| Adry05 a întrebat:

Daca pun tinctura de iod pe niste urme lasate de cosuri, ajuta cu ceva?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Da. Poti face o masca cu unul din ingredientele astea si sa o lasi o jumatate de ora, sau poti sa pui putin pe zona respectiva si sa lasi peste noapte.

Cat despre albusul de ou, iei oul, il separi de galbenus, amesteci putin albusul si il pui pe zonele afectate. Il poti lasa peste noapte sau daca vrei, il poti amesteca cu miere si le poti lasa pe ambele peste noapte si poti repeta procesul de cateva ori la rand.

Daca urmele sunt rosiatice sau maronii poti incerca zeama de lamaie. Insa ai grija sa nu o lasi mai mult de jumatate de ora, iar a doua zi sa nu stai foarte mult in soare cu zona respectiva pentru ca decoloreaza pielea, iar apoi s-ar putea sa se bronzeze ciudat.

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu. Asa cum s-a zis mai sus, iodul este dezinfectant.

Insa poti incerca sa folosesti niste albus de oua, miere sau aloe vera. Din cate stiu acestea sunt cicatrizante.

| Adry05 explică (pentru OoBunnyoO):

Albus de ou? Si cum fac? Pur si simplu pun unul din ingredientele astea pe urma si o las ceva timp si dupa clatesc? Sau trebuie facuta un fel de pasta cu altceva?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Adry05):

Da. Poti face o masca cu unul din ingredientele astea si sa o lasi o jumatate de ora, sau poti sa pui putin pe zona respectiva si sa lasi peste noapte.

Cat despre albusul de ou, iei oul, il separi de galbenus, amesteci putin albusul si il pui pe zonele afectate. Il poti lasa peste noapte sau daca vrei, il poti amesteca cu miere si le poti lasa pe ambele peste noapte si poti repeta procesul de cateva ori la rand.

Daca urmele sunt rosiatice sau maronii poti incerca zeama de lamaie. Insa ai grija sa nu o lasi mai mult de jumatate de ora, iar a doua zi sa nu stai foarte mult in soare cu zona respectiva pentru ca decoloreaza pielea, iar apoi s-ar putea sa se bronzeze ciudat.

| daywalker23 a răspuns:

Nu, tinctura de iod este doar un dezinfectant puternic care se pune doar in jurul unei rani, nu pe rana...Deci ca intrebarea ta raspunsul e Nu...