| Dessie a întrebat:

Deci. Obisnuiam sa nu am nicio problema cand venea vorba de par. Mereu am fost multumita de el si de felul in care arata. Insa in ultima vreme, de fapt, cam de mult timp deja, intimpin ceva probleme chiar neplacute si obositoare cu el. Prima, si cea mai sufocanta este cea a matretii. Nu reusesc in niciun fel sa scap de ea. Am folosit toate sampoanele posibile si imposibile.(Bine, nu chiar.) Am folosit Head&Shoulders, Wash&Go, Clear, etc. Acum folosesc unul anticadere de la Gerovital, deoarece, pe deasupra problemei cu matreata, imi mai cade si excesiv de mult. Tot pentru anticadere folosesc si serul din aceeasi gama. Dar nu scap nici de matreata, nici de gramada de ghemotoace ramase in urma mea. Si plus ca parul meu mai are si un aspect... de paie. Este asa, lipsit de viata, volum, si de tot ce i-ar trebui unui par sa arate sanatos si frumos. In privinta placii&ondulatorului, folosesc deja un spray termoprotector dupa fiecare baie pentru a-mi feri parul, intr-o oarecare masura, de ardere. Sprayul pe care il am eu este tot de la Gerovital, si mi se pare destul de bun. Pe eticheta scrie ceva in genul "a se folosi pe parul umed, dupa fiecare baie, dupa care se pot folosi ustensilele de coafat". Insa eu fac baie sambata, de obicei, si imi indrept/ondulez parul de duminica seara pentru ziua de luni. Insa curiozitatea mea este: Mai are efect serul de sambata si pana duminica, cand folosesc eu placa? Pot sa ma dau cu el si duminica, inainte de indreptare, chiar daca parul meu este uscat? O sa mi-l faca uleios, etc? Chiar sunt curioasa. Si daca stiti voi un ser chiar mai bun decat acesta, va rog sa mi-l recomandati. Si nu numai cu serul, ci cu tot ce am zis pana acum. Va rog, daca stiti vreun sampon/tratament/ser minune, recomandatimi-l si mie, va rog. Nu vreau sa fiu nevoita sa imi tund parul scurt sau sa fac altecele, pentru ca m-am chinuit ceva pana sa imi creasca asa de lung. Of, va rog mult, faceti o fapta buna si ajutati-ma si pe mine. Sunt in culmea disperarii uneori...

Răspuns Câştigător
| Lexon a răspuns:

Am peste 15 ani de cand nu m-am mai ocupat de cosmetica dar incerc sa-ti ofer un raspuns.
Acorda maxima importanta acestei probleme. Cel mai indicat este sa mergi sa te vada un medic la dermato. Renunta definitiv pentru o perioada la placa si la ondulator. Pana ajungi la medic poti sa cumperi un sampon impotriva matretii de la farmacie (or sa-ti recomande ei ceva mai bun ca ce ai folosit tu), si sa incerci sa-l folosesti cam de doua ori pe saptamana cel putin, pentru o perioada. Pentru ameliorarea aspectului poti folosi un balsam de calitate (Pe vremea cand ma ocupam, cele de la Oriflame erau foarte bune. Nu stiu daca mai sunt, daca se mai comercializeaza, etc. Pe vremea aia nu se folosea placa, dar balsamul ala dadea un aspect superb parului. Nu se mai incurca, devenea matasos, fara fire razlete etc.). Fara fixativ, fara gel, fara placa, fara ondulator pana cand rezolvi problema. Scurteaza-ti putin parul doar taindu-i varfetele, partea deteriorata, despicata a firului.
Si mergi neaparat sa auzi si parerea unui medic.

3 răspunsuri:
| DolsePapusik a răspuns:

In privinta matretii: Si eu am avut dar intr-o ai mi s-a pus pata pe ea si am scuturat-o de atunci nu am mai avut.

| julia99 a răspuns:

Uite o data pe saptamana preparati acasa o masca de par iti va ajuta foarte mult la stralucirea si sanatatea parului. Insa pentru matreata sunt niste masti dar nu sunt chiar asa bune am incercat si eu si nu merge dar idea cu scuturatu e buna am incerca si eu si merge.iti iei o perie de sarma si iti dai cu ea pe scalp si apoi te scuturi.si masca de par e foarte bine sa aiba si ulei de masline in ea masca de par pentru a straluci :
JUMATATE DE AVOCADO
JUMATATE DE banana
UN GALBENUS DE OU
O LINGURITA DE ULEI masline si le pi toate in blender
ASTAI RETETA PE CARE O FOLOSESC SI EU O TI PE PAR 60 MINUTE NU MAI PUTIN NICI MAI MULT si daca iti ramane par putin uleios atunci cand te speli pune un pic de ziama de lamaie
pa e bine sa o faci macar de 3 ori pe luna

| FoxWitch46 a răspuns:

Si eu am matreata si nu pot scapa de ea.adica ma spal seara.a 2-a zi dimineata e bine.a 3-a zi dimineata nu se vede matreata.dar pana seara se face nasol si trebuie sa-l spal.Acum folosesc un sampon de la Cosmetic Plant antimatreata cu sulf si urzica, iar ca sa nu mi se incurce parul ma dau cu putin otet diluat cu apa pe lungimea parului(am parul lung) si arata destul de bine.nu e aspru deloc.Si mie imi cadea parul intr-o vreme, acum nu-mi mai cade.dar de matreata, tot n-am scapat.Am fost ai la dermatolog si mi-a recomandat Ducray Kelual de care n-am fost multumita deloc.plus ca a costat si un sac de bani.