe firele ce nu se incadreaza in liniile imaginare pentru a-ti fi mai usor atunci cand incepi pensatul propriu-zis.

Indeparteaza firele de par ca depasesc aceste linii in primul rand, pentru a stabili dimensiunile exacte, in special lungimea.
Firele de par din partea superioara a sprancenelor cresc in general mai greu decat cele din sprancene, tocmai de aceea va trebui sa ai foarte mare grija atunci cand le smulgi. Uneori poate exista riscul ca acestea sa nu mai creasca, insa de cele mai multe ori nu trebuie sa-ti faci probleme, e de ajuns sa urmaresti conturul natural al sprancenelor pentru a obtine forma perfecta.
Penseaza-te in lumina naturala, intrucat vei vedea toate acele firisoare pe care la lumina din baie nu prea ai avea cum.
Foloseste o penseta de buna calitate (Penseta Revlon Vision Tweezer 18lei), altfel risti sa rupi firele de par, in loc sa le smulgi din radacina.
Aplica pe sprancene o crema hidratanta si maseaza usor pana intra in piele; acest lucru va inmuia pielea si va usura smulgerea firelor de par.
Fa-ti o schema atunci cand incepi arcuirea. Decide cat de subtiri le vrei, apoi acopera firele cu un concealer, fond de ten, creion dermatograf sau creion alb. Priveste-te in oglinda. Esti multumita de rezultat? In caz contrar, sterge produsul si reorganizeaza-ti schema.
Arcul nu trebuie sa inceapa niciodata inainte de extrema irisului. In general, de la jumatate sau din extremitati sunt directiile obisnuite pentru arcuire. Tinta este un triunghi cu varful rotunjit (pentru a evita un look superficial).
Odata ce ai stabilit punctele cheie, trebuie doar sa te inarmezi cu multa rabdare. Nu smulge mai mult fire deodata, ci incepe pensatul pe randuri. Porneste de la baza si totodata, din coltul interior al ochiului catre cel exterior.
Tunde-ti sprancenele inainte de a le pensa. Prima jumatate a sprancenelor se va pieptana in sus, cea de-a doua in jos, iar varfurile ce depasesc baza vor fi tunse cu o forfecuta. De ce este importanta sa faci acest lucru inainte si nu dupa pensatul propriu-zis? Pentru a nu indeparta fire prea lungi, insa a caror radacina se afla in baza sprancenei, lasand astfel goluri inestetice. Nu esti adepta tunsului? Asigura-te cel putin ca le-ai pieptanat inainte.
Si firele de deasupra sprancenei se pot pensa, insa sub nicio forma cele care se incadreaza in spranceana, doar cele cu aspect de puf. Forma sprancenei nu se poate desena de sus, ci numai de jos, pensatul firelor de deasupra afectand, in general, arcul natural al sprancenelor tale.
Pensatul sprancenei in forma ascendenta, adica incepand cu o baza mai groasa si terminand cu una subtire, da fetei un aer tineresc si optimist.
Daca ai ochii mici, nu alege sprancenele prea groase.
Pentru ochii departati, sprancenele vor fi mai apropiate de radacina nasului decat in cazul normal (cand incep pe linia perpendiculara coltului intern al ochiului) si va trebui sa scurtezi din partea exterioara a sprancenelor, pentru a apropia putin ochii.
Pentru ochii apropiati, sprancenele vor fi putin mai departate de coltul intern al ochiului, dand senzatia de distanta intre ochi.

Eu am invatat sa ma pensez singura, a fost un chin la inceput dar acum am mai multa incredere in mine laughing Si arat si foarte bine! Cred ca ma fac mai bine decat cosmeticiana la care ma duceamwinking

| kpoplover21 explică (pentru belciuge):

Multumesc pentru raspuns.winking

3 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Asta numesc eu sprâncene perfecte:
http://www.fashionavecpassion.ro/......5-miscari/

| R0ckY01 a răspuns:

Ce forma iti place tie, tu le porti nu colegul de camera... Uita-te ce forma iti place si alege-o.