| DanielCirţiu a întrebat:

Salut, de câteva zile, mașina nu mai pornește de fiecare data după oprire, doar după aproximativ 5-10 minute, eu m-am gândit că ar putea fi pompa sau filtru de benzină, ce părere aveți, țin să menționez că și atunci când nu pornește motorul învârte...

4 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cel mai probabil este senzorul de turatie de pe volanta si nu senzorul propriu zis ci contactele, se rezolva prin curatare cu spray de contacte. Eu am avut problema pe o Dacia Logan 1.4 MPI (benzina) si asa am rezolvat-o.

| DanielCirţiu explică (pentru andreia67):

Se prea poate, deoarece in unele momente chiar daca stau cu piciorul pe acceleratie (la pornire) se tureaza foarte greu acul stand undeva intre 1500 si 2000 iar apoi se tureaza instant cand porneste calumea...

| andreia67 a răspuns (pentru DanielCirţiu):

Curata contactele senzorului cu spray de contacte ca oricum nu ii strica. Daca cu asta rezolvi problema e si mai bine.

| HadesSs a răspuns:

Verifica intai bujiile.