| Buzu_Maria_1999 a întrebat:

Citeva luni am avut ciclu...iar in urmatoarele 2 luni nu am avut...puteti sa-mi spuneti ce inseamna asta. Funda

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Inseamna ca e dereglare hormonala sau daca te doare sub burta atunci ai racit la ovare sau daca esti la inceput e normal sa iti vina ciclu cand vrea el

8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Daca inca esti in primii 2-3 ani de menstruatie, nu iti face griji. Este absolut normal, si eu am patit la fel, au fost si perioade de 6 lunii in care nu am avut menstruatie si sunt bine, sanatoasa. Asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.

| onasis1961 a răspuns:

Dacă eşti la început de adolescentă o perioadă de 1 până la 2 ani nu va veni cu regularitate, după aceasta se stabilizează!

| AikkoxD a răspuns:

Probabil ai răcit rău. Mergi la medic.

| kx123 a răspuns:

Depinde de cat timp ti-a venit, cel mai probalil inca nu iti este reglat. Cel mai bine ar fi sa ii ceri parerea mamei tale.

| TommoGirl a răspuns:

Exact asa am patit si eu! 2 luni nu am avut menstruatie, dar in rest am avut! Acum mi-a venit regular! Deci o sa mai ai pauze din astea daca esti la inceput, dar o sa ti se regleze! Funda?

| ioanatkd a răspuns:

Bună.
Intră în discuție o sarcină dacă a existat cel puțin un contact sexual neprotejat în perioada de ovulație a partenerei. Un test de sarcină și interpretarea rezultatului: o liniuță (rezultat negativ, nu este o sarcină instalată), două liniuțe (rezultat pozitiv, este prezentă o sarcină).
Altă posibilitate poate fi o dereglare hormonale, o răceală, stres, un chist ovarian, etc.
Un consult medical de specialitate poate răspunde exact nevoii tale: ginecolog, endocrinolog, ecograf intravaginal, testul Papa Nicolau, analize de sânge. Funda?

| Buzu_Maria_1999 explică (pentru ioanatkd):

Nu...nu a existat niciun contact sexual...am doar 13 ani

| ioanatkd a răspuns (pentru Buzu_Maria_1999):

Scuze atunci Funda?