| Sara2 a întrebat:

De multi ani am o problema, imi place foarte mult sa mananc si imi vine sa mananc continuu, si ma ingras, la 1.71 am aveam 57 kg, iar de vreo 2 luni incoace am ajuns la 59kg, ce sa fac sa urasc mancarea? mi-as dori ceva sa imi taie pofta, ca mie imi vine sa mananc continuu si nu ma pot abtine
(mentionez ca urasc dulciurile nu imi plac, imi place doar mancarea )

7 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Incerca ceaiul verde. Eu am baut 3 luni zilnic 2 cani si in timp iti reduce considerabil pofta de mancare. De asemenea te poti apuca sa afci sport, jogging 30 de minute pe zi si abdomene deoarece de fiecare data cand mananci o sa te oftici pentu efortul pe care l-ai facut degeaba si o sa vezi ca in timp nu o sa mai mananci asa de mult.

| BiuL a răspuns:

In primul rand nu esti supraponderala deci nu trebuie sa disperi si nu trebui sa ajungi sa urasti mancarea ca fara ea pana la urma ai muri. Trebuie sa inveti sa te controlezi, mancatul tau excesiv e mai mult ca sigur pe fond nervos, trebuie sa aflii ce anume te supara, te streseaza, te nelinisteste si sa iti rezolvi acel conflict interior, poate ai probleme la scoala, poate acasa la tine e o atmofera stresanta. ceva de genul... mancare e practic o cale de evadare. stii tu si in filme cand sunt parasite fetele de iubiti se indoapa cu ciocolata sau inghetata tongue
ah si nu uita sa iei micul dejun! daca sari peste aceasta masa, spre seara o sa iti fie tot foame si o sa ai tendinta sa mananci ft mult

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Eu fac asa dimineata nu mai manank la scoala o las mai moale iar restul program normal la mancare

| hotdesire a răspuns:

Prveste-te mai des in oglinda, uita-te la formele tale. Daca esti multumita cu corpul tau... e ok. Daca nu esti multumita, atunci mananca de placere, cate putin si mai des si renunta la paine. Este o problema de autoeducare. Daca stii ce vrei exista metode simple psihologice de a te opri de la a manca excesiv.

| FashionPink a răspuns:

Nu e o problema sa mananci! Incearca doar sa mananci la ore regulate iar atunci cand simti ca ti-e foame mananca un fruct. E bine ca nu-ti plac dulciurile dar putin zahar ne trebuie in corp. Incearca sa mananci timp de doua luni regulat si mai putin iar o data la 2 zile mananca si ceva dulce. P.S. nu uita sa mananci multe fructe.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FashionPink):

"multe fructe"? De ce, sa faca gastrita?

| liliacALB a răspuns (pentru Cosmin86):

Gresesti, nu se face gastrita de la fructe, ci de la prajeli, alcool concentrat, afumaturi, condimente prea iuti, sare si alte "alimente" cu E-uri. Fructele sunt recomandate in orice imprejurare si oricand, chiar ca si mese principale.