| oranya a întrebat:

De ce unii barbati si baieti poarta ghiuluri? Simbolizeaza astea ceva sau e doar asa... de "decor"?

28 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da, simbolizeaza prostul gust si stima de sine mai jos de nivelul marii.

| psiholoaga a răspuns:

S3by, e clara treabalaughing + ca e o diferenta intre un inel de argint sau o verigheta si un ghiul de aur butucanos, eventual gravat cu initiala posesorului, ca sa stie toata lumea cine e sefu'. + ca nici femeile care au degetele pline de aur nu sunt prea departe de prost gust.

| Arthur a răspuns:

Te referi la cei mai inchisi la culoare?hee hee

| Sara a răspuns:

Fostul meu profesor de matematica din liceu avea asa ceva. Era destul de sever laughing si avea ghiul.rolling on the floor

| Demoiselle a răspuns:

Servus:*... Explicatia este extrem de simpla. Daca vrei sa te lamuresti nu trebuie decat sa citesti aici:
http://blog.cedik.info/2008/02/27/cocalarul/
---->mai exact al 7lea rand din al doilea paragraf.:D:D:D
Sa-mi spui daca esti de acord. Eu sunt de acord. Hugs!

| LCD a răspuns:

Vai, mi se pare groaznic. nu suport

| Marcelino a răspuns:

In general barbatii adevarati poarta si accesorii, asta poate include un ghiul sau un lant ceva ce iese in evidenta.Accesoriile astea emana un fel de energie sexuala si se imbina perfect cu personalitatea aia de bad boy.Eu le port cu placere.
De exemplu pentru cine a vazut Californication, Hank Moody poarta cateva inele pe degete si nu e nici manelist, nici gangsta nici cocalar ci pur si simplu e un + pentru stilul lui.

April
| April a răspuns:

Dupa mine, purtarea unui ghiul de catre un barbat tradeaza o personalitate nesigura, care simte nevoia de a si-o completa printr-un element care sa completeze o latura absenta, putand fi vorba despre taria de caracter.Se poate explica si printr-o nevoie de etalare a unei bunastari trebuie sa atraga atentia celorlalti.Sau chiar o efeminare dat fiind ca podoabele sunt, de cand lumea, un apanaj al sexului slab.Vazand persoana detectam imediat si cauza.

| Kiwi74 a răspuns (pentru April):

Purtarea unui inel in general de catre barbati cere o personalitate puternica si multa incredere, exact opusul opiniei tale.In momentul in care un barbat decide sa poarte un inel stie foarte bine ca iese din tiparele obisnuite si ca o sa fie judecat de altii mai mult sau mai putin corect, deci este nevoie de foarte multa incredere.Tin sa te mai contrazic si in privinta bijuteriilor care dupa cum zici tu sunt strict pentru sexul slab.Inelele au fost purtate inca din antichitate de barbati in familiile regale si de catre nobili.

Răspuns utilizator avertizat
| MoNsTeR a răspuns:

Bai frate.este pur si simplu un accesoriu.la fel cum unii poarta ochelari de soare(uneori desi nu este soare afara) altii poarta inele de argint(nu ghiul) altii au tatuaje altii o gramada de piercinguri...si + de asta un ghiul mi se pare chiar elegant.si femeile poarta o gramada de bijuterii(unele mai mult sau mai putin faine sau alese cu gust)...barbatii verigheta si eventual un lant siun ghiul

| andreea93_9801 a răspuns:

Poii probabil la 'Tigani' simbolizeaza ceva.happy. dar si unii baitii mai poarta ai dreptate dar numai cum zici tu de decorlaughing).

| Decu_George_1996 a răspuns (pentru andreea93_9801):

