| EVA9443 a întrebat:

Ce sa fac ca sa-mi creasca parul repede? Si ce nu trebuie sa fac(sa-l usuc cu feonul sa-l indrept cu placa?).♥

6 răspunsuri:
| anabelisa a răspuns:

HOME > FRUMUSETE > Ingrijirea parului
Ajuta-ti parul sa creasca mai repede!
Miercuri, 22/04/2009 de Anca Dumitrescu

Comentarii (37)
Daca parul tau creste foarte greu sau pur si simplu il ai scurt si ai vrea sa creasca mai repede, nu trebuie sa apelezi la extensii pentru a avea un par lung, frumos, si sanatos.

Exista cativa pasi pe care, daca ii urmezi cu constiinciozitate, iti pot ajuta podoaba capilara sa se regenereze mult mai repede. Atata timp cat firul de par este sanatos si cresterea acestuia va fi mult mai rapida.

Stimuleaza circulatia sangelui la nivelul scalpului

Din cand in cand, ofera-i scalpului tau un masaj. Maseaza foarte bine pielea capului in timp ce te speli, prin miscari circulare, pornind de la zona gatului pana la frunte.

Masajul stimuleaza circulatia sangvina, ajutand astel substantele nutritive sa ajunga mai usor la radacina firului de par.

Mananca sanatos si ia vitamine bogate in antioxidanti

Un regim de viata sanatos reflecta un par asemenea, asa ca ai mare grija la ce mananci. Consuma cat mai multe fructe si legume, carne de pui si peste, verdeturi, lactate si bea cat mai multa apa.

Indicat ar fi sa consumi cat mai multe alimente bogate in vitamina A, B, C si E, responsabile cu refacerea tesuturilor si esentiale pentru cresterea parului.

In cazul in care ai carente de vitamine care nu pot fi tratate prin regim alimentar adecvat, poti lua si suplimente alimentare, dar nu in exces. Foarte bune pentru intensificarea cresterii parului ar fi o cura de zinc si seleniu, recomandate de asemenea si pentru parul gras deoarece inhiba hiperproductia de sebum.

Tunde varfurile la un anumit interval de timp

Varfurile despicate, pe langa faptul ca sunt inestetice, incetinesc si cresterea firului de par. Asa ca, desi iti doresti sa iti lasi parul sa creasca cat mai lung, e bine ca la un interval de maxim 2 luni sa tunzi putin din varfuri (nu jumatate din par) astfel incat sa creasca sanatos de la radacina pana jos. Astfel, firul de par va scapa de portiunea despicata si va putea creste in mod natural.

Fii consecventa in ingrijirea parului tau

Asa cum zi de zi ai grija de pielea ta, te demachiezi, folosesti o crema hidratanta, masca sau o lotiune tonica, la fel si parul tau are nevoie de o ingrijire speciala. In primul rand, periaza-l cu grija, astfel incat sa nu il rupi. Cel mai indicat ar fi sa folosesti o perie moale, cu dinti din plastic sau fire naturale. Foloseste la fiecare spalare un balsam hidrantant, care in acelasi timp are rolul de a descurca firele de par si a le face mai usor de periat. Nu uita de masca, macar o data pe saptamana si de un ser pentru varfuri.

Ca alternativa la mastile si tratamentele din comert, poti folosi masti facute in casa, in special cele din ulei de masline sau ricin. Nu abuza de produsele de styling si ai grija cu ce iti vopsesti parul. Indicate ar fi vopsele cu cat mai putin amoniac sau deloc.

| OnuOnulică a răspuns:

Buna ca sa iti cresca repede trebuie in primul rand sa fie ingrijit
Nu trebuie sa il usuci cu feonul... asta e o prostie.

| Gimihumulukuakua a răspuns:

Fi atenta!
Iei un castronel, spargi 1-2 oua, amesteci cu ulei de masline dupa care pui o lingurita de bicarbonat. incearca o data dimineata si o data seara! de preferat de 2 ori pe zi, dar poti incerca si de 3.

| Elis775 a răspuns:

uleiul de ricin accelereaza cresterea parului, a genelor si a sprancenelor. il gasesti in farmacii sub forma de... ulei

insa nu te astepta sa creasca parul 50 cm pe luna, accelereaza doar "metabolismul natural al parului"

| xr0x a răspuns:

Ca sa iti creasca parul foarte repede iti zic ceva ce am facut si eu si il am pana la fund love struck -
1. Tine-l cat de mult legat in felul asta fortezi radacina sa isi dea drumul.
2. Piaptana-l de 2 sau max 3 ori pe zi
3. Ia de la naturist un sampun pentru crestere acolo sunt cele mai bune si sanatoase
4. Tunde-i varfurile cat de des adica la 4 luni maxim cat de putin 1 cm sau chiar jumate de cm ca sa il reimprospatezi mereu sa nu inceapa sa iti cada
ar fi indicat sa nu il arzi cu feonul sau cu placa pentru ca ti se despica varfurile mai repede si ai sa fi nevoita sa il tunzi des si mult pentru ca incepe sa se rupa :* big grin.
Sper ca te-am ajutat :* :* :*