| Anna04 a întrebat:

Cu ce pot si ew sa-mi fac suvite(roz, albastru, portocaliu)nu as vrea sa fie vopsea sau extensii. as vrea ceva care sa se duca la prima spalare, culorile sa fie aprinse (tip neon)si sa nu aiba sclipici pls help. daw funda! RASPUNDETI DOAR DACA ATI INCERCAT PRODUSUL PLSS.

33 răspunsuri:
| Biby a răspuns:

Buna.
Sunt sprey-uri speciale care se duc imediat dupa prima spalare.Sunt foarte bune, eu am incercat de Halloween si au iesit superbe. Poti sa le cumperi de la supermarket sau saloane.

| Muflă a răspuns:

O să-ţi spun ce fac eu. Pun într-un castron destul balsam cât să-mi acopere toate şuviţele pe care vreau să le fac, apoi torn peste el diverse chestii:
Castelani - pentru roz FOARTE ţipător
Violet de genţiană - de la mov la lila
Albastru de metil - de la indigo la turquoise
Rivanol (turnat ca neamu' prost) amestecat cu albastru de metil (cât se poate de puţin) - pentru verde (culoarea mea momentan)
Astea le-am încercat... Presupun că pentru portocaliu ar merge rivanol amestecat cu castelani. Amestec cu o pensulă până se face o pastă, până e culoarea uniformă, pun "maclavaisul" ăla pe şuviţe DECOLORATE (pe păr normal nu se prinde), îl spăl a doua zi DOAR cu apă, şi voila. Singura problemă e că rezistă culoarea cel puţin o săptămână, nu se ia la prima spălare, cum vrei tu. Sauuu ai putea să te faci cu vopsea de ouă / colorant alimentar / whatever, da' nu le folosesc şi nu ştiu să-ţi explic cum se face oh go on Oricum, ai grijă să nu exagerezi. Înainte să fiu verde aveam fiecare şuviţă jumătate turquoise, jumătate magenta şi mai aveam şi o şuviţă mov la spate de pe care nu s-a dus culoarea. Oare de ce se holbează lumea la mine în autobuz?

| Cor1nnnaa a răspuns (pentru Muflă):

Orice balsam de par? Castelani de unde se cumpara big grin? Si daca sunt mai blonda chiar trebuie sa imi decolorez acele suvite? pentru ca presupun ca asta pot face doar la salon thinking scuze ca pun atatea intrebari dar vreau sa incerc si nu prea ma pricep big grin

| Muflă a răspuns (pentru Cor1nnnaa):

Yep, orice balsam. Eu îl aleg pur şi simplu pe cel mai mare şi ieftin. Castelani se cumpără de la farmacie şi dacă te referi la blond natural nu ştiu cât de bine o să se vadă... dacă te refereai la faptul că eşti deja decolorată/vopsită/whatever blondă ar trebui să meargă

| DeeaAl a răspuns (pentru Muflă):

Inainte de a2a zi cand il spal ce fac cu el? il las sa se usuce nu?

| Muflă a răspuns (pentru DeeaAl):

Err... nu prea am înţeles întrebarea. Ce faci cu vopseaua-n cap până s-o speli? Ori îţi pui o pungă, (aşa se păstrează căldura şi iese mai bine), ori înveleşti şuviţele în staniol, ori îl laşi pur şi simplu aşa (da' o să pătezi tot ce atingi)

| alinoovsky a răspuns:

Salutare! Daca vrei sa-ti faci suvite albastre foloseste albastru de metil(depinde si de nuanta parului tau,nu iese intotdeauna albastru,suvitele pot iesi turcoaz,sau un verde-albastrui),daca vrei suvite roz, incearca castelania, si pentru mov violet de gentiana.Toate le gasesti la farmacie si costa in jur de 4-5- lei fiecare.Stai linistita nu o sa faca niciun rau parului. Sper ca te-am ajutat!

| Coriii a răspuns:

Albastru cu [albastru de metil]

si roz si portocaliu nu prea stiu. in afara de sprey.

dar poti cu violet de gentiana sa te faci mov.

| ßΘɱßΘɴίκ a răspuns:

Cu acuarelesmug

| ruxi1728102 a răspuns:

Eu zic sa incerci cu un sampon nuantator, se ia dupa 3-4 zile(nu cred ca exista ceva sa se ia de la rpima spalare)
incearca in supermarketuri.la londa parca aveau si palette(dar au mai putine culori). Daca vrei ceva natural, am citit undeva ca daca te clatesti cu apa in care ai fiert frunze de nuc, parul va avea reflexii rosietice, sau ca musetelul da reflexii aurii. mai sunt niste sapun-sampoane nu stiu ce reprezinta dintr-alea pe la lush care dau anumite reflexii.
speer ca te-am ajutat

| BubuAdriana a răspuns:

Cu sprey sau cu sampon

| alexandracazan a răspuns (pentru BubuAdriana):

Pai ce fel de sampon trebuie sa folosesti ca sa iti faci suvite colorate?

| iloveunicorns a răspuns:

Roz e cea mai potrivita, a incercat sorumea ii sta extraordinar happy

| luiza_4162 a răspuns:

Sunt spreiuri de par, toate culorile

ti le recomand pentru ca eu le-am folosit

la prima spalare se duc

le potiv gasi prin magazine, dar si prin farmacii

pup

funda?

