| AlexiaD a întrebat:

Unghii false din gel sau din acril? Care este diferenta?

3 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Unghiile din acryl sunt construite dintr-un polymer (pudra acrylica) si un monomer (lichid de fasonaj). Prin combinarea celor doua produse rezulta materialul care este aplicat pe unghia naturala sau pe extensie. Imediat dupa combinarea celor doua produse materialul incepe sa se usuce (aprox. 60 secunde), iar tehnicianul manichiurist trebuie sa modeleze unghia cat mai repede. Unghiile din acryl sunt mai dure, se pilesc mai greu si sunt cele mai raspandite si folosite la nivel mondial.

Unghiile din gel se construiesc dintr-un material gata preparat (gel) care poate fi aplicat pe unghia naturala sau pe extensie. Acest material se usuca numai intr-o lampa speciala, tehnicianul manichiurist avand mai mult timp la dispozitie pentru modelarea unghiei. Aceste unghii din gel se pot pili mai usor, fiind mai flexibile.
- Gelul nu are miros / Acrilul are un miros mai puternic, intepator (poate deranja anumite persoane);
- Gelul este recomandat persoanelor care nu fac multa munca manuala deoarece nu rezista bine la lovituri (se crapa, plesneste) / Acrilul e recomandat tuturor persoanelor, in special celor care muncesc mult sau folosesc mult tastatura calculatorului deoarece are rezistenta crescuta si nu se crapa;
- Unghiile cu gel trebuiesc intretinute mai des (max 3 sapt) / Unghiile cu acryl rezista si pana la 6 sapt fara intretinere;
- Gelul este mai lucios, mai spectaculos / Acrilul este mai mat, da aspectul de unghie naturala.
- Gelul se indeparteaza de pe unghie prin pilirea lui pana la ungia naturala (operatiune care poate fi dureroasa, unghia naturala subtiindu-se excesiv) / Acrilul se indeparteaza prin introducerea unghiilor intr-o solutie speciala -Tips Off- care il inmoaie, unghia curatandu-se foarte usor si ramanand neafectata.

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Acrylul se intareste cand intra in contact cu aerul si se poate da jos cu lichidul care transforma praful in pasta. Iar gelul se intareste cand intra in contact cu lumina de la lampa UV, si se da jos cu pila.
In ceea ce priveste aspectul... Nu conteaza materialul cat conteaza cea care le pune si felul cum le pune. funda?

| Bianca306 a răspuns:

La ce iti mai trebuie unghii false? Tot timpul iti cad si te jeneaza parca. Mai bine lasa unghiile tale cum sunt.