| andreea_5374 a întrebat:

Daca ma epilez cu epilatorul sub brat este posibil sa fac noduli la sani?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
De unde ai mai auzit și prostia asta?
Sigur că nu. Nu deranjezi ganglioni axiali cu epilatul firelor de păr.
Și eu tot cu aparat de epilat mă fac și nu am nimic. Nu uita, înainte și după epilare această zonă să fie dezinfectată cu spirt medicinal cât și capul epilator al aparatului. De asemenea această "ustensilă" să fie folosită numai de tine, este personală, nu de împrumut.
Epilatul cu lama este ceva primitiv.
În cazul în care apar dureri în zona axială (sub braț) cere sfatul medicului de familie.
Sănătate.
Pa, pa.

9 răspunsuri:
| MissD a răspuns:

EU stiam ca da si ca medicii nu recomanda folosirea aparatului de expliat in zona axiala si aparatul de ras.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nubig grin
Stai linistitawinkingDaca il folosesti cum trebuie nu are ce sa se intamplewinking

| Brigitta a răspuns:

Eu nu vad de ce ai putea face noduli de la asa ceva, dar nu sunt medic.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, daca ai grija sa-l folosesti numai tu si sa respecti regulile de igiena (spalat zona epilata inainte si dupa, dezinfectat aparatul inainte si dupa fiecare folosire).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu alcool medicinal (spirt) sau solutie de cloramina. Pui solutia pe un pic de vata (sau pe un disc de demachiat) si stergi bine si indelungat (macar 5 minute) capul epilatorului.

| buburuzAndreea a răspuns:

@Brigaela, cum se dezinfecteaza un aparat? big grin

| Butsilee a răspuns:

Cu crema happy ce are>? ma rog...incearca laughing

| drumurile a răspuns:

Epileaza-te linistita ca nuai cum sa patesti nimic

| claudica a răspuns:

Epilatul cu lama nu e ceva primitiv