| Krpsuu a răspuns:

Pai poti sa folosesti noantator.mi-am luat eu vara trecuta.noantator rosu.cam asa.si mi-a iesit un roscat happy.Nu intotdeauna iese culoarea de pe plic.Sunt 2 plicuri.Si dupa 4-5 spalari se iahappy.Un plic poti sa folosesti la inceput si dupa ce vezi ca s-a mai luat din el, pui si al doilea plic tongue.L-am incercat si iti spun ca e super.Si in plus nu iti afecteaza parul.Din contra! Iti stimuleaza cresterea parului. Sper ca te-am ajutat.happy

| Pustii a răspuns:

In magazine unde sunt si vopselele sunt si niste spreiuri de par (ce culori vrei...cu sau fara sclipici) nu te costa mai mult de 20 lei un tub de 200 ml -poti sa le cumperi si online-

| PachetelDeFericire a răspuns:

Pai te poti da cu nuantator. Nu am incercat eu a incercat my bff. Sau poti incerca direct cu tempera laughing la ora de desen ia'ti un set de culori neon si da'ti cu ele in cap. Vezi ce iese. Si iti garantez ca se iau repede. happy

| lary_8888 a răspuns:

Iauite ma ce e aici. simpluu!
poti folosi albasstrul de metin sau rozul acela tot ca albastrul dar nu mai stiu cum se numesc!
le poti gasi la farmacie! 3 lei sticlutalaughing
eu am incercat :p

| Tania_Todea_1997 a răspuns:

Daca te faci cu apa oxigenata se face portocaliu happy

| crazy_5962 a răspuns:

Pai ai putea sa ti faci suvite ca spray

| Kisssssss a răspuns:

Roz poti sa te faci cu solutie de castelani care poti sa o iei de la farmacie daca ai parul saten o sa iti iasa roz.iar daca ai parumai deschis la culoare o sa iti iar rosu.

| PinkyMoneybay a răspuns:

Cel mai bine e cu spray! eu m-am dat odata cu spray mov alta culoare nu aveam! se ia la prima spalare! Acum conteaza de culori! Daca vrei sa pari in ton cu iarna, rea bine e sa alegi albastru! Daca vvrei sa pari dulce ca o ciocolata, e bine sa iti faci roz! portocaliu merge vara! desgur, mie imi place mai mult roz! eu nu ma refer roz gen neon! eu ma refer un roz deschis care il folosim ca sa desenam culoarea pielii!

| flaviutza a răspuns:

Pai sunt nuantzatoare, a folosit verisoara mea, se vad bine pe parul decolorat/blond si se duc dupa 6-8 spalari, dar culoarea isi pierde din intensitate dupa primele 2, 3 spalari.ai grija cum te faci sa nu arati ca un papagalhee hee :*:*

| BringMeToLifeTVD a răspuns:

Incearca cu marcaru big grin Se duce daca te speli in ziua urmatoare! Eu mia-m facut tot bretonu mov si s-a dus happy SUCCES!winking

| eneaanamariabiancaandreea a răspuns:

Eu mai a o varianta iei o carioca roz scoti chestia aia care o are inauntru si iti dai pe suvita care vrei si iti poti face si mai multe culori...happy

| kristiin a răspuns:

Incearca spray de par.
am folosit si arata super! :)

uite aici un link cu culoare neon http://www.shopmania.ro/......17881.html
nu am incercat culoarea asta, ci din gama asta, deci e bun 100%. zice ca asta straluceste in intuneric :-?

| DeeaAl a răspuns:

Cu tinctura de castelani iti poti face suvite roz...dar imi spui si mie te rog ce culoare e parul tau? al meu e maro inchis

| Anda_Grigore_1998 a răspuns:

Sunt la farmacii niste vopsele care sunt de diferite culorii. Daca vrei suvite albastre cere albastru de metil dar daca vrei roz si portocaliu sunt niste spreiuri foarte bune pentru par. Sper ca te am ajutat fundita:d

| Noje_Tiberia_1986 a răspuns:

Poti sat faci cu carioca sau hartie creponata tai o bucata si o bagi in apa si stai cu suvitele 15 minute sau cu albastru de metil pui in punga albastru de metil si iti freci pe par depinde de ce culoare de par ai

| RaffyMhm a răspuns:

Daca iti faci parul cu nuantator, risti sa ramai cu un smoc de par in mana. poti sa iti faci parul cu colorant alimentar(eu am am facut cu rosu).nu este toxic, si nu dauneaza. Succes!

| Cor1nnnaa a răspuns (pentru RaffyMhm):

Am si eu o intrebare :d acel colorant alimentar are un nume sau cer asa? laughing)

| Geoco_Ramona_1989 a răspuns:

Buna ma ajuta si pe mine cineva? sunt vopsita negru albastrui si as vrea sa imi fac suvite roz ce ar trebui sa imi pun pe par? mersi!

| Khalas_Maria_1999 a răspuns:

Carioca este foarte buna. Eu am încercat cu o carioca roșie și la părul meu închis la culoare a ieșit o șuviță roz închis. Plus, dacă pătezi ceva, de exemplu: eu mi-am murdărit peria și s-a dus cu parfum. Dacă încerci să nu te sperii de miros și de faptul că părul o să se usuce fiindcă peste 5 minute părul va deveni la normal. Sper că te-am ajutat! happy