| Erica001 a întrebat:

Daca vreau sa imi pun unghii cu gel doar de o singura culoare pe toata suprafata unghiei pun tipsul pe toata unghia sau la fel cum se face la manichiura franch adica de la jumate? Si o alta intrebare. Ce produs folosesc dupa ce am adaugat gelul, pentru a da luciu (spuneti-mi produsul si pretulwinking )? Funda happy

Răspuns Câştigător
| missdany19 a răspuns:

Buna, eu sunt tehnician in domeniul unghiilor false, lucrez de un an, si apropo de comentariul domnisoarei puf1992 ca i-a deteriorat unghia, imi pare foarte rau, sincer, dar aces lucru s-a intamplat din cauza ca manichiurista nu era o profesionala, si i-a pilit foarte mult unghia naturala la inceput, pentru ca in timp gelul nu are ce sa-ti faca rau la unghie, din contra o protejaza sa fie mai tare. Eu sunt din Chisinau, si lucrez in Bucuresti si sincer nu am avut niciodata probleme de genul asta, plus ca eu am gel pe unghii de aproapre 3 ani, si sunt foaaarte multumita... sfatul meu este sa cauti pe cineva bun, sau sa te duci la cineva la care chiar se pricepe, si de asta poti sa-ti dai seama, numai atunci cand vezi o lucrare facutawinking multa bafta.

2 răspunsuri:
| puf1992 a răspuns:

Hei :*. pentru ce iti trebuie unghii tehnice. acum azi inainte sa iti scriu acest mesaj, am incercat sa-mi dau unghiile tehnice jos...iti spun nu merita sa iti mai pui unghii tehnice..regret enorm ca mi le-am pus... unghia mea naturala este foarte distrusa si cand ma gandesc ca cu banii aia puteam sa imi fac un tratament impotriva exfolierii sau alte chesti. mi-a venit sa plang cand am vazut cum imi arata unghia. am 15 aniwinking poate nu e o varsta la care sa iti pui unghii din astea dar. eu nu cred ca conteaza varsta. iti spun regret foarte mult ca mi le-am pus. plus ca te dor.winking adica pe mine una mo durut. si simti greutate pe unghie..iti spun din propria mea experienta. si 100 lei sa dai minim gandeste-te. ca iti iei o pereche de blugi. cu banii aia. pupic :* ai grija ce faci sper sa nu regreti cum am regretat si eu happy te-am dat un sfat happy tu faci ce vrei :*

| Erica001 explică (pentru puf1992):

Scumpo, deteriorarea unghiei datorita unghiilor tehnice se face din cauza felului cum sunt ele puse. Manighiurista care ti-a pus unghiile, la aplicarea timpusul, a prins aer sau la aplicarea gelului. A pune unghii false pare o treaba usora insa sunt, si aici, reguli stricte care trebuie tinute cont. Conteaza pensula, produsele, conteaza tactica, grija cu care trebuie pus tipsul si gelul, nu cu repeziciune ca si cum ai picta o foaie cu acoarela. Eu port unghii false de 1 an jumate, mi le pun eu; am investit mult in a-mi achizitiona produsele necesare. Nu ma pot numi maestra pentru ca nu am facut practica sub ochii unui profesor in astra aceasta, daca o pot numi asa, ci m-a ajutat foarte mult un ghid de pe youtube cu o doamna care a facut practica in Italia si ea a explicat cum decurge acest act. Ce vreau eu sa iti spun este ca nu gelul ti-a stricat unghia ci persoana care ti-a pus respectivul. Intrebarea mea se refera la tipsul pe suprafata pentru ca eu de fiecare data cand imi pun unghii cu gel cu o singura culoare nu mai folosesc acel tips, acel plastic care mareste unghia, ci pun doar gel si ma gandeam ca poate exista tipsuri pentru toata suprafata unghiei. Imi pare rau pentru tine ca ti-ai facut asa o parere si sincer 100 lei? Este foarte mult, de obicei mai mult de 60 lei nu se ea pe asa ceva. Pentru ati trata unghia du-te la un salot de infrumusetare pentru ati face un tratament cu ser de intarire, ai neaparata nevoie. Pupici:*