| justFORone a întrebat:

Referitor la intrebarea http://www.tpu.ro/......fundita-d/ am uitat sa specific ca eu ma refeream la benzile de ceara rece. acum ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| darkeyes a răspuns:

Epilarea cu ceara:este cunoscuta drept cea mai eficient metoda de epilare, deoarece firele de par vor reaparea doar dupa 3-4 saptamani. Dar nu si cea mai placuta, din cauza ca extragerea firului de par cu tot cu radacina este dureroasa.Iti recomand sa apelezi la o cosmeticiana pentru inceput, asta daca nu vrei sa umpli bucataria de fum si ceara.Alta varianta ar fi benzile cu ceara rece-le incalzesti in palme, le aplici in sensul de crestere a firului de par si le desprinzi in sens invers, printr`o miscare brusca.Este recomandata...pentru orice zona ca corpului, mai putin zona axilelor.

Epilarea cu crema:este la indemana oricui; nu doare deloc si in cateva minute scapi de parul nedorit, care insa reapare in 2-3 zile, pentru ca firele nu sunt inlaturate cu tot cu radica.Este recomandata pentru zona inghinala, axile si fata.

Epilarea cu aparatul de ras :Seamana nu epilarea cu crema si este recomandata mai degraba in situatiile de urgenta. Cea mai frecventa utilizare a aparatului de ras este pentru zona axilelor. Daca nu te aflii intr-una din aceste situatii te sfatuiesc sa nu apelezi la apratul de ras, deoarece in timp firele se ingroasa si devin mai vizibile.

Epilarea cu epilatorul electric:e clean, smulge parul cu tot cu radacina, dar te si cam doare la inceput.In timp insa disconfortul dispare numai ca incep sa iti creasca fire pe sub piele.Se recomanda pentru picioare si brate.

Eu folosesc ceara.Ma epilez la salon.Este cea mai eficienta, ma fac odata la o luna, insa este si costisitoare cat de cat, insa daca te candesti ca lama si crema sunt niste porcarii.si in plus te si iriti si iti cresc fire in 2 zile si sunt din ce in ce mai vizibile.Naspa...

Oricum conteaza ca ne epilam.Si nu stam cu paduricea.big grin ca altelehappy
Bye

3 răspunsuri:
| ionik_1763 a răspuns:

Epilatorul e cel mai nedureros.eu am acasa unul pe verde si nu simt absolut nimic adica simt ca si cum imi face masaj...in schimb am colega pe care o cam doare cand se epileaza depinde si de calitate...in concluzie eu zic ca epilatorulbig grin. FUNDA?

| fluturascolorat a răspuns:

Eu recomand aparatul de epilat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am făcut cu benzi din alea și nu doare foarte tare.Dezavantaj îți trebuie multe benzi.
Cu epilatorul doare și după parul creste pe sub piele deci rămân la benzi.
Bafta.