| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac impotriva cosurilor? Va rog mult de tot sa imi dati niste idei, sfaturi orice. Imi apar cosuri (dupa parerea mea destule, dar mama zice ca nu-s multebig grin) Am incercat mai multe tratamente: creme, ceva cu antibiotic (tot ceva de dat pe suprafata afectata), la un moment dat dadusem peste sapunul Clerasil cara dadea rezultate, dar acum nu-l mai gasesc. Am intrebat la mai multe farmacii dar mi s-a spus ca nu s-ar mai fabrica:sad

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Inpotriva cosurilor nu ne putem da noi cu parerea pe net cu cve sa dai sau nu. Fara frica si fara rusine du-te la un dermatolog. Daca ai un medic de familie spune-i sa-ti dea un bilet de trimitere catre Dermatologie, daca nu, o consultatie la un dermatolog costa cam 50 de Roni. Si de cate ori te cheama nu iti mai ia bani. De fapt asa ar trebui. In general nu estge doar o cauza externa, ci pentru cosuri se iau si vitamine, si antibiotice de multe ori pentru ca aceste cosuri sunt cauzate de un microb, un viermisor, chiar un bacil din cate stiu eu. Dar nu sunt medic.

45 răspunsuri:
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Incearca unguentul antimicotic il gasesti la farmaciile veterinare nu este facut pentru cosuriu dar incearcal eu il folosesc si nu am nici macar 1 cos si apoi imi spui ce efect a avut da iti garantez ca e super bunwinking

| NoName_9903 a răspuns:

Cel mai important este sa afli care este cauza aparitiei cosurilor- poate fi o infectie cutanata, o reactie alergica la anumite produce cosmetice, sau o dereglare hormonala. Indiferent care ar fi cauza este extrem de important sa iti pastrezi fata curata- demachiaza-te cel putin dimineata si seara cu un produs pentru ten sensibil, schimba-ti foarte des prosopul de fata, daca poti foloseste o fata de perna de matase. In privinta cremei hidratante- ai grija sa folosesti un produs non-comedogenic. Daca problema este grava, mergi la un dermatolog, cu siguranta iti pozte da sfaturi mult mai bune!

| monicaclaudia a răspuns:

Eu te-as sfatui sa stai atenta la alimentatie si sa nu te straduiesti prea mult ca sa gasesti o crema ideala pentru asa ceva apa si sapunul neutru ajuta mai mult. Zic asta deoarece am ajuns la concluzia ca daca toatea stelele de cinema nu reusesc ca sa scape de cosuri puncte negre cu toate tratamentele care le fac noi oameni de rind ...nu putem doar ca sa speram ca trec,
Eu de cind stau atenta la mincare am reusit ca sa scap de problema asta
PS: nu le atinge. stiu ca e nasol de vazut dar cu cit storci cosurile cu atit iti strici tenul ( daca nu facut de o persoana in ceva centru care are minima ideea de ceea ce face )

| crisa a răspuns:

http://www.e-acnee.ro/Controlul-acneei/
Un efect bun l-am avut folosind Garnier Pure Daily Cleansing Gel
http://well.ca/images/large/products/cleasing%20gel_LRG.jpg

| gianina a răspuns:

Sincer.si eu am avut probleme.si incercam cu toate solutiile din lume...depinde de organismul tau...se schimba cv in tine de iti apar... iar ca sa scapi de ele... apa cu sapun.tonguezilnic dimineata si seara.si cand iesi la frig dati cu o crema.lapte hidratant.si o scapi.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai spala-te pe fata si nu sta cand este praf...si mai eles dade cu spirt, nu le sparge time out

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut uite eu sunt un tip care a scapat de acnee si am avut destule probleme -daca vrei sa afli si tu cum uite ma gasesti online pe mess la x.stefan@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba da se fabrica dar trebui sa cauti la mai multe farmacii.Ca sa iti treaca cosurile trebuie sa iti dai cu otet pe fata seara dupa ce te speli.Asa am facut si eu si crede-ma ca are reazultate foarte mari. Daca vrei sa vb cu mine :clauditzadulcikc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu imi vine sa cred ce citesc: da-te cu spirt sau otet, spala-te cu sapun...Pai poate trec cosurile pe moment dar voi nu va ganditi cum o sa arate arate fata voastra peste 10 ani? Cu cat folosesti un tratament mai agresiv cu atat pielea secreta mai mult sebum si iti apar mai multe cosuri. Sfatul meu este sa mai cititi cate ceva inainte de a debita toate ineptiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa iti treaca Cosurile trebuie sa te dai cu lamaie si sa cumperi apa de fata care costa 7 lei... iti sp eu nu mai am nici macar un cosh de cand am facut asta...:X kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am probleme de genul asta si am folosit si iod si creme d l nivea da cred ca depinde si de ten si de organism... daca vrei sa mai vb ma gasesti p id-ul meu d mess:. dianush_angel

