| Nataliaa2176 a întrebat:

Cum pot sa scap de iritatile de pe piciare?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca te-ai ras incorect pe picioare daca te-ai iritat.
Metoda corecta de ras/barbierit pe picioare sau maini, este sa te freci bine pe picioare cu un burete aspru si sapun, pentru a elimina pielea moarta, apoi faci spuma multa cu sapun/sau gel pe picioare, si sa te razi in sensul de crestere al firului de par, adica de sus in jos si niciodata invers.
Dupa barbierit, te speli insistent, clatind foarte bine orice urma de sapun cu apa calda. In felul asta nu te vei irita.
Dupa ras, pielea se poate irita usor si se poate usuca mai repede ca de obicei, de aceea poti hidrata cu ulei de cocos, masand usor pana intra in piele.
O alta crema extraordinara pentru piele, este cea cu vitamina E, care hraneste, protejeaza si reface. Crema este foarte ieftina, gasindu-se in farmacii, mall-uri, la raioanele de cosmetice si creme.

Atentie: aparatul cu care te razi, trebuie curatat foarte bine inainte si dupa folosire, asigurandu-te ca nu raman urme de par, piele sau sapun, pentru ca putrezesc si produc bacterii, care la urmatoare procedura de ras/barbierit, va contamina pielea curata si ii poate produce infectii sau iritatii.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Urmareste ce provoaca acele iritatii si incearca sa te feresti de cauza.
Pastreaza-le igiena, spalandu-le zilnic, preferabil cu sapun anti-microbian.
Daca iritatiile persista, mergi la un medic dermatolog sa te consulte.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-ne mai multe amanunte, ce au provocat aceste iritatii:
- plante
- insecte
- epilare cu ceara
- epilare prin ras/barbierit
- alte creme sau substante chimice
- intoxicatie

| Nataliaa2176 explică (pentru Violleta2022):

Epilare prin ras

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nataliaa2176):

Eu cred ca te-ai ras incorect pe picioare daca te-ai iritat.
Metoda corecta de ras/barbierit pe picioare sau maini, este sa te freci bine pe picioare cu un burete aspru si sapun, pentru a elimina pielea moarta, apoi faci spuma multa cu sapun/sau gel pe picioare, si sa te razi in sensul de crestere al firului de par, adica de sus in jos si niciodata invers.
Dupa barbierit, te speli insistent, clatind foarte bine orice urma de sapun cu apa calda. In felul asta nu te vei irita.
Dupa ras, pielea se poate irita usor si se poate usuca mai repede ca de obicei, de aceea poti hidrata cu ulei de cocos, masand usor pana intra in piele.
O alta crema extraordinara pentru piele, este cea cu vitamina E, care hraneste, protejeaza si reface. Crema este foarte ieftina, gasindu-se in farmacii, mall-uri, la raioanele de cosmetice si creme.

Atentie: aparatul cu care te razi, trebuie curatat foarte bine inainte si dupa folosire, asigurandu-te ca nu raman urme de par, piele sau sapun, pentru ca putrezesc si produc bacterii, care la urmatoare procedura de ras/barbierit, va contamina pielea curata si ii poate produce infectii sau iritatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iritatie provocata de ce anume, cum se manifesta? Cu puroi sau fara?

| Xstyle_Ferny_1997 a răspuns:

Le poti evita prin spalarea cu sapunul inainte de bierbarirea cu bigul sau cu masina de ras apoi tot la fel spalare cu sapun si dupa cu alfie big grin