| deeeeeeeeeeeeeeeeeeea a întrebat:

Cum creste parul mai repede?
Funda big grin

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 愛日本 a răspuns:

In mod natural, prins tot timpul in coc sau impletit, piptanat rar deoarece se pierd fire de par multe. Spalat nu chiar atat de des, pentru ca iar se pierd fire de asemenea. Fara placa, ondulator, uscator, vopsea. Ulei de masline pentru varfuri, ulei de ricin pentru crescut. Gasesti pe interenet multe retete cu uleiul de ricin, succes. ♥

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ulei de ricin, sau:
http://www.femeia.ro/......de-2121822

| georgeta27 a răspuns:

Combina ulei de masline cu ulei de ricin.te dai cu el pe par si stai cam doua ore, dupa care te speli bine.

| Weyland a răspuns:

1. Mănâncă suficiente fructe, legume, carne şi peşte. Dieta poate părea irelevantă pentru păr, dar poate avea un impact mare. În acelaşi timp, dieta are beneficiul de a îţi îmbunătăţi corpul.

Având în vedere că părul este compus din proteine, asigură-te că ai suficiente proteine în dietă. Persoanele care suferă de anorexie nervoasă sau cei care se supun programelor de slăbire extreme vor avea o creştere mult mai lentă a părului.

Câteva proteine pe care le-ai putea încorpora în dietă: cărnuri uşoare precum puiul sau curcanul, peşte, ouă, produse de soia, fasole şi nuci. Aceste mâncăruri vor ajuta producerea sănătoasă de keratină, care este fundaţia părului.

2. Mănâncă grăsimile potrivite. Unele grăsimi sunt esenţiale atât pentru un stil de viaţă sănătos cât şi pentru producţia sănătoasă a părului. Grăsimile în cantităţi moderate ajută la menţinerea părului şi pielii sănătoase.

Grăsimile te vor ajuta să procesezi vitaminele şi mineralele din dieta ta, care sunt necesare pentru producţia sănătoasă a părului, inclusiv vitaminele A, D, E şi K.

Mănâncă grăsimile potrivite. Grăsimile saturate, acizii trans-graşi şi grăsimile hidrogenate sunt exemple de grăsimi pe care ar trebui să le eviţi. Grăsimile Omega 3, găsite în uleiurile marine şi din plante sunt benefice părului sănătos.

Pentru acest motiv, tabletele B-complex care conţin uleiuri de peşte ajută foarte mult în grăbirea creşterii foliculelor de păr.

3. Asigură-te că ai suficient fier şi zinc. Fierul şi zincul, pe lângă celelalte vitamine, sunt esenţiale în crearea părului sănătos şi arătos.

Fierul este responsabil pentru distrbuirea oxigenului în celule, de la sângele din degetele de la picioare până în vârful capului, la foliculele de păr (din această cauză sângele are un miros metalic). Cărnurile uşoare de animale sunt moduri foarte bune de a obţine fier, dar dacă eşti vegetariană poţi considera să mănânci fasole şi produse din soia precum tofu.

Zincul asistă la repararea ţesutului, asigurându-se că glandele uleioase din jurul foliculelor funcţionează optim. Îţi poţi obţine zincul mâncând scoici, carne de vită cu puţină grăsime, pâine integrală, dovleac copt sau seminţe zdrobite, ciocolată neagră şi pudră de cacao.

4. Menţine o doză sănătoasă de vitamina C. Deficienţele de vitamina C pot cauza părul slab, nelucios şi care este susceptibil ruperii.

Corpul tău foloseşte vitamina C pentru a crea colagen, care este important în creşterea părului. Vitamina C asistă de asemenea în asimilarea fierului, esenţial pentru creşterea părului, aşa că menţinerea unui nivel bun de vitamina C este necesar pentru a absorbi fierul.

Corpul nu poate crea vitamina C singur. Din această cauză este important să bei şi să mănânci mâncăruri care au o concentraţie mare de vitamina C. Cantalupele, fructele citrice, brocoli, ardeii graşi şi spanacul sunt mâncăruri foarte bune şi fantastice care sunt pline de vitamina C.

Dozele recomandate de vitamina C sunt de 45 mg/zi pentru copii între 9 şi 13 ani, în jur de 70 mg/zi pentru adolescenţii între 14 şi 18 ai, iar pentru adulţi, 75-90 mg/zi.

| ang31989 a răspuns:

Ulei de ricin la radacina de 3 ori pe săptămână! Il lasi vreo 2 ore si te speli! Succes