| frum a întrebat:

Credeti ca o femeie mai plinuta/chiar grasa, poate sa fie atragatoare? Sau cunoasteti femei care sunt in aceasta situatie? Intrebarea este adresata si femeielor si barbatilor, daca aveti cunostinte care se incadreaza in aceasta tipologie. Va multumesc!

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Cunoscusem candva o tipa, plinuta, usor balbaita, super cute.Asta era special la ea, era putin plinuta. cat sa fie cute, putin adorabila, cat sa iti starneasca interesu, dar foarte... egoista, si 'facem tot asa vreau eu', proasta in gura ce pot spune.Nu ma deranja o clipa ca era plinuta.Ideea e ca trebuie sa stii cum sa te faci placuta.Indiferent ca esti slabuta, sau grasa.

| Ofiintă a răspuns:

Da, cred.
Dar depinde de ea. Cât timp ea se simte bine in corpul ei, nimic nu o opreste in a deveni atragatoare pentru anumite persoane.
In schimb, daca este complexata si frustrata din prisma kg, mai greu.
Am o colega de facultate. Este grăsuță, dar ingrijită si mereu aranjata, ca scoasă din cutie.
Imi spunea ca nu se simte mai prejos fată de alte fete mai slabe. Are șarmul ei, precum fiecare dintre noi.

| valentingb a răspuns:

O femeie peste 80 kg la înălțime medie de 1.65m poate fi frumoasă dar nu atrăgătoare.

Ai cel puțin 3 întrebări pe tema asta, ceea ce înseamnă că problema te preocupă. Observi și tu că societatea nu e construită pentru supraponderali/obezi, întâmpini dificultăți la care alții nici nu s-ar gândi: cum să găsești haine pentru tine, cum să ajungi intr-un loc dacă ai multe trepte de urcat, cum să te strecori printr-un spațiu obișnuit, cum să ascunzi transpirația excesivă, cum să eviți și să tratezi rănile dintre coapse, de la subțioară și dintre faldurile de grăsime pe care le dobândești prin frecare, la căldură, etc. Probleme pe care ți le creezi singură prin lipsă de seriozitate în privința unui regim alimentar corect. Și să nu mai spunem de boli de inimă care stau ascunse, dureri de articulații, de la greutatea excesivă pusă pe genunchi, glezne, în special, și altele.
Pari a fi interesată de o relație, de bărbați, de a fi o femeie atractivă, de opinia celorlalți.
Ești liberă să te preocupi și să continui să nu ai grijă de tine așa cum meriți. Ești liberă și să îți reorganizezi stilul de viață pentru a-ți acorda grija pe care o meriți, și a atinge scopul pe care îl vrei, dar pe care consideri că nu îl poți atinge.
Eu îți urez succes, sper că vei vedea efortul tău drept grijă de tine, nu tortură.

| mihai69 a răspuns:

Există tot felul de „grase". Unele chiar închipuite.
Ideea e că depinde de mai multe lucruri: dacă are măcar o față frumoasă, dacă are un caracter deschis, vesel, dacă are un fizic relativ bine proporționat - atunci da, are mari șanse să fie atrăgătoare chiar și în ciuda câtorva kg în plus.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand sunt intr-un grup cu mai multi barbati, si trece o plinuta, multi incep sa 'comenteze' de bine, viseaza deja sex cu ele, pozitii, etc. Cei care comenteaza asa, oricum sunt obsedati, dar rareori aud asemenea comentarii, cand "in vizor" e o tipa normala, cu corp suplu, fara nimic 'exagerat'. Eu le prefer pe cele suple.
O femeie poate fi atragatoare chiar si grasa, daca are un stil potrivit. Iar ceea ce ar face barbatii sa se indragosteasca de ea, atat in cazul plinutelor, cat si al femeilor 'perfecte' la corp, este mentalitatea si comportamentul.

| alina2k18 a răspuns:

Am vazut femei grasune cu bulane babane, spate lat de tot, churu mare foarte ingrijite incepand de la pedichiura pana la cum era coafat parulwinking de mentionat ca la fata nu erau grase [ falcoase si cu gusa ], mie una mi se pareau bune chit ca aveau 100cm in talie laughing poate si pentru ca la 20- 25 ani inca poti fi draguta si grasa ca de la 30 anisori se schimba treabawinking
Daca vorbim de obeze la 130-150 kg cam greu sa mai fie atragatoare pentru ca practic corpu e deformat, la fata chit ca ar avea trasaturi frumoase abia li se mai vad ochii laughing
Cunosc pe cineva care la 1.80 m avea cam 150 kg, femeia era mare rauuuuu de tot, nu gluma, avea un barbat valabil, fost sportiv de performanta, el la 2m asa, ce sa zic, erau casatoriti de vreo 10 ani si el era foarte afectuos cu ea, banuiesc ca era atragatoare pentru elwinking
Bineinteles ca pentru barbatii care au vreun fetish legat de cat de mare e femeia pe latime laughing alea de au obezitate morbida li se par cele mai atragatoare si sexy femei laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Chiar si obezele pot fi foarte atragatoare pentru ca sunt multi barbati cu fetisuri, care adora femeile obeze, chiar de 200 kg.
Dar in mod normal o femeie de 200 kg nu prea e atragatoare, grasimea in exces nu e sanatoasa si nici frumoasa, arata doar neglijenta. Inteleg ca pot fi probleme de sanatate care nu te lasa sa fii slab dar la 200 kg sau mai putin e clar ca nu e vorba de asa ceva.
Fetele plinute desigur ca pot fi atragatoare, mai ales daca grasimea e distribuita pe fund sau unde le mai place barbatilor. In plus atitudinea e totul, poti fi grasa dar sa fii sexy si sa te faci placuta sau poti fi slaba si sa te evite toata lumea. Era un interviu pe Youtube, o fata a intrebat baietii de la ea din facultate daca prefera fetele slabe sau plinute si 99% au spus ca plinute (bine, se refera la fete plinute cu forme)

| Digikey a răspuns:

Trebuie ca tu sa te placi in primul rand si sa nu -ti pese deloc de parerea celor din jur.
Mass media promoveaza slabanoage si anorexice, ai impresia ca au stat in lagare de concentrare.
Trebuie sa ai grija daca o iei in brate sa nu te intepi in vreun os.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cunosc, nu cred