| ioanalavinia a întrebat:

Daca merg la solar mai mult timp si renunt sa mai merg se inchide pigmentu adica culoarea pielii?

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu, pentru ca culoarea pielii se schimba atunci cat esti in solar, cand iesi de acolo se opreste orice schimbare!
Iar de aceea trebuie sa mergi mai multe zile ca culoarea pielii sa se schimbe treptat, altfel ar dauna pielii... plus ca nu ar mai avea culoarea ca si cum te-ai bronzat la soare, ci s-ar inrosi!
Cu alte cuvinte functioneaza la fel ca soarele : stai la soare te bronzezi, stai in casa sau la umbra, nu!

| ioanalavinia explică (pentru lpavel):

Sigur ca eu cunosc persoane care erau foarte albe si or facut sedinte la solar si acum is negre

| lpavel a răspuns (pentru ioanalavinia):

Da, dar s-au bronzat compet acolo... gandeste-te daca bronzarea asta nu s-ar opri cand nu mai mergi, unde ai ajunge? laughing) peste 1 an ai arata ca cei din Africa, peste 2 ani, sa mai continu?

| ioanalavinia explică (pentru lpavel):

Sincer as prefera sa arat asa decat sa fiu alba dar baiatu ala era foarte alb si acum ii negru cum se explixa si merge de vreo 2-3 ani

| ioanalavinia explică (pentru lpavel):

Atunci o sa merg timp de un an sa ma inchid si eu la piele

| drogh a răspuns:

Doar atunci când te expui razelor solare ţi se schimbă culoarea pielii, depinde şi cât de sensibilă este. Uneori roşie, uneori maro închis. Cât timp renunţi, pielea ta va reveni la normal şi nu va mai suferi niciun efect.

| GirlonFire a răspuns:

Daca nu mai mergi, va revenii culoarea pielii tale la normal. oricum nu tine mult timp bronzul daca renunti sa mai mergi