| Dydzzy a întrebat:

Ce sa fac? Imi rod unghiile! Cum ma pot lasa? Ma puteti ajuta cu ceva? Sa imi dati niste sfaturi, nu stiu!

Răspuns Câştigător
| Barajag a răspuns:

Rosul unghiilor include muscarea cuticulelor sau a tesuturilor moi din jurul unghiilor, precum si muscarea unghiei in sine.
Exista mai multe masuri pe care le poti lua pentru a te ajuta sa scapi de obiceiul de a-ti roade unghiile. Unele se concentreaza asupra modificarilor de comportament, altele se concentreaza pe barierele fizice impotriva roaderii unghiilor:
- pastreaza-ti unghiile taiate scurt si pilite. Ingrijirea unghiilor te poate ajuta sa reduci obiceiul de roadere a lor si te poate incuraja sa iti pastrezi unghiile atractive;
- fa-ti manichiura regulat si foloseste lac de unghii.
- incearca tehnici de management al stresului daca iti rozi unghiile din cauza ca esti nelinistita sau stresata;
- foloseste o oja cu un gust amar. Acesta iti va aminti de fiecare data ca trebuie sa incetezi sa-ti mai rozi unghiile;
- incearca sa inlocuiesti rosul unghiilor cu alte activitati precum: desenatul, scrisul, strangerea unei bile de stres. Daca incerci sa tii o evidenta a momentelor in care simti nevoia sa iti rozi unghiile, vei deveni mai constienta si vei putea incerca sa te controlezi;
Rosul unghiilor iti poate face degetele sa arate rosii si inflamate, iar cuticulele sa sangereze. In plus, creste si riscul infectiilor din jurul patului unghiei sau chiar din gura. Mai mult decat atat, poate cauza si infectii ale gingiilor.
Pe termen lung, obiceiul poate interfera cu cresterea normala a unghiilor si le poate chiar deforma.
Tine cont de tot ce se poate intampla cu unghiile tale si respecta aceste sfaturi care cu siguranta iti vor fi de folos.Bafta!

4 răspunsuri:
| alexandra_8659 a răspuns:

Cred ca tine de vointa nu de sfaturile noastre. Gaseste-ti alta ocupatie, atat cu mainile cat si cu gura big grin De pilda, mesteca guma. Nu e foarte sanatos, dar, macar, pana iti trece acest "tic".

| DisforDeea a răspuns:

Impusca`tewinking. Glumesc. Incearca sa-ti gasesti o ocupatiebatting eyelashes

| Licurici_1572 a răspuns:

Si eu mi le rodeam inainte...
cand iti vine sa le rozi.
fa ceva. i-ati ceva in mana si roade de ex:o guma.
si o sa dispara intre timphappy