| gabriela_9415 a întrebat:

Cum sa fac sa imi creasca parul mai repede? plsz tooate sfaturile care le stiti, funda!

Răspuns Câştigător
| GoldDust a răspuns:

Simplu si eficient big grin

Uleiul de ricin. Probabil ca ai auzit multe despre el, intrebarea este daca l-ai incercatwinking A fost un timp in care eram disperata in privinta parului meu, cadea foarte mult si mi-se subtiase firul foarte mult. Asa ca dupa nenumarate creme, masti si sampoane am decis sa incerc uleiul de ricinwinking Iti jur ca nu exagerez, in... maxim 3 saptamani firul a inceput sa mi-se ingroase si am descoperit fire noi de parlaughing tongue. In medie parul creste cam 1cm... un cm si ceva pe luna, facand tratamentul asta regulat, poti ajunge pana la 2-3 cm/lunawinking
(il aplici -uleiul- cu o pensula la radacina si il lasi in cap o ora. Il poti aplica de doua ori pe saptamana)

O viata sanatoasa = un par lung si bogat
-fa mult sport si mananca sanatos. Atat parul cat si tenul, pielea vor arata... superbhappy

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Parul creste de la 12 la 15 centimetri in fiecare an. Retetele pentru cresterea rapida a parului au de fapt rolul de a favoriza cresterea normala si sanatoasa a acestuia. Tratamentele pentru cresterea parului au ca scop intarirea radacinii si evitarea fragilitatii firului de par. Un scalp sanatos si curat este un mediu favorizant pentru cresterea normala a parului.
- Un deficit de vitamine ar fi o mare problema. Cauta la farmacii vitaminele A, B, C, E si Zn. Rezultatele nu vor intarzia sa apara.
- Periaza-ti bine parul. Periatul cu o perie lata si captusita stimuleaza circulatia sangelui. Repeta acest lucru dimineata si seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!
- Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara.
- Uleiul de ricin sau de masline sunt remediile naturale perfecte pentru parul deteriorat. Ajuta la mentinerea sanatatii scalpului, si se recomanda aplicarea lor seara, dupa o incalzire prealabila, si clatirea parului dimineata, dupa ce l-ai lasat sa actioneze intreaga noapte.
- Mastile cu Henna incolora (se gaseste la farmacii si in magazine cu produse naturiste) intaresc firul de par si il fac mai gros, mai rezistent, mai sanatos.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de par, la fel si praful, la care te expui in fiecare zi, si obiceiul de a-ti trece frecvent mana prin par, este foarte daunator.
- Ceaiul verde este si el un remediu eficient impotriva caderilor parului. Bea trei cani de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar in timp vei vedea, cum parul isi recapata sanatatea si stralucirea.
- Otetul poate fi folosit si el pentru stimularea cresterii parului. Asigura o buna circulatie a sangelui la nivelul scalpului si mentine sub control cantitatea de sebum, care impiedica cresterea normala si sanatoasa a firului de par.
- Evita cafeaua, alcoolul si tigarile. Somnul de noapte este si el foarte important.
Nu intrerupe tratamentul dupa primele efecte, ci continua pana la sase luni (cel putin). Vei avea un par sanatos, bogat, rezistent si stralucitor. Succes! Numai bine!

| mmary a răspuns:

Adopta o alimentatie sanatoasa

Un par frumos si bogat il are doar o persoana sanatoasa, cu un regim alimentar bine pus la punct. Este recomandat sa mananci alimente care contin vitaminele A, B, C si E. Produsele care contin fier si zinc sunt de asemenea indicate, cu atat mai mult cand iti doresti ca parul tau sa creasca mult mai repede.
Daca te gandesti sa iei vitamine sub forma de pastile, trebuie sa stii ca exista riscul ca acestea sa nu se asimileze in mod corect si sa nu aiba efectul scontat. Mai bine opteaza pentru fructe si legume proaspete, proteine din carne, spanac, fasole si soia.
Tratament cu ulei de ricin