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia mibazon de la farmacia veterinarawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intaradevar lamaia este buna si pe mine ma ajuta dar miau reaparut dupa aproximativ o luna si am zis sa folosesc ceva nou si am ajuns la ZINERIT se gaseste in farmaci si este foarte bun costa in jur de 30 de ron nu e mult (zic eu) ITI GARANTEZ CA OSA TE AJUT.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mha.eu am folosit clean deeper de la nivea si vreau sa zic k e super.in 2 zile am scapat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alex_cool556

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu folosesc o slolutie numita ankesol dar numai ca trebuie sa te speli inainte pe fata cu apa calda si sapun si o sa vezi ca scapi de ele vazand cu echi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu aveam probleme cu cosurile... da am folosit Zinerit ...si vreau sa va spun ca este foarte bun...si in loc de toni imi curatam fata cu ceai de musetel bine concentrat(eu am scris doar ce am fac facut pe a scapa de cosuri):*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma` eu am folosit Zynerit si o masca de la aslaVital (gen pudra bazata pe argila. 8lei). Dupa doar 1 saptamana tenul era curat. Eu nu am avut probleme foarte mari cu cosurile, dar imi apareau cateva dureroase si am pus punct cu produsele de sus.happy Sunt ieftine si dau roade! Oricum nu le stoarce:d. mrg. mie toata lumea mi-a zis asta, dar tot le'am stors.laughing Nu mi-a ramas niciun semn, dar dau sfatul mai departethinking [nu stiu de ce.] Bafta.smug
P. S. Produsele se gasesc in farmaciihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de organism si de cum te alimetezi eu am incercat toto felu de solutii si fara nici un rezulat dar un pr a spus sa incerc cu pasta de dinti si merge.De ce cu pasta de dinti? simplu pasta de dinti usca cosurile si deaceia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adreseazate medicului ca poate sa ai o infectie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foloseste lamaile. Ele sunt bogate in vit. C si sunt un antioxidant si detoxifiant foarte bun. Ele o sa faca sa dispara petele si acneea de pe fata! Crede-ma si eu am aceeasi problema!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La avion sint cremuri pentr cosuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu m.am dat cu lamaie cateva zile si m.ai tare mi.au aparut. inainte aveam mai multe cosuri da am scapat de ele cu Zinerit si mi.au mai trecut dar acum mi.au ramas pete sad. am incercat si cu mibazon dar nu prea mult, nu prea am obs. diferente

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca zyneryt garantat merge e in jur de 35-40 lei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda... Am avut multe cosuri si eu si am doar 12 ani.Eu am folosit pentru inceput mai demult un gel foarte bun Isotrexin. dupa ce l-am folosit cam 3 saptamani numai aveam nicun cos pe fata dar dupa aia miau mai iesit cateva mari. m-am dus la farmacie sa mai iau si din pacate mi-au spus ca nu se mai fabrica si in tot acest timp am vazut o reclama la TV cu Garnier Pure Active dupa 3 zile m-am dus la farmacie si am cumparat o sticla costa 30 de lei. Dupaia trebuie sa va spun de la prima aplicare a doua zi dimineata s-a vazut efectul clar pentru ca cosurile se micsorau si numai erau ca inaine ( inainte sa te dai cu gelu' trebuie sa te speli bine cu apa calda pe fata ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu de cateva luni folosesc un sapun eucerin care se gaseste doar in farmacii si de atunci nu mai am probleme cu cosurile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am scapat de cosuri in felul urmator:
Cu o felie de lamaie imi masam un pic fata,apoi ma spalam cu un sapun antibacterial ca safeguard,apoi cu un gel care curata in profunzime ca garnier pure 3 in 1,si cu un gel de curatare si tratare a petelor si cosurilor ca cel de la clearaskin.In fiecare saptamina foloseam o masca din un ou,o lingura de miere si una de ulei de masline.Si inca,puneam pasta de dinti pe cosuri...ca sa se usuce!Si niciodata nu le storceam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am scapat de cosuri in felul urmator:
Cu o felie de lamaie imi masam un pic fata,apoi ma spalam cu un sapun antibacterial ca safeguard,apoi cu un gel care curata in profunzime ca garnier pure 3 in 1,si cu un gel de curatare si tratare a petelor si cosurilor ca cel de la clearaskin.In fiecare saptamina foloseam o masca din un ou,o lingura de miere si una de ulei de masline.Si inca,puneam pasta de dinti pe cosuri...ca sa se usuce!Si niciodata nu le storceam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Auzi si eu am da n-am nici o grija am un sfat nu m anca ciocolata pentru ca ciocolata elimina impuritatile prin cosuri