| anonim_4396 a întrebat:

Ce "tratamente" naturale folositi impotriva porilor dilatati? Daca am porii dilatati si cateva puncte negre(rar imi ies cosuri) ce tip de ten am? Eu cred ca e uscat pentru ca daca nu ma dau cu crema hidratanta un timp(nuvea soft) imi simt fata uscata si ma cojesc pe nas si frunte!

Răspuns Câştigător
| DooLceatZ a răspuns:

Dilatarea si curatarea porilor
Tratamente naturiste eficiente care combat punctele negre
In primul rand avem nevoie sa dilatam porii ca sa putem extrage punctele negre. Reusim acest lucru printr-o baie de abur cu ceai de musetel sau aplicam o masca pe baza de caise coapte. Se piseaza caisele pana se formeaza o pasta si se aplica pe toata fata, in special pe zonele cu probleme. Las-o sa actioneze timp de 30 de minute. Pentru indepartarea mastii iti recomandam sa foloseste un servetel moale si apoi sa clatesti cu infuzie de musetel pentru ca acesta are un efect antibacterian. Atunci cand incepeti sa stoarceti punctele negre, folositi tifon steril si nu strangeti prea tare pielea caci o puteti leza.
Porii dilatati reprezinta o problema de ordin estetic pentru multe persoane, in special pentru cele cu tenul gras sau mixt. Aceste tipuri de ten sunt predispuse la aparitia punctelor negre si a cosurilor, din cauza impuritatilor care blocheaza porii.
Uite și citeva remedii:Miere

Mierea este un ingredient excelent pentru tenul gras, pentru ca exfoliaza bland, reduce excesul de sebum si micsoreaza porii dilatati. O poti folosi atat simpla, cat si combinata cu alte remedii eficiente. Aplica o masca din miere pe ten, las-o sa actioneze 10-15 minute, apoi indeparteaza cu apa rece. La final pielea ta va fi curata si catifelata.

Menta

Menta improspateaza tenul, stimuleaza circulatia sangelui si reduce dimensiunea porilor. In fiecare seara, dupa demachiere aplica comprese cu infuzie de menta calduta. De asemenea, poti pregati de doua ori pe saptamana o baie de aburi in care ai adaugat ulei esential de menta. Dupa 10 minute de rasfat, exfoliaza pielea sau aplica o masca hidratanta.

Iaurt

Un remediu eficient pentru porii dilatati este si iaurtul, deoarece indeparteaza de la suprafata pielii celulele moarte si sebumul in exces.

Daca esti presata de timp si nu poti sa aplici tratamente naturiste, apeleaza la formula 2 in 1. Inainte sa faci dus, aplica o masca cu iaurt simpla pe zonele cu probleme, pe care s-o indepartezi dupa baie.

Sper că te-am ajutat. Fundiță))))?

| delia5609 a răspuns (pentru DooLceatZ):

E ok raspunsul dar...pana la urma ce tip de tin am? Ai funda.

| DooLceatZ a răspuns (pentru delia5609):

Daca se cojeste pielea deja pot sa zic ca este un tip de ten uscat.
Tenul uscat este fin, subtire, fragil, iritabil si se descuameaza (cojeste) usor. Uneori se observa si riduri fine.

6 răspunsuri:
| IrinaAniri a răspuns:

Exista acei plasturi pentru nas care iti rezolva problema cu porii si nu numai. le gasesti la dm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai nici eu nu pot sa zic ce tip de ten am, cel mai simplu iti poate zice un dermatolog, nu stiu cat la 100 e bun testul asta dar incearca-l http://www.flu.ro/teste/sanatate/ce-tip-de-ten-ai/ dupa el am tenul normal sau mixt.

| Aimèeeee a răspuns:

Punctele negre apar la tenul gras, poti sa folosesti crema skinoren, este foarte buna pentru asa ceva.

| DooLceatZ a răspuns:

Fundiță dragă?