| mtw123 a întrebat:

Cum pot avea un bărbierit eficient având in vedere că am acnee, mă irit foarte uşor şi îmi apar nişte bubiţe roşii pe gât? După cât timp dispar acele bubiţe roşii? Ce am observat este faptul că, de exemplu, m-am barbierit ieri, astăzi am din nou ţepi micuţi. Din ce cauză? Am folosit un aparat nou, gilette mach 3. Ar fi mai eficient un aparat electric? Dacă da, care?
Vă rog să-mi răspundeţi la fiecare intrebare in parte, daca se poate. Fără bătai de joc.

8 răspunsuri:
| Denis140 a răspuns:

Iti recomand un aparat electric, Bubitele acelea rosi sunt din cauza ca v-ati iritat, si disparc in maxim doua zile.
Iti recomand aparatul acesta: https://www.emag.ro/......D51DBCBBM/
Funda?

| Trioda a răspuns:

Foloseste o spuma de ras, intodeauna!
Aplica spuma pe obrji, lasa 1-2 minunte sa isi faca efectul,si apoi incepi a te barbiri,de la perciuni,spre barba,sub gat etc,mergi pe partea stanga antai,apoi dreapta,aliniaza perciunii,nu faci decat misari de sus in jos,delicat,nu apesi deoarece parul al indepartezi progresiv,prin mai multe treceri ale lamei pe acelasi loc, deci NU apasa sub nici o forma, astfel pielea va sta intinsa si neapasata, oferind lamei un teren drept de taiere, si nu un canal cu cocoase daca apesi puternic, executi miscari mici de aproximativ 2-3 centimetri,inspectezi calitatea,daca nu mai ai deloc spuma,da iarasi cu spuma,astfel eviti iritatia ulterioara!
La nevoie mai aplici crema de ras pe degetul aratator, si o aplici pe portiunea unde consideri ca nu esti multumit, doar astfel vei indeparta absolut tot, vei avea un barbierit fara a te taia si taia cosurile, crema de ras abundenta face ca lama sa alunece delicat pe obraz, piele etc.
Bubitele rosii... apar de la iritatii..folosesti prea putina spuma de ras..imediat dupa barbierit,clatesti fata cu apa calduta,scuturi palmele de umezeala,apoi cu palmele usuci fata,nu cu prosop,deoarece te iriti,sau te poti infecta de la el.
Imediat ce ai uscat obrajii,iti aplici o lotiune dupa ras,nu conteaza sa fie de firma,spirt etc(ustura putin,insa tonifica pielea ) totul este sa aplici o dezinfectare eficienta,lasi obrajii sa se usuce natural, NU folosi niciodata nimic de sters, retine, uscatul natural si aplicarea lotiunii dupa ras te va scapa de iritatii, acele bubite rosii suparatoare de care pomenesti.
Si aparatul de ras, al pregatesti pentru data viitoare..al speli in jet de apa,al izbesti de ghiuveta delicat cu lama in jos,astfel elimini intodeauna parul dintre lame,care se infunda si nu va mai taia si rade in cazul inecarii cu par si spuma uscata din barba,lucru care se intampla foarte des,deci si in timpul barbieritului, in jet slabut de apa, clatesti, lovesti, apoi poti fugar inspecta spatiul dintre lame sa fie curat, insa la 2-3 izbituri si clatiri, se curata foarte bine.
NU iti recomand un aparat electric de barbierit, iti produce atata iritatie si usturime ulterior, incat vei regreta gestul tau.
DA al vei putea folosi, mai tarziu, cand vei avea peste 30 de ani,pielea obrazului tau devenind mai aspra si mai greu de exfoliat de catre ap. electric de barbierit,iti spun din experienta,pielea este asa de fina,incat intra chiar printre fantele gratarului pe unde intra parul care trebuie barbierit.
Barbieriyul electric, seamana cu o masina de tocat inversa., te uiti in fata ei, pe unde iese carnea, vezi cutitul care se invarte cum trece prin dreptul fiecarei gauri, si sigur ar taia usor un creion introdus acolo...in fapt, totul se petrece foarte repede..de fapt firul de par este aspirat datorita turatiei cutitelor,agatat de cutite,intins pentru o fractiune de secunda,si apoi taiat,insa in timpul acelei intinderi odata cu el,firul de par trage dupa el si pielea,so concomitent cu taierea firului de par,se reteaza infim si din stratul de piele al obrazului,infim,insa la treceri repetate prin acelasi loc,de exemplu sub barbie,sub maxilar,este o piele asa de fina incat te vei umple de iritatie instantaneu,chiar sangera daca nu esti atent si insisti ca au mai ramas fire de par netaiate!
Deci NU masinii electrice de barbierit,pana se va putea.
Ca aparate de ras,desigur ai mentionat marci bune,continua cu ele,curata-le cum ti-am indicat,sa fie pregatite pentru urmatoarea folosire,nu le atasa aparatoarea imediat,lasa-l sa se usuce,nu al atingi deloc la lame,nu al stergi etc,o simpla aruncare cu aparatul tinut ferm de maner,va dispersa apa ce ramane,este importanta curatenia sa, deoarece pot fi in stratul de mizerie ramas, pot fi locuri ideale pentru colonii de bacterii, deci microbi, carora prin barbierit le oferi o poarta de intrare in organism, si de aici infectii etc.
Mult succes!

| mtw123 explică (pentru Trioda):

Ideea este ca fac tot ceea ce ai spus tu.și tot ma irit, mai ales pe gat in partea stânga, apar niște bubițe rosii, care chiar nu trec nici dupa cateva zile. Iar din ce am observat a 2 a zi dupa bărbierit, îmi ies deja tepii. Este normal? Sau nu fac bine ceva?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru mtw123):

Este normal sa iti iasa tepi dupa a 2a zi de barbierit, chiar nu sunt foarte repede deloc, sunt oameni care, ca sa nu aiba tepi se rad odata dimineata cand se duc la servici si odata seara cand iau cina in familie
iar altii care dupa o saptamana au 2-3mm de barba, si se rad de doua ori pe saptamna, maxim

insa iritatia e un lucru care nu se poate rezolva decat la doctor

TOTUSI, la un moment dat am intalnit conceptul ca daca te razi electric s-ar putea sa nu mai apara iritatia

asa ca ori treci la electric, ori ia-ti niste lame foarte foarte bune, sa nu trebuiasca sa insisti de mai multe ori in acelasi loc, cum ar fi Gillette cu 5 lame

| mtw123 explică (pentru CarcotasulVesel):

Dar oare, pielea nu este de vina? Spun asta deoarece am o piele foarte sensibilă.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru mtw123):

Orice e posibil, de asta numai doctorul poate sa isi dea seama ce si de ce

eu fac iritatie pe gat si pe piept, doar daca ma scarpin, chiar cu mainile foarte curate.

| mtw123 explică (pentru CarcotasulVesel):

Si cunosti un aparat electric care poate fi folosit si cu spuma si care rade ca un aparat de barbierit cu lame?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru mtw123):

Evident ca nu

dar, am vazut aparat electric de barbierit de 1200 de lei
iar comentariile erau ca am trecut de la aparat de 900 lei la 1200 lei si sunt "foarte multumit"

moment in care, la banii aia am facut misto, ce face aparatul ala? apesi pe un buton si vine cate o virgina sa taie fiecare fir de par din barba in parte?