| ionut7 a întrebat:

Sunt baiat, am 19 ani si am riduri pe frunte. Cum as putea scapa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Aliutza a răspuns:

Exista pe piata creme anti-rid pentru barbati, insa nu cred ca e asa de grav. Si eu am aproape 19 ani si am riduri pe frunte, insa sunt fine. Se numesc riduri de expresie si nu se trateaza. Apar pentru ca in cei 19 ani ne incruntam, zambim, radem, plangem, exprimam multe prin mimica fetei, atat de multe incat pielea, mai ales cea de pe frunte, incepe sa capete liniile acelea, numite riduri.
Bafta!

| bogdan3vl a răspuns:

Sunt creme da de obicei nu prea dau rezultate si eu am riduri dar nu ma complic
fundoiubig grin

| Samarra a răspuns:

Cu creme,nu stiu daca iti fac vreun rau cremele de femei dar cred ca nu, incearca Garnier sau Nivea, sunt cele mai bune dupa parerea mea love struck bafta in "tratament" big grin :*

| bogz a răspuns:

Nivea q10 plus

| ROX_5276 a răspuns:

Cauta-ti creme ce contin Acid retinoic,Vitamina C,Acid hialuronic,Acizi alfa hidroxi, Antioxidanti, uitate ce contine crema daca aceste substante sunt printre ultimele pe lista incredientelor inseamna ca nu contin o cantitate suficienta pentru a scapa de riduri.Ai mai putea incerca Laser antirid, sau operatii estetice asta ar fi ultima varianta din punctul meu de vedere.

| chicannacool a răspuns:

1. Dormi pe spate. Studiile au aratat in nenumarate randuri ca dormitul in anumite pozitii se poate solda cu aparitia unor linii pe fata, deloc neglijabile, care mai tarziu se transforma in riduri. Evita dormitul pe o parte sau, si mai rau, pe burta. Dormi pe spate, dimineata te vei trezi cu pielea ca dupa un lifting facial.

2. Mananca mult peste, in special somon. Sursa importanta de proteine, pestele constituie si un uimitor izvor de tinerete prin acizii grasi omega 3 din componenta. Dermatologul Nicholas Perricone de la Institutul Yale ne asigura ca acesti acizi hranesc pielea si o pastreaza neteda, tanara si fara riduri.
Nu exagera cu spalatul pe fata. Apa de la robinet distruge bariera naturala de aparare a pielii, aceasta ramanand vulnerabila in fata ridurilor

| chicannacool a răspuns:

1. Dormi pe spate. Studiile au aratat in nenumarate randuri ca dormitul in anumite pozitii se poate solda cu aparitia unor linii pe fata, deloc neglijabile, care mai tarziu se transforma in riduri. Evita dormitul pe o parte sau, si mai rau, pe burta. Dormi pe spate, dimineata te vei trezi cu pielea ca dupa un lifting facial.

2. Mananca mult peste, in special somon. Sursa importanta de proteine, pestele constituie si un uimitor izvor de tinerete prin acizii grasi omega 3 din componenta. Dermatologul Nicholas Perricone de la Institutul Yale ne asigura ca acesti acizi hranesc pielea si o pastreaza neteda, tanara si fara riduri.
Apa de la robinet distruge bariera naturala de aparare a pielii, aceasta ramanand vulnerabila in fata ridurilor.

| DestinyDD a răspuns:

Ce ai tu se numesc riduri de expresie, toti le avem indiferent de varsta n-ai ce face.

| Cami112 a răspuns:

Ideea e ca nu poti sa scapi de ele geniule rolling on the floor...happy

| trollis a răspuns:

Mai intai ar trebui sa consulti un dermatolog sau un doctor. Daca nu poti folosi cremele din reclamele de la tv sau sa incerci sa scapi de ele cu flexul.