| anonim_4396 a întrebat:

Daca un ceas de la un brand cunoscut spune ca acel ceas e rezistent la 50m adancime la apa, exista riscul ca acest "termen" sa fie compromis? Adica daca s-a schimbat bateria sau ceva....ma refer acel capacel de pe spate sa fi fost deschis. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

1. Emporio Armani este un brand cunoscut, dar nu este un brand de ceasuri. Un "ceas" Emporio Armani este ceea ce se numeste un "fashion watch" care are un mecanism de $5 intr-o carcasa de $5 stantata cu logo-ul Armani si vanduta cu $250. La banii aia iti cumperi un Seiko, un Casio sau un Citizen, care sunt branduri de ceasuri, nu de haine.

2. In mod normal, dupa ce i se schimba bateria, un ceas trebuie re-etanseizat. Altfel ceasul isi pierde capacitatile "subacvatice". Dar in cazul unui ceas Emporio Armani oricum aceste capacitati nu existau de la inceput.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce brand și ce preț?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Salut. Emporio armani, 1.000 lei

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Si a luat un amic. Nu e al meu. O sa i transmit.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

-water resistant 30 m = 3 atm. sau bar: potrivit pentru utilizarea zilnica, rezistent la stropire, nu este potrivit pentru inot si scufundari;

-water resistant 50 m = 5 atm. sau bar: potrivit pentru inot de suprafata si pescuit;

-water resistant 100 m = 10 atm.sau bar: potrivit pentru surf recreational, inot, sporturi de apa;

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Emporio Armani este un brand cunoscut, dar nu este un brand de ceasuri. Un "ceas" Emporio Armani este ceea ce se numeste un "fashion watch" care are un mecanism de $5 intr-o carcasa de $5 stantata cu logo-ul Armani si vanduta cu $250. La banii aia iti cumperi un Seiko, un Casio sau un Citizen, care sunt branduri de ceasuri, nu de haine.

2. In mod normal, dupa ce i se schimba bateria, un ceas trebuie re-etanseizat. Altfel ceasul isi pierde capacitatile "subacvatice". Dar in cazul unui ceas Emporio Armani oricum aceste capacitati nu existau de la inceput.