| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa slabesc 5-6 kg in 2 saptamani?

Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

Poti sa slabesti prin foarte multe diete, daca vrei o sa iti dau o dieta care la mine a mers si intr-o luna am slabit 10kg, dar mergand la sala de 5 ori pe saptamana.
Dar, acum, cand am aceasta experienta de viata nu iti recomand sa slabesti atat de mult intr-o perioada atat de scurta! Normal, e bine sa slabsti 3-4kg/luna, cum? Explicatia e simpla insa ai nevoie de multa perseverenta. Si anume prin un regim de viata sanatos si muult sport. Vreau sa iti precizez ca toate alimentele care nu le gasesti in starea lor naturala(chipsuri, cereale, paine, sucuri chiar si daca scrie pe ele 100% naturale nu sunt, etc) nu sunt bune pentru sanatatea ta, ca sa ai energie si sa te simti bine trebuie sa mananci alimente in viata! Exact, tot ce se gaseste asa cum l-a lasat mama natura poti sa consumi cat vrei si in ce cantitati vrei, dar sa te opresti atunci cand te simti satul/a.
Sa bei foarte multa apa de la 2l pe zi la... cat vrei tu nu are importanta, cu cat bei mai multa cu atat o sa iti cureti organismul mai repede.
Sa mananci micul dejun obligatoriu.
Sa mananci cand simti ca iti este foame, nu degeaba organismul iti cere de mancare.
Sa mananci frecvent dar des, 5 mese pe zi, iar ultima masa sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, iar masa de seara sa fie foarte usoara( de ex un iaurt, un ceai, un fruct).
Sunt foarte multe lucruri de care trebuie sa tii cont pentru a avea un regim sanatos, insa principiul este unul singur ce nu se gaseste in natura NU ESTE SANATOS.
Legat de sport, o sa iti dau niste tutoriale de pe YT pe care eu le-am inceput sa le fac, chiar sunt foarte bune, ti le dau de indata ce termin ce am de zis despre sport.
Pentru sport sunt 2 principii(insa poti alege unul dintre ele, nu stiu care este cel mai bun, parerile sunt impartite):
- trebuie sa arzi mai multe calorii decat mananci ->slabesti, dar sunt multi oameni pe care i-ai vazut sau o sa ii vezi la sala care fac mereu acelasi lucru, de ex merg pe bicicleta si nu observi nici o schimbare la ei, sunt la fel de grasi desi ei mananca sanatos si fac regulat exercitii, dar ei fac mereu exercitii la o intensitate mica si de aici porneste al doilea principiu;
-trebuie sa ai un antrenament scurt(20-30 de min) la o intensitate mare si astfel iti pui sangele in miscare, iar tu consumi mai multe calorii in acea jumatate de ora decat altcineva care lucreaza la intensitate mica 2 ore, deci iti lucrezi muschii arzand stratul de grasime care e la suprafata.
Tu poti sa alegi unul dintre aceste principii, multi oameni spun ca, pentru a slabi trebuie sa consumi mai multe calorii decat mananci, iar multora le este teama sa construiasca muschi pentru a nu arata ca niste bodybuilders.
Eu personal o sa aleg principiul al doilea.( de asemenea si eu imi doresc sa slabesc 15 kg dar in 8 luni)
Tutoriale principiul I:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Tutoriale principiul al II-lea:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Utilizatorul InsaneFatLoss are foarte multe videoclipuri foarte bune ar fi bine sa ii verifici canalul.
YT este plin de videoclipuri inspirationale, care te motiveaza, sunt multe povesti ale oamenilor care au slabit foarte mult poti sa faci o cautare "how to lose weight fast" sunt multe sfaturi.
Eu m-am apucat si de yoga, de asemenea am devenit vegetariana recent.
Desigur daca nu iti place aerobicul te poti duce la sala iar un antrenor sa iti explice cum ar trebui sa iti lucrezi fiecare grupa de muschii sau poti opta pentru activitati mai distractive cum ar fi dansurile, tenisul, innotul, etc
Asta e dieta, DAR ATENTIE DACA O URMEZI ESTE FOARTE POSIBIL SA AI AMETELI SI SA TE SIMTI LIPSIT/A DE ENERGIE.
In prima zi cartofi fierti(poti sa pui si putina sare nu ai limita dar nu este cazul sa exagerezi)
In a II-a zi muschi de vita fiert( eu niciodata nu am mancat pentru ca nu imi place si am repetat prima zi)
In a III-a zi grepfruit(toata ziua, eu am adaugat si putina miere pentru ca nu prea imi place gustul)
In a IV-a zi iaurt( ar fi preferabil un iaurt slab dar eu am mancat iaurt de fructe pentru ca am zis ca este o zi de rasfat :D)
In a V-a zi peste fript sau fiert( eu am mancat ton de lene...)
In a VI-a zi iaurt+2 oua fierte( poti sa mananci cat iaurt vrei)
In a VII-a zi pui(fript sau fiert cum doresti tu dar sa ii dai jos pielita)
Pe langa asta nu am mai mancat dupa 6 si in fiecare zi am facut miscare(mers pe jos), iar in 3 zile am facut aerobic timp de 1 ora.
Chiar sper sa te ajute! Sa stii ca prima oara cand l-am tinut strict(mergeam si la sala) am slabit 5kg!
Ai grija dupa ce ai slabit ce mananci sa nu ti se depuna la loc si chiar dublu, important e sportul daca te duci la alergat macar o data pe saptamana pentru inceput o sa te simti bine si o sa te mentii in forma.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RandomGirl):

Esti constient ca dieta aia e stupida, nu? Cine recomanda asa ceva habar nu are cum arata o alimentatie sanatoasa.

