| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru fete! Ok deci, în primul rând doresc să slăbesc mai rapid (max 3 luni), dar nu știu care e cea mai bună dietă. Nu vreau să țin niciuna care să fie cu grame dacă înțelegeți. Vreau să fie ceva mai comod, să nu țin foamea. Mda, știu să nu mănânc prăjeli, pâine și sucuri. Dar poate una dintre voi ați slăbit drastic cu o dietă anume și mă puteți ajuta (p.s. nu pot face sport) o dietă potrivită toamnei. Apropo, nu știți vreun supliment alimentar care să mă ajute? Nu pastile contrafăcute și altele care după ce le iau să mă îngraș la loc. Un supliment bun pe care îl pot lua de la farmacie? (nu pot risca să iau prostii fără să știu care sunt riscurile)

p.s. chiar doresc să slăbesc deoarece sunt mică de statură iar kilogramele în plus mă fac să arăt și mai rău.

Mulțumesc anticipat! happy Chiar mi-aș dorii ca cineva să-mi de-a un răspuns bun

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu trebuie sa tii dieta cu grame sau calorii. Ideea e sa mananci chestii care nu te ingrasa si in cantitati moderate. Ideal e sa mananci putin si des, 3 mese plus 2 gusturi, dar sa treaca minim 3 ore intre mese.
Nu manca deloc fast food, patiserie, prajeli, dulciuri, sucuri din comert, alcool, chipsuri, rontanele de astea.
Mananca multe legume, mananca fructe (cu jumatate de ora inainte de masa si preferabila dimineata sau la 3 dupa masa altfel iti ingreuneaza digestia), mananca oua fierte, carne de pui, peste, curca sau vita (la gratar sau fiarta, nu prajita!), cartofi copti, lactate slabe, nuci, alune, seminte, migdale etc (dar maxim un pumn pe zi), poti manca paste integrale, cereale.
Bea multa apa, uneori confundat setea cu foamea. Bea ceai verde sau de papadie neindulcite.
Sport nu trebuie sa faci ceva special sau de perfomanta. Sa te plimbi zilnic jumatate de ora in ritm alert e suficient. Daca nu poti zilnic macar de 3 ori pe saptamana. Ori sa mergi cu bita, cu rolele sau sa urci scari. Daca stai la bloc renunta la lift, daca poti vino pe jos de la scoala.
Daca vrei supliment alimentar ia crom daca ti-e pofta de dulciuri sau multivitamine care iti ajuta metabolismul sa functioneze optim.
Odihneste-te ca lumea ca privarea de somn poate duce in timp la acumulare de kg.

| MLyon a răspuns:

Nu sunt fata, dar iti pot spune ca daca vrei sa slabesti nu bati doar din palme si gata. Apuca-te si de putin sport, vad ca stii si tu ce sa nu mananci. Fa-ti un program zilnic de exercitii si lucreaza si cand obosesti incearca sa faci inca atat.