Invata sa vorbesti corect gramatical si dupa sa ii judeci pe altii. Multumesc frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se vada ca ei au "haur", putere si valoareee muuultaa! rolling eyes Manelarriii, nu`i suportlaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Este un accesoriu!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau de ca credeti aceste lucruri.
eu nu sunt de parere voastra
fiecare om este liberul sau conducator si are dreptul de a-si face lui si corpului sau orice modificare, iar cei care poparta ghiuluri sau inele o fac pentru ca le place cum le sta cu ele asta este tot.
avand in vedere aceste argumente o sa va dati seama ca si eu port inele si ghiuluri
Nu ca sama dau mari ci ca imi place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru toti nelamuritii de prin preajma ghiulu sau inelele de orice fel sunt niste accesorii de exemplu in familia detine un ghiul care a apartinut strabunicului meu el a fost pastrat din generatie in generatie are o valoare sentimentala imensa si il port cu mandrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba si eu am ghiul de aur pe mana si nu mi zice nimeni nimic asa ca fiecare poate sa faca ce vrea big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai frate sincer nu stiu ce sa zic nu stiu ce aveti voi cu manelisti si cu baieti inchisi la culoare.Eu unul nu sunt manelist si totusi port ghiuluri pe aproape toate degetele, sunt niste accesorii dar uni poate nu stiu ce este un accesoriu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghilul reprezinta gangsteri din tota lumea nu papitoi ajtia care au de comntat si ei nici nu stiu bine a tine in mina un pistol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred un ghiul il porti de decor, ca un accesoriu. Cei care comenteaza si numesc ghiulurile de prost gust sau ca sunt tiganesti etc. sunt doar persoane care ii invidiaza pe cei care isi permit sa poarte ghiuluri. Daca si-ar permite comentatorii sa isi ia un ghiul sunt sigur ca 90% din ei l-ar purta cu cea mai mare placere si ar uita de faptul ca "ghiulurile sunt de prost gust; ghilurile sunt purtate doar de manelari; etc". Si inca o chestie, ghiulurile se poarta dinainte sa apara manelele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine inelul pe care il am are valoare sentimentalarolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca unele sunt lasate de tatii unchii sau bunicii si a fost lasat din fiu in fiu ca "mandria" familiei si dat la urmatorul stalp al casei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi, unii dintre barbati purtam inele / ghiuluri pe deget ca pe un accesoriu, sunt persoane care nu se pot dezlipi de ceas il au mereu la mana chiar si cand fac dus, alti poarta ochelari de soare, alti au 40 de pierce-uri in buze, urechi, nas, limba, etc... Diferenta este ca cei care au 40 de pierce-uri nu sunt intrebati de ce... dar daca un barbat se imbraca elegant si pe langa asta pune un lant / lantisor si un inel / ghiul pe deget, este considerat cocalar sau cine stie cum. Pe langa asta mentionez ca " cocalar " in limba tiganeasca inseamna " lucrator cu oase " asa ca nu are nici o legatura cu spun cei de mai jos. [puteti spune ca sunt rrom nu ma intereseaza, nu sunt dar am prieteni care sunt si nu sunt deloc asa cum spune lumea].

Pa pa si sper ca am reusit sa iti raspund la intrebare domnisoara Oranya. Va urez tuturor o zi buna.

| LilTunechi a răspuns:

Cocalari sunteti voi astia care comentati aiurealaughing) ghiulul il poarta un barbat adevarat care isi permite voi ramaneti la tinichele si lanturi de piele de rockeri jegosi...manelarilorlaughing)
Oranya barbatii poarta ghiul dupa ce se casatoresc si dupa ce trec de o anumita varsta...asa se poarta cine vrea si arata ca barbatul e insurat are bani si este respectat...si numai cobori urechea la manelarii astia ca ei habar n-au(la fel ti-ar zice de verigheta ca-s prea prosti sa aiba o sotie sau asa ceva)laughing))

| AndreiBuz a răspuns:

Ghiulul este un cerc, iar cercul este simbolul ciclicităţii, unităţii, al legăturii şi al înlănţuirii la infinit. Cercul este şi simbolul soarelui, sursă a vieţii, unul dintre cele mai vechi simboluri.

| Sd_4295 a răspuns:

Nu vad de ce unele persoane iau drept etalon de clasificare rromii ori `cocalarii`. Un ghiul este un accesoriu, nu foarte accesibil, doar persoanele ce detin economii isi pot permite un asemenea `lux`. El simbolizeaza taria de caracter a unei persoane nici de cum laturile slabe ori slab conturate. Un ghiul lucrat frumos, nu foarte ostentativ, da o nota de eleganta, unei tinute sobre. Apropo nu sunt de etnie rroma dar nu bagati toate aceste persoane intr-o `oala`. Sunt rromi mai civilizati si mai ingaduitori decat o mare parte din societatea romaneasca! Va multumesc!

| Versatu_Mircea_1974 a răspuns:

Nu ori cine asi permite sa poarte ghiul aici se vede valoarea la fiecare Nu e smecher cine tare alai smecher cine are banii vorbesc