| AdrianaSava a întrebat:

De unde pot cumpara ceara de zahar pentru epilat? Am auzit ca este o metoda mai putin dureroasa.

4 răspunsuri:
| BombonicaXD a răspuns:

Nu se cumpara, ti-o faci tu acasa. Pui la ars o ceasca de zahar si o ceasca de suc de lamaie. Cand devine aurie, adaugi o ceasca de apa. O tii pe foc si cand devine maroniu-deschis o iei de pe foc si o lasi sa se raceasca.Ai grija pentru ca daca o pui pe piele fierbinte te arzi mult mai rau decat daca ai fi pus ceara obisnuita la aceeasi temperatura. Cand e semi-solida o intinzi pe piele. Si da, eu o folosesc de mult timp si nu doare la fel de mult ca si ceara, pentru ca pasta asta de zahar se lipeste doar de firul de par, nu si de piele, dar cea mai importanta calitate a ei pe care am observat-o e ca nu irita nici un pic. Nici o bubita, iritatie, nimic, eu care daca folosesc pe maini sau picioare epilatorul sau ceara mi se face pielea rosie, ma ustura si imi ies bube mici si iritatie, care nu trec decat dupa 2-3 saptamani. Deci dupa mine epilarea cu zahar e cea mai ieftina (pentru ca ti-o faci cu ce ai prin casa), sanatoasa (nu irita, iar zaharul e antibacterian, nu exista riscul sa faci vreo boala de piele sau ciuperca) si eficienta (la mine firele de par incep sa apara dupa 3-4 saptamani, la ceara obisnuita imi apar mai repede). Fundita?

| Larisaaaa a răspuns:

La magazinul DM am vazut ca are.

| Popescu_Adriana_1993 a răspuns:

Nu exista ceara de zahar. Epilarea cu zahar se face cu zahar topit.
Uite aici detalii:
http://www.youtube.com/watch?v=FZfhfu5qhVg

| Chichi155 a răspuns:

Bună!happy ceara de zahar se face in casa. Intr-adevar nu este atat de dureroasa ca ceara, se folosește in special in orient. Cauta pe Google reteta! Bafta!:*