| Anonima_5812 a întrebat:

Cum pot scapa de cosuri?
Va rog mult ajutati-ma! Dau funda...

Răspuns Câştigător
| ForbiddenLove a răspuns:

Trebuie sa adaug ceva la raspunsul lui @casandru:
In niciun caz nu ar trebui sa iti speli fata mai des de doua ori pe zi. Motivul este unul simplu: curatarea exagerata poate usca tenul, fapt care determina glandele sebacee sa functioneze la capacitate maxima. S-ar putea sa descoperi ca spalatul pe fata în mod exagerat poate chiar sa accentueze acneea, în loc sa o îndeparteze. Este important sa-ti cureti porii dimineata, înainte de aplicarea machiajului, si seara, înainte de culcare.

De fapt, razele soarelui pot usca si irita tenul, si atunci acneea devine si mai activa. Foloseste mereu o lotiune cu factor de protectie solara 15, dar fii atenta la eticheta: alege produsele noncomedogenice!

uite aici si alte mituri despre acnee si afla de fapt care este adevarul -> http://www.benessere.ro/Frumusete/491/7-mituri-despre-acnee.html

Nu prea stiu cum sa te ajut pentru ca si eu am multe cosuri si nu pot sa scap de ele :-?
Sunt de acord cu @casandru in ceea ce priveste cele doua "masti" pentru fata :D.Sa sti ca lamaia are un efect tonic si regenerant. Ceaiul de musetel stiam ca iti curata fata :-? dar am auzit si de alta metoda: fierbi ceai de musetel intr-un vas si apoi te apleci in asa fel incat sa stai cu fata deasupra vasului ca sa vina aburii

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PufiCiufi a răspuns:

Cu nivea clean deeper (am si eu si ma ajuta foarte mult in maxim doua zile scapi de cosuri eu scap a urmatoare zi dupa ce ma dau)

| minnieee a răspuns:

De cosuri nu poti scapa una cu doua.Incearca Zinerytul-solutie(mie intr-o luna aproape ca mi-au disparut cosurile de pe spate)sau mai poti incerca sapunurile pentru cosuri de la Nivea.Mai poti sa-ti faci masti cu argila, cu castraveti sau cu rosii.Si trebuie mereu sa ai fata curata si sa te demachezi in fiecare seara.

| casandra2222 a răspuns:

O solutie foarte buna este sa te speli pe fata mai des. Poti sa te dai cu ceai de musetel, iar apoi sa aplici putina miere pe cosuri si sa o lasi sa actioneze cel putin 5 minute.

O alta solutie este ca inainte de culcare sa te speli pe fata si sa storci o lamaie, iar zeama sa o aplici pe fata si sa o lasi pana a 2 zi dimineata.

Deasemenea soarele iti face foarte bine pentru ca usuca cosurile sua stiu ca nu o sa iti placa dar si urina e foarte buna. funda?

| elenac a răspuns:

Poti comanda de la ladys un gel exfoliant si unul de curatare sau sa cauti garnier pure 3/1

| nononono1111111111 a răspuns:

Ai incercat cu betedina...big grin? Daca te dai mai multe zile probabil o sa se vada efectele.La mine a mers!

| Nommm a răspuns:

Hey...stiu o solutie prin care poti scapa de acnee! Asta mi-a spusa mai demult diriginta mea si chiar a functionat! este usoara si rapida!
Nu trebuie de cat sa iti dai in fiecare dimineata si seara timp de 1 saptamana cu pasta de dinti(de preferat una ff mentolata)pe cosurile respective si le lasi sa actioneze 5-10 Min! Eu am avut cosuri si in o saptamana cosurile mele disparusera! Sper ca ti-am fost de mare ajutor, deoarece multe dintre fete au incercat asta si au reusit sa scape de acnee
daca acneea este avansata se poate sa nu mearga de la 1 saptamana...trebuie mai mult, cam 2 saptamani chiar 3 in unele cazuri! fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste Clerasil. Isi face efectul in cateva ore de la prima aplicare. Mie mi-a functionat. Costa vreo 15 lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut o reteta pe zero tv? otv? scortisoara o lingurita, facuta cu miere de albine.iti dai cosurile si dormi cu chestia aia pe fata, daca poti. dimineata te speli cu apa rece.