| DulshikaPtTne a întrebat:

Deci mam dat cu crema depialtoare ca sa miau mustata si mi-au aparut niste bube de parca mam dat cu lama? credeti ca e o reactie alergica fiind prima data cand imi iau mustata? o sa-mi creasca rau mustata sau e doar o reactie alergica? dau funda TPU

Răspuns Câştigător
| Lia09 a răspuns:

Posibil sa te fi iritat putin. Ori ai lasat-o mai mult decat era necesar, ori in momentul in care ai indepartat crema, te-ai iritat.
Incearca sa-ti iei o crema depilatoare pentru piele sensibila si daca vezi ca dupa aplicare, la 2-3 minute incepe sa te usture, indeparteaz-o cat mai repede.
Nu o sa-ti creasca rau, dar pentru mustata de obicei se recomanda ceara, deoarece in timp ajunge sa se rareasca, si nu vei mai avea atatea chinuri cu ea.
Incearca acum sa te dai cu o crema calmanta, si evita sa pui mana sau sa atingi cu limba, orice altceva, ca sa nu se inrautateasca situatia.

| DulshikaPtTne explică (pentru Lia09):

Deci nu o sa-mi creasca rau si nu voi pati nimic nu-i asaa?

| bybuu13 a răspuns (pentru DulshikaPtTne):

Nu, nu o sa iti creasca foarte tare si nici nu vei pati nimic :*

| Lia09 a răspuns (pentru DulshikaPtTne):

Nu, stai linistita! O sa-ti treaca. Data viitoare foloseste benzi cu ceara sau o crema pentru pielea sensibila.

| MissDyDee a răspuns (pentru DulshikaPtTne):

Pentru mustata exista creme speciale la farmacie nu te faci cu crema depilatoare!

7 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Probabil a apărut o reacţie adversă la crema folosită. Nu te îngrijora, va trece în curând.
Cu toate acestea, sfatul meu este să apelezi la altă metodă (ceară, de exemplu). Cremele epilatoare şi mai ales lama fac mai mult rău decât bine, în sensul că firul de păr va creşte mai des şi mai închis la culoare.

| DulshikaPtTne explică:

Bai deci pana la urma patesc ceva? adica pe crema scrie ca trebuie sa stea 3 minute si eu am tinuto din greseala fiindca vorbeam la tel 10 minute.deci fiindca am tinuto mai mult m-am iritat nuia sa?

| SupraDozăăDeVise a răspuns:

Din proprie experienta iti spun ca doar te`ai iritat putin, dar nu`ti fa griji ca va trece in 1 zi 2. cand iti dai jos crema ia grija sa nu apesi prea tare sau mai bine folosesti ceva un prosop moale..si nu te teme ca nu iti va cresti precum au barbatii laughing)) ea se rareste cu cat o dai jos mai des. acum nush..la mine asa e.