O masca formata din ulei de ricin, ulei de masline, ulei de migdale, o fiola cu vitamina A si o fiola cu vitamina E, aplicata pe par timp de 30 de minute poate face minuni. Nu numai ca iti va ajuta parul sa creasca mai repede, dar il va hidrata intens. Trebuie sa ai grija doar sa samponezi bine parul la final pentru a curata orice urme de ulei sau grasime.
Tunde-l periodic

Varfurile despicate sunt pe cat de inestetice, pe atat de daunatoare parului tau. Tunsul periodic al parului si indepartarea varfurilor degradate duc la revigorarea acestuia. Daca vei taia cate 3 – 4 centimetri o data la doua luni, vei vedea ca se regenera si va creste mult mai repede.
Maseaza-ti pielea capului

Intensificarea circulatiei sangelui la nivelul scalpului stimuleaza cresterea parului. Poti face acest lucru foarte simplu: maseaza cu varful degetelor pielea capului cu miscari circulare timp de 2 – 3 minute pe zi. De asemenea, este recomandat sa-ti masezi scalpul atunci cand te samponezi, pentru ca degetele vor aluneca mai repede, iar miscarile vor fi mai energice.
Un stil de viata cumpatat

Pentru ca parul tau sa fie lucios, sanatos, des si lung trebuie sa adopti un stil de viata cumpatat. Este necesar sa dormi bine si atatea ore cat organismul tau are nevoie pentru a functiona corespunzator, sa mananci alimente bogate in vitamine si minerale, sa incerci sa eviti stresul si supararile, sa faci miscare fizica si sa te plimbi in aer liberetc. Daca sistemul tau imunitar este unul deficitar, acest lucru se va oglindi si in podoaba capilara.

Evita tratamentele chimice

Vopsitul, tratamentul de permanent sau indreptatul cu placa te ajuta sa ai un par frumos din punct de vedere estetic, insa pe termen scurt. Dupa o perioada de timp, firele de par de despica, se usuca si incep sa cada. Aceste operatiuni de coafare il degradeaza si stopeaza procesul de crestere.

Incearca sa folosesti produsele de stilizare numai atunci cand este necesar (diverse petreceri, intalniri importante etc).

| bianca a răspuns:

Ulei de ricin
il aplici de 2 ori pe luna pe pielea capului masezi si dupa aplici si pe lungime pentru stalucire

aplical seara si te speli dimineata

| IIIx333III a răspuns:

Mananca minerale, calciu, vitamina.
Un alt sfat ar fi sa iti tunzi parul atunci cand luna este in crestere.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| AnneeQ a răspuns:

Sa faci parul sa creasca mai repede este o munca titanica, ai nevoie de rabdare si mult efort. Tot ce poti face este sa maresti ritmul de crestere al parului.

Pasul 1
Daca te chinui sa faci parul sa creasca mai repede dupa ce l-ai "omorat" (prin numeroase produse cosmetice, coafat excesiv, placa de par, foehn, etc) nu vei reusi. Mai mult de atat, un par deteriorat are un ritm de crestere mult mai lent.

Pasul 2
Un deficit de vitamine ar fi cauza care sta intre tine si un par lung. Intra in cel mai apropiata farmacie si cauta vitamina A, B, C si E. De obicei, gasesti un complex de vitamine care le contine pe toate acestea. Nici un complex de vitamine conceput special pentru piele sanatoasa si cresterea unghiilor si a parului nu e de lepadat. Aceasta constituie solutia cea mai buna - rezultatele nu vor intarzia sa apara dupa cateva saptamani.

Pasul 3
Periaza-ti bine parul. Investeste intr-o perie lata si captusita. Aceasta stimuleaza circulatia sangelui pe scalp. Periaza parul dimineata, si timp de 5 minute seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!

