| MaterialGirlB a întrebat:

De vara trecuta am ramas cu niste bubite mici si rosii pe picioare cauzate de epilator. Ce pot sa fac ca sa scap de ele? Se vad atat de urat pe picioare. Va rooog, ajutati-ma ! puppy dog eyes
P.S de atunci nu mai folosesc epilatorul si nici nu mai am de gand!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De un an de zile nu s-au mai vindecat? Poate sunt capilare sparte și numai cu terapie laser poți scăpa de ele.
Pa, pa.

| MaterialGirlB explică (pentru Legiuitoarea):

Hm, nu cred pentru ca mi-au aparut exact dupa ce am folosit epilatorul.
Dar poate ai dreptate! big grin
Multumesc de raspuns!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru MaterialGirlB):

Bună.
Nu sunt obligatorii imediat, vasele mici de sânge se pot sparge mai târziu cu interesarea suprafeței pielii, mai poate fi o alergie!
Degresează pielea, aparatul de epilat cu spirt și înainte și după folosire.
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

| Tweetymrrr a răspuns:

După ce te epilezi e bine să aplici o cremă mentolată, ca să eviţi apariţia bubiţelor. De obicei mai apar şi pentru că nu e recomandat să mergi la ştrand, de exemplu, decât după vreo 24 de ore, dar totuşi să'ţi rămână de anul trecut e destul de dubios. Mai bine consulţi un medic.
Succes!

| MaterialGirlB explică (pentru Tweetymrrr):

Multumesc de sfaturi!
Si mie mi se pare cam dubuios pentru ca bubitele astea ar trebui sa dispara dupa cateva ore, maxim zile. Dar mai cunosc fete care folosesc epilator si au mereu pe picioare bubite din alea.
Eu pana vara trecuta foloseam doar crema, dar nu am avut ce face si am inceput sa ma epilez cu epilator si de atunci mi-au aparut. Asta e, daca nu am avut ce face! big grin

| Tweetymrrr a răspuns (pentru MaterialGirlB):

Păi dacă sunt atât de proeminente şi eu cred că's de la altceva. Poate vreo alergie, dar nici la asta nu ar ţine atât de mult. În orice caz, încearcă o cremă hidratantă, cine ştie, poate dispar.