| alexandra08 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti ce inseamna anorexic?

6 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Anorexia este o obsesie legata de slabit, e o afectiune pe fond psihic. Persoana in cauza incepe sa tina diete peste diete pentru a slabi. La un moment dat, chiar daca atinge greutatea ideala, tot considera ca este prea grasa. Exagereaza dietele din ce in ce mai mult, ajungand sa nu manance mai nimic toata ziua. Desi a ajuns doar piele si os, ea se vede tot grasa, refuza sa se hraneasca in continuare. Lipsa hranei isi spune cuvantul (avitaminoze, anemie, stari de lesin si lesinuri, imunitate foarte slabita, etc), sfarsind in spital. Multe persoane anorexice, (in special fotomodele, ca ele au starnit "moda") nu au mai putut fi salvate.
Unei persoane anorexice ii este foarte greu sa treaca peste aceasta perioada; ea va refuza ajutorul celorlalti, va continua in obsesia ei, nu va renunta la diete. Aceasta are nevoie de tot sprijinul posibil din partea familiei, prietenilor, dar si de ajutor specializat(psiholog, psihiatru, medici, nutritionisti etc). Este foarte vulnerabila si de multe ori, dupa recuperare, obsesia revine.
uite niste exemple de persoane care au ajuns destul de departe cu obsesia asta... :
http://english.pravda.ru/img/idb/photo/1-10.jpg
http://here-first.blogspot.com/2008/08/horrors-of-anorexia.html

| Marii a răspuns:

Http://lmgtfy.com/? cu=anorexie. :)

| SweetCandy a răspuns:

O persoana care desi este extrem de slaba se vede grasa, refusa sa manance si se sfarseste pe picioare!

| cristiiiiiii a răspuns:

Www.google.ro am auzit ca e bun=)))))

| mmiizzaas a răspuns:

Definitia din dex : ANOREXÍE s. f. Lipsă a poftei de mâncare, întâlnită în multe boli febrile, digestive, cronice etc.; inapetență.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anorexie=fara pofta de mancare big grin