| Andrulica a întrebat:

Deci big grin
Maine ma duc sa`mi pun unghii false ( foarte uzuale, cu acril happy )
Si as vrea sa stiu mai multe despre ele...

Dau fundita tongue!

Răspuns Câştigător
| lovem3 a răspuns:

Unghiile din acril sunt cele mai rezistente tipuri de unghii artificiale, insa trebuie aplicate de un profesionist pentru ca altfel risti ca ele sa crape foarte usor sau chiar sa se desprinda, luand o data cu ele si cateva straturi bune din unghia naturala. Unghiile din acril trebuie indepartate total atunci cand se crapa sau cand intre unghia falsa si cea naturala intra apa sau alte substante pentru a evita o infectie. Pentru a-si pastra aspectul placut, unghiile se refac o data pe luna.

Unghiile false pot fi aplicate prin doua metode:
-fie este vorba de o unghie asemenatoare unghiei naturale si care este lipita pe aceasta cu ajutorul unui adeziv special si apoi i se da forma dorita prin pilire, asa cum se procedeaza cu unghiile false din acril;

- fie este vorba de aplicarea pe unghia naturala a unei matrite si contruirea efectiva a unghiei false prin combinarea de pudra si lichid special, cum este in cazul unghiilor false din gel.

Aplicarea nu este posibila daca unghia naturala nu este bine pilita inainte, astfel incat aderenta unghiei false sa fie cat mai buna. Pilirea unghiei naturale nu face decat sa o subtieze, aceasta devenind mult mai fragila; cu cat straturile superioare ale unghiei sunt indepartate, substantele chimice din unghia falsa sau din adezivii speciali patrund mult mai adanc in unghia naturala si o distrug.

Daca unghia este pilita mai tare cu atat va fi mai greu ca ea sa se regenereze, astfel ca persoanele devin dependente de aplicarea unghiilor false. Procedurile de pilire si de aplicare de adezivi efectuate in mod repetat nu mai lasa unghia naturala sa se regenereze. Substantele chimice folosite patrund si sub cuticule, astfel ca este afectata si partea unghiei care urmeaza sa creasca.

mai trebuie sa stii ca acrilul miroase destul de intepator.cam atat am avut si eulove struck si sunt superbe iti recomand cu incredere mai ales daca ti le pui la un salon si se pricepe(sa nu'ti faca praf unghiile naturale )meritalove struck total si dureaza 3 lunilove struck evident trebuie sa mergi din 2 in 2 saptamani la intretinere:*

2 răspunsuri:
| BibiLoveYou a răspuns:

Pai...trebe sa ai grija deoarece daca ai un impact prea puternic asupra lor se rup cu tot cu unghia ta si nu e placut, cu ct porti mai multe unghii falte iti distrugi unghia... funda pls:X:*