Fara carbohidrati, fara grasimi sanatoase, doar proteine, o dieta ideala sa-ti maresti aciditatea in sange si sa-ti fortezi stomacul.

Ametelile si lipsa de energie sunt din cauza lipsei carbohidratilor. Sincer, trebuie sa ai un nivel de inteligenta foarte REDUS ca sa vrei sa tii o asemenea dieta.

Invata naibii sa mananci.

| RandomGirl a răspuns (pentru Cosmin86):

I-am dat-o ca exemplu, sunt constienta ca nu e o dieta buna, am tinut-o pentru ca voiam sa slabesc foarte repede in vara si i-am zis si consecintele tocmai ca sa isi dea seama la ce o sa isi supuna corpul. Mersi pentru "compliment".

17 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Este cam greu si nesanatos. Eu iti recomand sa incerci sa slabesti aceste kg intr-o luna.
Incerca sa alergi zilnic cate 30 de minute si sa faci minim 100 de abdomene zilnic. De asemenea daca ai acasa o banda de alergat sau o biciclea medicinala( de camera) este super bine.
Trebuie sa ai grija la alimentatie, sa excluzi din alimentatie dulciurile, sucurile acidulate, prajelile si carnea grasa( porc, oaie). Trebuie sa incerci sa mananci cat mai multe legume si fructe, sa consumi multe lichide si de asemenea iti recomand sa bei o cana de ceai verde pe zi.

| Nastia a răspuns:

Nu mai mananci grasimi, carne, paste si produse de patiserie/fast-food.mananci fructe, lactate, paine putina si bei ceaiuri.un pic de sport nu ar strica.aerobic,gasesti videouri pe net.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nastia):

Ce treaba are carnea?

| Nastia a răspuns (pentru Cosmin86):

Are multe proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nastia):

Da. si proteinele sunt foarte bune, cand vrei sa slabesti de obicei maresti cantitatea de proteine si scazi cantitatea de carbohidrati si grasimi.

O proteina e foarte greu transformata in grasime, chiar si daca sunt in exces.

| oOSaritaOo a răspuns:

Cred că cel mai bine ar fi să alergi, nu să ţi cure pentru că la diete trebuie să te abţii de la mâncare, iar odată slăbit vei începe să mânci şi te vei îngrăşa brusc. Cea mai bună cale este prin sport.

| Chαяtreux a răspuns:

Facand mult sport si avand mai multa grija la ce mananci

Răspuns utilizator avertizat
| slowswag a răspuns:

Nu mai manca seara, mai ales paine

| Cosmin86 a răspuns (pentru slowswag):

Sa sari peste masa de seara e una din cele mai stupide metode de a slabi

| summergirl25 a răspuns:

Hmm...,ar fi cam greu sa slabesti atat de mult in doar doua saptamini, dar nu e imposibil. Uite aici o dieta pe care am incercat-o si eu:
In fiecare zi, trebuie sa mananci cel putin 5 fructe si 5 legume;
trebuie sa bei cat de multa apa posibil pentru ca apa te ajuta;
incearca sa faci cat mai mult sport, minim 1 ora;
Iti este intersis sa mananci altceva in afara de fructe si legume, dar totusi poti sa manaci cateva seminte si chestii de genul asta.
Sper ca ti-am fost de folos!

| Theoryofabook a răspuns:

Pai poti incerca sa faci multe abdomene in fiecare zi gen 100-150 happy

| Paoo a răspuns:

Daca ai sub 18 ani nu tine nici o dieta, face rau organismului.

| Anutza_Munny_1995 a răspuns:

Pai depinde si de metabolism...depinde si de cat de des ai tinut diete daca pana acum nu ai mai tinut dieta poti foarte usor sa slabesti nemai mancand dupa ora 6 si nu mananci sa te saturi si sa mananci de cate ori iti e foame si nu manca deloc dulciuri, paine sau prajeli daca vrei sa slabesti si mai repede mergi la sala si bea cel putin 2 litri de apa pe zi pentru ca iti taie din senzatia de foame

| DreamyEyes a răspuns:

Buna happy
e destul de greu sa slabesti atat in doar 2 saptamani, nu e nici sanatos. Dar, daca mananci aproximativ 500kcal pe zi (daca poti sa traiesti cu atat de putin) sau mananca cam 1000-1200kcal legume, fructe(dar nu cele foarte dulci), proteine slabe, de exemplu albus de ou fiert, piept de pui fiert + miscare zilnic si multa apa, s-ar putea sa reusesti.
O alta optiune ar fi sa postesti, cu apa sau cu suc de fructe si legume (natural, facut la storcator). Eu am slabit 2kg in 3 zile de postit doar cu apa si ceai. Dar, te rog, ai mare grija, o sa ai ameteli, o sa iti amorteasca mainile si picioarele, iar dupa ce incepi sa mananci din nou kilogramele le pui inapoi cat ai zice peste.
Mult sccces!