| rihanna7865 a întrebat:

Cum sa scap cat mai rapid de cosuri?

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Salut,aici ai niste link-uri cu intrebari asemanatoare pe TPU si la care au fost date niste raspunsuri care te pot ajuta: http://www.tpu.ro/beauty/ce-pot-sa-fac-ca-sa-scap-de-cosuri/
http://www.tpu.ro/......etoda-imi/
http://www.tpu.ro/......suri-mari/
http://www.tpu.ro/sanatate/remedi-nasturiste-pentru-cosuri-d/
http://www.tpu.ro/......ta-oribil/ O zi buna!

14 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

1. Zeamă de lămâie
2. Spirt
3. Cremă de gălbenele
4. Zineryt

Important este să te speli pe faţă cât mai des cu apă şi săpun şi să nu pui mâinile murdare. Evită aglomeraţiile iar dacă mergi la mare, nu lăsa apa să îţi ude faţa.

Pa-pa.

| SonicAndrei a răspuns:

Dacă te speli de vreo 2 ori pe zi pe față și te dai cu cremă zilnic, ar trebui să scapi de coșuri. O cremă bună și naturală este Aloe Scrab de la Forever Living Products. Ca să o obții trebuie să te înscri în firmă sau să ți-o cumpere cineva deja înscris. Caută pe www.foreverliving.com/ro

| Dєєa a răspuns:

1. Rade coaja de portocala, stoarce cosul foarte putin iar apoi freaca-te pe zona cu probleme cu coaja.
P. S am incercat si eu si la mine a mers!

2. Poti folosi o masca cu malai si miere.

3. Dar daca vrei o metoda, da cu spirt ca se usuca si cad, sau sparge-i dar risti sa te infectezi sau sa-ti ramana urme.

4.Incearca cu aspirina, ceva care majoritatea o au in frigider sau ma rog. Aceasta usuca cosurile, pisezi cateva pastile adaugi putina apa pana se va face o pasta si o aplici pe cos. Alte remedii rapide doar farmacia te poate ajuta.

5.Foloseste sapunul dove in fiecare dimineata ti-l recomand! Sau mai poti sa te speli cu malai cum a spus si Alesssya poti sa pui intr-un vas mai mare apa fierbinte cu ceai de musetel si stai cu un prosop pe cap timp de 15 minute o data la 2 zile.

6.TRATAMENT PENTRU ACNEE

1 - Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.
2 - Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.
Pentru uz intern, specialistii recomanda consumarea a 3 catei de usturoi pe zi, timp de o luna. Aceasta cura purifica sistemul sanguin si curata acneea.
3 - Castravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.
4 - Lamaie: taie o lamaie in doua si aplica sucul pe pielea traumatizata. Asteapta 20-30 de minute, timp in care acesta se va usca, apoi clateste.

Dieta pentru acnee

- Dieta cu fructe.
Pentru inceput, timp de o saptamana trebuie sa urmezi o dieta bazata numai pe fructe - mere, pere, struguri, grepfrut, piersici si ananas.
De asemenea, in aceasta perioada trebuie sa bei numai limonada neindulcita.
Persoanele afectate ar trebui sa consume alimente bogate in vitamina A, B3 si E. Morcovul sau sucul de morcov, fructele galbene si portocalii, ficatul, pestele ori untura de peste sunt bogate in vitamina A si ar trebui consumate zilnic. Vitamina B3 se gaseste in lapte si produsele lactate si in alte alimente de origine animala. Vitamina E poate fi procurata din nuci, ulei de masline, cereale integrale, carne de vita, mere, morcovi, telina.
Primele imbunatarii se pot vedea chiar si dupa o luna de la inceperea tratamentului bazat pe legume si fructe.

- Carnea, zaharul, ceaiul, cafeaua, condimentele, bauturile carbogazoase, inghetata, bomboanele, alimentele procesate trebuie evitate pe cat posibil de catre persoanele care sufera de acnee.