Pasul 4
Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara. Poti face asta in timp ce te uiti la televizor, inainte de culcare sau chiar cand te speli pe cap.

| deeaxoxo a răspuns:

Eu una imi tin parul impletit.winking.

| ştrumf_8528 a răspuns:

Parul creste de la 12 la 15 centimetri in fiecare an. Retetele pentru cresterea rapida a parului au de fapt rolul de a favoriza cresterea normala si sanatoasa a acestuia. Tratamentele pentru cresterea parului actioneaza asupra intaririi radacinii si evitarea fragilitatii firului de par care poate stopa cresterea lui normala si chiar deteriorarea podoabei capilare. Un scalp sanatos si curat este un mediu favorizant pentru cresterea normala a podoabei capilare.

- Un deficit de vitamine ar fi cauza care sta intre tine si un par lung si frumos. Intra in cel mai apropiata farmacie si cauta vitamina A, B, C si E. De obicei, gasesti un complex de vitamine care le contine pe toate acestea. Nici un complex de vitamine conceput special pentru piele sanatoasa si cresterea unghiilor si a parului nu e de lepadat. Aceasta constituie solutia cea mai buna - rezultatele nu vor intarzia sa apara dupa cateva saptamani.

- Periaza-ti bine parul. Investeste intr-o perie lata si captusita. Aceasta stimuleaza circulatia sangelui pe scalp. Periaza parul dimineata, si timp de 5 minute seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!

- Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara. Poti face asta in timp ce te uiti la televizor, inainte de culcare sau chiar cand te speli pe cap.

- Uleiul esential de nuca de cocos, de ricin sau de masline sunt remediile naturale perfecte pentru parul deteriorat. Ajuta la mentinerea sanatatii scalpului si se recomanda aplicarea lor in fiecare seara, dupa o incalzire prealabila, si clatirea parului dimineata, dupa ce l-ai lasat sa actioneze intreaga noapte.

- Prepara in casa o masca de par din rodie si ulei esential de mustar. Aplica pe parul proaspat spalat si lasa-l sa actioneze intreaga noapte. Repeta tratamentul de trei ori pe saptamana pana la sase luni, daca parul tau este gras, fragil, cade mult si ai senzatia ca nu mai creste.

- Mastile cu Henna incolora intaresc firul de par si il fac mai gros si lucios.

- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de par, la fel si praful la care te expui in fiecare zi si obiceiul de a-ti trece frecvent mana prin par, complet daunator si el.

- Ceaiul verde este si el un remediu eficient impotriva caderilor parului. Bea trei cani de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar in timp vei vedea cum parul isi recapata sanatatea si stralucirea de care are nevoie.

- Otetul poate fi folosit si el pentru stimularea cresterii parului. Asigura o buna circulatie a sangelui la nivelul scalpului si mentine sub control cantitatea de sebum care impiedica cresterea normala si sanatoasa a firului de par.

- Evita cafeaua, alcoolul si tigarile. Somnul de noapte este foarte important si, pentru o perioada nu este recomandat sa pierzi nici o noapte. Nu intrerupe tratamentul dupa primele efecte, ci continua pana la sase luni sa ingrijesti delicat podoaba capilara. Vei avea un par sanatos, bogat si stralucitor. Succes!

| MEMO a răspuns:

Exista creme speciale pentru asa ceva.
Vezi si tu pe net ca nu-s scumpewinking

| MEMO a răspuns:

Sau poti manca 50g de branza de vaca, oaie, capra si iti ajuta foarte mult la generarea parului big grin

| IamNiemand a răspuns:

Pai ai putea sa folosesti un sampon special sau pur si simplu sa te tragi usor de par ( dar usor nu sa-l smulgi)

| geany1997 a răspuns:

Si eu incerc de mult timp dar am auzit ca uleiul de ricin ajuta la cresterea parului, dar eu am incercat o data si nu am observat niciun rezultat iar apoi nu am continuat sa l mai folosesc.big grin Incearca si tu ...nu strica