| Cristinaaaaaaa a întrebat:

Cum scap de cosuri si puncte negre? urgent.

9 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

- Te speli de 2 ori pe zi pe fata cu o lotiune demachianta.
- Stergi cu un prosop curat iar apoi aplici o lotiune tonica
- Astepti sa-si faca efectul lotiunea tonica vreo 10-15 minute iar apoi aplici produse antiacneice
- Astepti sa-si faca efectul produsele antiacneice si ulterior aplici o crema de zi pentru ten gras. (in strat subtire, fiindca asa o sa iesi pe strada)

De 2 ori pe saptamana faci gomaj (microdermabraziune)

Cu cat gomajul este mai profund, cu atat imperfectiunile dispar mai repede.

Cauta la farmacie o crema de gomaj profund. Gomajul se face de 2-3 ori pe saptamana. Primele dati, in jur de 5 minute. Cu timpul, maresti durata pana la 8 minute (maxim).

Citeste aici mai multe :
http://sanatate.acasa.ro/......i-818.html
http://www.feminis.ro/......tionar-220

Daca combini gomajul cu terapiile de mai sus si ai o igiena zilnica buna nu se poate sa nu vezi rezultate.

Regim alimentar:

- fara condimente, prajeli, cofeina (inclusiv ciocolata), carne de porc, produse semipreparate, zahar rafinat industrial (incearca sa mananci doar dulciuri facute in casa), etc
- in fiecare zi mananca 2 morcovi si 2 iaurturi Activia

Rezultatele se vor vedea in timp, nu te astepta la rezultate miraculoase imediat.

Produsele antiacneice pe care le vei aplica ti le recomanda dermatologul.

Ca sa-ti faci o idee despre produsele antiacneice :

Tratamentul acneei incepe cu topice precum ''peroxidul de benzoil'' (Brevoxyl), ''acid azelaic'' (Skinoren) continua cu antibiotice aplicate topic (eventual in combinatii cu alte antiacneice) cum ar fi eritromicina (Zynerit) si in cazurile mai severe se ajunge la antibioterapie pe cale orala (doxicilina) si/sau anticonceptionale.

In ultima instanta exista terapia cu isotretinoin (pentru formele de acnee severe si desfigurante, la care tratamentele de mai sus au dat gres. Asta si datorita efectelor adverse serioase pe care le are aceasta terapie.

Mergi deci la medic, numai el poate sa evalueze exact forma si gravitatea acneei tale si sa-ti prescrie un tratament corect. Este o lupta grea, pe care am dus-o toti insa in cele din urma vei reusi sa scapi de acnee :) Cauzele sunt multiple, nu numai pubertatea. De altfel nu pubertatea aduce acneea ci modificarile hormonale care au loc la aceasta varsta. Uneori insa acneea nu apare doar pe fond ''hormonal'' si nu dispare odata cu inaintarea in etate.

| IMC90 a răspuns:

Ce se intampla, majoritatea au falsa impresie ca acneea este o infectie, si incearca sa o trateze cu tot felul de dezinfectante fara a intelege de fapt cum se formeaza.

Citeste aici cum se formeaza atat acneea cat si fiecare tip de acnee in parte : http://acnee.org/cum-se-formeaza-acneea/

Nu toate tipurile de acnee au acelasi tratament, de aceea trebuie sa consulti dermatologul, pentru a-ti evalua tipul si gravitatea acneei inainte sa-ti prescrie un tratament.
Ca sa-ti dau un exemplu, in acneea nodulo-chistica, lotiunile care se aplica topic sunt inutile, ele ne rezolvand adevarata cauza a problemei.

| blueangel99 a răspuns:

Există anumite creme şi măşti antibacteriale care se găsesc în magazine şi farmacii.
Ele te pot ajuta.

| Ramina a răspuns:

Mergi la un dermatolog sau incearca crema de galbenele.

| irocku a răspuns:

Te duci la dermatologbig grin

| lentzig a răspuns:

Da te pe fata cu apa amestecata cu zeama de lamaie si bicarbonat de sodiu.lasa 3 min pe fata, apoi clateste cu apa calduta.la final, pulverizeaa apa termala. efect garantat de la prima utilizare!

| princesshope a răspuns:

Mergi la farmacie si spune-i doamnei de acolo sa iti de-a ceva special pentru asta.Si eu am la fel cosuri pe frunte si puncte negre(dar putine si mici)pe nas.Eu ma dau cu o crema numita ERITROACNOL si este buna

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

Cel mai eficient tratament anti-acnee pe care l-am folosit si pe care l-am recomandat cu incredere la toate cunostintele mele a fost pe baza de produse naturale din ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation. Pe mine aceaste produse m-au vindecat de cosuri si puncte negre si le recomand. In primul rand iti recomand spuma naturala, lotiunea tonica, crema hidratanta si gelul medicinal anti-acnee. Te pup

| FunnKyGirl a răspuns:

Poi in cazul cosurilor negre eu am incercat o gramada sa ma aburesc cu tot felul de plante sa-mi se deschida porii si atunci stergeai si se duce nu prea merge eu am incercat asa mi-am cumparat o crema nivea ma spal tot timpu pe fata care este cel mai important lucru iar dupa ma dadeam cu crema fac asta si acum si mi sau dus foarte multe asta pentru punctele negre pentru cosuri incerca de la farmacie o crema clear&clean este foarte eficienta daca nu ai bani necesari sa tio cumperi acre se gaseste la farmacie atunci incearca crema nivea si pentru cosuri doar ca sa nu-ti mai pui mana pe fata, cand te atingi de cineva sau pui mana pe bani atunci tu ai o gramada de microbi pe mana iar la cea mai mica atingere ei se iau iar daca iti iese un cos nul bazai spala-te tot timpu pe fata cand mergi la scoala adica dimineata si seara iar dupa spalare apliki crema.iti garantez ca merge pentru ca eu sunt la fel intr-o situatie asemanatoare si mi-au trecut foarte multe cosuri multe crede-ma bafta