| Emanuelmessi a întrebat:

Ce sa fac sa scap de coșuri si acnee?
Ce crema îmi recomandați?

7 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nicio crema nu face vreo minune pentru acnee. Îți trebuie o rutina completa de îngrijire special pentru acnee+tratament, de cele mai multe ori antibiotic, de la dermatolog. Nu asculta sfaturi și recomandări de la cunoscuți, fiecare ten este diferit și ce funcționează pentru altul, nu va funcționa și pentru tine.

| Lukasssz a răspuns:

Skinoren de dimineata si gerovital seara

| minime3 a răspuns:

Dupa ce mergi la dermatolog, mai poti incerca si cu otet de mere putin diluat, aplici cu o discheta de 2-3 ori pe zi, e foarte bun!

| AnemonaP a răspuns (pentru minime3):

Nu se pune oțet pe fata. suntem in sec 21

| Claudia10girl a răspuns:

Eu am avut probleme grave cu acnee si am ajuns la un medic dermatolog bun. Mi-a recomandat sa incep sa folosesc tratamentul natural de la Vervory si pot sa zic ca mi-a vindecat complet tenul.

| 60KgMedusa a răspuns:

Sos de barbati de la stapy

| Eeeeeeeeeelena a răspuns:

De fapt poti folosi otetul de cidru de mere ca toner pentru fata. Diluat, evident. Se pune si in mastile cu argila (foarte bune pentru acnee dar greu de gasit prin Romania). Acidul acetic usuca cosurile. Eu s zice sa eviti produsele cu alcool in ele, inclusiv after shave-urile, sa nu te speli pe fata cu sapun obisnuit in niciun caz, sa eviti consumul excesiv de lactate (poate provoca acnee), bea apa multa, poarta protectie solara constant (inclusiv iarna) sau cumpara o crema hidratanta cu SPF macar 30. Eu am un dermatolog, si un cleanser foarte bun de la dansa e cel de la Ivapur. Am folosit si Ivapur Akne-syt ca tratament, si pharmacore plicuri orale. Toate astea pot fi luate din farmacie, de la dermatocosmetice. Ca crema hidratanta pentru tenul acneic recomand Ivapur Hydra sau Vichy Normaderm Phytosolution. Am luat si doxiciclina antibiotic, insa acela se da doar cu reteta. happy