7. "Acneea este o problemă neplăcută, mai ales deoarece tentativele de a o acoperi cu machiaj agravează situaţia. Dacă ai pielea sensibilă şi nu eşti interesată de produsele cosmetice speciale cu efect antiacneic, iată 10 soluţii de a scăpa de coşuri în mod natural, pe care le poţi folosi oricând acasă.

Cartof crud

Felia de cartof crud are multe întrebuinţări potrivit sfaturilor bunicii, iar una dintre cele mai utile este efectul antiacneic. Taie o felie dintr-un cartof crud alb şi lipeşte-o de zonele cele mai afectate. Dacă este lăsat să acţioneze timp de 5-10 minute, cartoful reduce şi inflamaţia provocată de coşuri.

Fulgi de ovăz

Masca de fulgi de ovăz este una dintre cele mai folosite tratamente naturale pentru coşuri. Măcină bine un pumn de fulgi de ovăz şi amestecă-l cu puţină apă. Lasă mască să acţioneze 15 minute, timp în care stai întinsă pe spate.

Gălbenuş de ou

Un gălbenuş de ou, bătut bine înainte să fie aplicat pe faţă cu o pensulă cosmetică, este un tratament eficace împotriva coşurilor. Lasă-l să se usuce şi spălă-ţi faţa după 10 minute cu apă călduţă. Repetat zilnic timp de o săptămână, acest tratament poate avea efecte excelente.

Mere cu miere

Amestecă un sfert de mâr ras cu o linguriţă cu vârf de miere pentru a obţine o mască naturală şi eficientă cu efect antiacneic. Dacă mierea este foarte groasă, poţi adăugă şi puţină apă la mască ce se ţine pe faţa timp de 20 de minute.

Bicarbonat de sodiu

Amestecat cu apă, bicarbonatul de sodiu devine o pastă ce te poate ajuta să scapi în mod natural de coşuri. Poţi opta pentru o mască facială completă, care se spălă cu apă călduţă după ce s-a uscat, sau poţi aplica amestecul doar pe coşurile cele mai mari.

Ceai de mentă

Infuzia de mentă are un efect dovedit împotriva coşurilor şi îţi împrospătează pielea, reducând inflamaţia şi petele roşii. Dacă ai pielea foarte sensibilă, testează mai întâi reacţia la ceaiul concentrat de mentă pe o zona redusă.

Oţet cu sare

Un amestec de oţet cu sare de masă fină şi cu apă poate fi o altă soluţie naturală accesibilă acasă oricând. În funcţie de sensibilitatea pielii tale, poţi dilua oţetul mai mult. Nu păstra amestecul pe faţă mai mult de 5 minute, după care spălă-ţi faţa cu apă rece.

Ghimbir

Dacă ai acces la ghimbir proaspăt, această plantă poate avea un efect antiacneic excelent. Sucul obţinut la tăierea unui rizom de ghimbir proaspăt are un efect puternic împotriva coşurilor şi calmează inflamaţia atunci când este aplicat local. După câteva zile de tratament, erupţia poate dispărea complet.

Ulei de arbore de ceai

Nu degeaba arborele de ceai este un ingredient folosit în multe produse cosmetice cu efect antiacneic. Uleiul extras din această plantă are efecte puternice atunci când este aplicat direct pe coşuri.

Castravete

Dacă ai porii dilataţi, acneea poate fi mai vizibilă şi mai neplăcută. Sucul obţinut dintr-un castravete proaspăt are un efect puternic pentru calmarea acneei pe un ten cu pori deschişi. Se ţine întins pe faţă timp de 15 minute, apoi se îndepărtează cu apă călduţă."
Sursa:
http://www.eva.ro/......40797.html

Citeşte mai multe despre acnee http://www.eva.ro/despre-cosuri/

Mai multe soluţii:
http://www.eva.ro/......36827.html
http://www.eva.ro/......37901.html
http://www.eva.ro/......35605.html

Funda? :D

| tinka1 a răspuns:

Eu ma dau cu pasta de dinti pe cosuri si dimineata il dau si seara nu il mai am. De un tip am inceput sa ma spal pe fata doar cu sapun si au inceput sa se rareasca cosurilewinking

| RMG a răspuns:

Scz ca te intreb, de cat timp ai cosuri? ca si eu ma confrunt cu ele de vreo 2 ani, am fost la peste 10 dermatologi dar nimic si cica erau cei mai buni din tara...

| rihanna7865 explică (pentru RMG):

Hey eu am cosuri cam de tot vreo 2 ani si ceva dar niciodata nu am reusit sa scap complet de ele. cand mi se duceau unele imi apareau altele si tot asa. eu mi-am cumparat zineryt si am mai reusit sa le tin sub control cu zineryt dar na acum mai am cateva foarte mici dar vreau sa se duca si mai am si cateva semne. am fost si eu la dermatolog si mi-a dat skinoren si o spuma de curatare pe care am dat o gramada de bani si nu prea m-au ajutat. acum insa am inceput sa mai scap de ele doar ca eu vreau sa nu le mai am deloc deoarece nu le mai suport.

| RMG a răspuns (pentru rihanna7865):

Am incercat cu astea, dar imi tot apareau, peste noapte....si am incercat mai multe, stiu sunt scumpe ca naiba, am avut creme si de 2 milioane, dar tot nu trec

| rihanna7865 explică (pentru RMG):

Da dar tu ai cosuri asa cateva sau ai acnee dinaia urata? ca eu am avut cosuri dinalea cateva adica na mai multe dar eu le-am avut deoarece nu am avut o igiena a tenului. eu nu ma spalam pe fata si de aceea ca dupa aia au inceput sa-mi dispara...iar apoi am inceput sa folosesc zineryt si na.m-am chinuit si eu ce-i drept sa scap de ele.dar na asta e varsta si eu le urasc din tot sufletul ca mi-au stricat fata. nu stiu daca ai vazut dar si Elena aia de la mandinga a avut o problema grava cu cosurile si pana la urma a mai scapat de ele mergand la o cosmeticiana.si raluka aia care canta cu dj sava are inca probleme cu acneea si a spus ca de 10 ani nu a scapat de ea si ca a aincercat si iti dai seama ca aia are de unde sa tot dea bani pe tratamente. na acuma nu stiu probabill e un fel de acnee mai grava daca nici dermatologii nu au putut sa o rezolve cred ca ar trebui sa mergi la o cosmeticiana la un salon din ala si iti face ceva tratamente sau nu stiu altceva. trebuie sa existe ceva.

| RMG a răspuns (pentru rihanna7865):

Am avut cateva cosuri, dupa care spargandu-le le-am transformat in acnee, acum am dat de o crema preparata de un farmacist ce are in componenta sa toate medicamentele vechi si care sunt cele mai bune si mi-au disparut cosurile, mai apare cate 1-2 din cand in cand foarte rar dar am cateva semne nu prea mari si cum tenul meu e foarte alb mi-a ramas o roseata in locurile in care am avut mai multe cosuri, si nu vrea sa treaca, o sa merg si la cosmetica luna asta si la alt dermatolog; prima data am zis si eu ca e varsta, dar e o teorie babeasca tampita.
Copii cu prea multi hormoni de sex contrar fac cosuri si acnee.

| rihanna7865 explică (pentru RMG):

Ahaa ma bucur ca ai scapat de cosuri.si eu am ramas cu cateva semne adica roseata dinaia urata si si eu am tenul alb si se vad cam tare dar m-am mai dat cu unguent de galbenele si parca s-a mai dus din roseata incearca si tu sa o folosesti insa daca ai tenul gras nu e recomandata ca dupa aia iti apar cosuri. in caz ca mergi la cosmeticeana sau la dermatolog te rog sa-mi spui si ie ce o sa-ti zica sa faci pentru petele acestea de la cosuri daca vrei. mersi anticipat :*

| RMG a răspuns (pentru rihanna7865):

Desigur, o sa merg la sfarsitul lunii, deci tinem legatura?

| rihanna7865 explică (pentru RMG):

Da. tinem legatura. poti sa imi scrii aici sau pe id meu a_rihanna@yahoo.com

| RMG a răspuns (pentru rihanna7865):

Ok

| iasmiibleah a răspuns:

Poti folosi crema de galbenele. in 2-3 zile dispar :*