| Oannnna a întrebat:

De fiecare data cand îmi aplic pe fata fondul meu de ten, îmi apar niste "riduri" pe frunte sau mici linii.
M-am gândit că ar putea fi din cauza pudrei pe care o aplic după, sau poate nu aplic corect fondul de ten.
Ce părere aveti, pentru a putea scăpa de aceste, sa zicem "riduri" de pe frunte?
Țin să menționez că am un ten acneeic.

7 răspunsuri:
| JaneEyer a răspuns:

Ca să eviţi să se întâmple asta, trebuie să aplici fie o cremă hidratantă, fie o bază de machiaj. După ce îţi intră bine în piele, aplici fondul de ten şi îl "blenduieşti" laughing cât de bine poţi. Foloseşte de preferat o pensulă sau un bureţel de fond de ten. După ce îl întinzi bine, nu ar trebui să îţi mai apară niciun "rid".

| Violleta2022 a răspuns:

Fondul de ten se aplica numai dupa ce pui o crema de fata hidratanta.
Atentie, vezi ca pui prea mult fond de ten, de aceea apar acele riduri.

| Violleta2022 a răspuns:

NUUU... pe un ten acneic NU se pune fond de ten sau pudra!
Nici nu ma mir de ce nu scapi de acnee, ca inabusii tot timpul porii deja iritati si faci cratere pe fata!
Curata-ti fata si tine-o curata, fondul de ten si pudra se aplica doar pe fate mature, nu la copilasi cu acnee!

| Oannnna explică (pentru Violleta2022):

In primul rand, nu îmi pun toată ziua fond de ten pe față pentru că știu și eu consecintele

| Violleta2022 a răspuns (pentru Oannnna):

De fapt, pe un ten acneic NU trebuie sa-ti pui fond de ten sau pudra deloc!
Consecintele sunt dramatice cand pui, chiar si 1 singura data la cateva zile.
Dar tine-o tot asa si cand vei vedea ca nu scapi de cosuri sa stii ca sunt sigur de la fonduld e ten si pudra, care nu-s indicate DELOC pentru ten acneic!

| BackAgain a răspuns:

Foloseste o crema hidratanta inainte, las-o sa intre in piele, apoi aplica fondul de ten, o sa se intinda mai bine si mai fin. Aplica prin tamponare fondul, prin frecare lasa tot felul de linii.

| Lorena1787 a răspuns:

Poate pui prea mult fond de ten, încearcă sa pui mai puțin și sa îl întinzi foarte bine