| amberjuly a întrebat:

Ce imi recomandati pentru indepartarea parului din zona inghinala? Am firele foarte groase si radacinile adanci. Am incercat cu ceara dar pe portiuni foarte mici - o durere aproape insuportabila? E vreo diferenta daca merg la salon?

13 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Una e sa incerci sa te epilezi singura si alta e sa mergi la salon.Iti recomand epilarea cu ceara la un salon. O sa doara, dar o sa suporti mai bine si in timp te vei obisnui.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Si eu m-am nenorocit incercand sa ma fac cu ceara singura...pana am prins tactica.mai bine mergi la salon. e de 100 de ori mai ok

Bula
| Bula a răspuns:

Epilarea, ca si barbieritul, are drep consecinta intarirea firelor de par! Ca si barba barbatilor!
Astazi scoti radacinile, dar peste 2 luni au crescut altele mai tari la loc, si...mai multe!
Iar durerea ce urmeaza mai tarziu... thinking

auran
| auran a răspuns:

Sigur ca daaaa
au mai multa rapiditate decat tine
oricum, mergi la un salon care nu foloseste ceara de unica folosinta - aceeea este mai dureroasa

| yadora a răspuns:

Draguta mea... poti merge si la Paris, dar de durere nu te scapa nimeni...asa ca ia o dusca inainte de a merge la epilat ca sa prinzi curaj ...si inainte cu tupeu. Dupa aceea radacinile vor fi mai subtiri, te vei epila mai rar si va fi mai suportabil. TE CRED FIINDCA EU AM FUGIT CU TOT CU CEARA, NEMAIAPUCAND SARACA FEMEIE SA MAI SMULGA SI URMATORUL RAND...

| wendy a răspuns:

Este o mare diferenta intre epilatul cu ceara acasa si cel de la salon. la fel ca la vopsit. cosmeticiana stie ce face, cum sa traga sa nu rupa firele si chiar sa faca durerea mai suportabila.
inghinalul e cel mai dureros, sa nu te astepti sa fluieri in timpul epilatului(desi cunosc persoane), insa cu timpul, firele se raresc, radacinile se subtiaza iar pielea se obisnuieste. nu baga lama, o sa regreti mai tarziu

| jani a răspuns:

Nu, ca parul tau ramane tot la fel de tare si radacinile tot adanci.Traieste cu idea ''asa esti tu''
.

| bubu04 a răspuns:

Ceara este cea mai indicată și pentru început îți recomand ceara obișnuită și nu pe cea de unică folosință, deși la saloane în ultimul timp se folosește ceara de unică folosință. De asemenea îți recomand să te interesezi de cosmeticiană pentru că eu am fost la 3 și durerea, cel puțin în cazul meu, a variat și în funcție de asta. Prima dată doare cel mai tare și cu timpul vei reuși să faci asta si acasă fără dureri. Eu mă epilez de vreo 6 ani cu ceară și de 2 ani mă epilez singură. Uneori nu simt nici o durere, alteori mă doare îngrozitor... Am observat că de fiecare dată când sunt nervoasă, stresată, agitată etc doare așa că îți recomand să ții cont și de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, mergi la salon.
Este cel mai bine pentru tine să vezi cum se face o epilare inghinală. La salon tehnica este mai puțin dureroasă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o diferenta imensa. Durere ai pentru ca te-ai ras cu lama si radacina e acum puternica, firele groase si multe... dar daca te vei duce la cosmetica durere se va ameliora cu timpul...asta daca nu vei mai baga lama...crede-ma.
Si oricum e mult mai usor sa te faca altcineva decat sa te faci singurica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la cosmetica. Cosmeticiana are dexteritate si trage ceara imediat. O sa te doara doar un pic. Nu trebuie sa te sperii.
In timp parul devine mai fin cu radacini mai slabe.
Nu te lua dupa aberatiile ca epilat = ras!
Daca te razi cu lama va creste foarte repede si foarte viguros.
La cosmetica iti pune o fasie destul de mare, intr-o secunda se rezolva! Una pe stanga alta pe dreapta si gata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.revitol.ro

| AlinaGreeny a răspuns:

Si eu am acelasi tip de par, iar inghinal nu m-am facut niciodata cu lama, doar cu ceara si deja ma epilez de 3 ani cu ceara iar radacina nu s-a rarit, doar firul s-a subtiat un pic. Exista doua tipuri de par. Cu radacini scurte si fir subtire. Si cu radacini adanci si fire groase. Daca firul tau de par este asa, nu ai ce sa faci, o sa te obisnuiesti in timp. Nu exista teoria ca daca te epilezi cu ceara radacina ta se va rari, acesta este un mit. Singurul lucru care rareste radacina este timpul. Totusi nu recomand lama pentru firul de par gros mai ales inghinal deoarece va creste mai repede, iar cremele sunt toxice pentru piele. Te vei obisnui in timp. Poti sa incerci epilarea definitiva daca esti bruneta. Iar daca nu, asta este.