| anonim_4396 a întrebat:

Cum incalzesc ceara depilatoare? Mi-am luat un borcan asa
http://supermarketclaudia.ro/......00x500.jpg
si scrie ca trebuie incalzita, dar nu spune si cum...

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Pe viitor iti recomand ceara de la Karaver, varianta de 250 g, care e in vasul de metal si se incalzeste direct pe foc mic. O gasesti la Sensiblu, e ceva mai scumpa, dar e de foarte buna calitate ( nu e deloc casanta, se refoloseste, desprinde parul cu radacina, nu-l rupe ).
http://ro.karaver.co.uk/ro.karaver.co.uk/KARAVER-Ceara.html
Acum, descurca-te cu asta pe care o ai deja.
Daca borcanul ala nu e metalic, nu se poate incalzi direct pe foc. Il pui intr-o cratita cu apa fierbinte si astepti pina se inmoaie ceara si devine viscoasa, numai buna pentru epilat.
La prima folosire e bine sa lasi ceara sa dea un clocot si apoi astepti sa se mai raceasca inainte de a o folosi.

| Bondarel99 a răspuns (pentru michelia):

Merci pentru sfat.E prima data cand ma fac singura cu ceara din asta si iti dai seama ca nici nu stiam ce sa iau...
Dar nu stiu cum sa fac pentru ca borcanul ala e din metal si nu are capac, adica chestia aia de deasupra era doar o hartiuta...banuiesc ca nu il pot pune in apa fierbinte nu? Si nici sa il pun la microunde pentru ca e metal.

| michelia a răspuns (pentru Bondarel99):

Daca e metal rezistent, il pui pe aragaz, la foc mic. Nu mai e nevoie sa-l pui in apa fierbinte in cratita.
Daca e ca o foita de aluminiu doar, pui cu totul borcanul in apa si il lasi sa se incalzeasca.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-un vas metalic. De preferat ceva cu coada (cratita). O incalzesti pina devine lichida, dar nu o fierbi. Atentie: va fi foarte fierbinte!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iata si niste sfaturi: http://www.veet.ro/faqs.php?cat=3

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici despre ceara de unica folosinta

http://www.sfaturilemariei.com/......zit-ceara/

| marY5 a răspuns:

Buna cum ai rezolvat pana la urma? Am cumparat acelasi lucru.