| anedreaeaaa a întrebat:

Desi nu ma expun aproape deloc la soare, am foarte multe alunite pe corp. Care poate fi cauza? Se poate sa am cancer de piele?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Alunitele in mare parte apar din cauza soarelui dar si genetic.
Nu trebuie sa stai 6 ore in soare, e de ajuns sa te duci cu gunoiul sau sa cumperi o paine. Trebuie ca intodeauna sa folosesti protectie solara, chiar si iarna, si chiar si in fata calculatorului daca stai mai mult de 3-4 ore la el.
Unele alunite sunt cancerigene, daca le scarpini/rupi, e posibil sa faci cancer de piele, te-as sfatuit sa te duci la un dermatolog sa vezi daca ai alunite cancerigene si cum sa le protejezi mai bine.

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Alunitele sint genetice de cele mai multe ori, nu au treaba cu soarele. Daca taica-tu si maica-ta nu au nici unul, ar fi bine sa ai o discutie serioasa despre tatal tau adevarat cu maica-ta...

| LaLaura a răspuns (pentru KodrutZ):

Imi permiti sa te contrazic.
Este si din cauza soarelui, cum si pistruii apar din cauza soarelui, dar si genetic.
Iti spun ce mi-a spus dermatologul meu cand am intrebat-o de ce imi apar atat de multe alunite, si raspunsul ei a fost printr-o intrabre : "folosesti crema cu protectie solara cand iesi afara" raspunsul meu a fost nu. si ea mi-a spus, pai de aceea iti ies asa de multe alunite.

| KodrutZ a răspuns (pentru LaLaura):

Iti permit, doar ca daca nu e factorul genetic, degeaba te expui la soare. Acuma depinde prin ce intelegi tu cind zici "alunita". Eu de exemplu pe alea mari le am vreo 3-4 fix in acelasi loc cu taica-meu (umar, coapsa, burta). Spre deosebire de mine, el are foarte multe mici subcutanat, pe spate.

| LaLaura a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai mei nu prea au alunite, eu am 7 doar pe fata, plus pistrui, mai am su un fel de semn din nastere intr-o forma de labuta de catelus si e alunita ( e cea mai mare alunita a mea si cea care iese cel mai mult in relief) am pielea foarte deschisa la culoare, deci e mai sensibila. Si in fiecare vara imi apare cel putin 4 alunite noi pe corp. Nu e neaparat factorul genetic, cel putin parintii mei nu au atat de multe ca si mine, plus ca unele de pe fata mea sunt cancerigene ( am aflat acum 1 saptamana inainte de a face un peeling facial).

| KodrutZ a răspuns (pentru LaLaura):

Treburile gen albirea dintilor/peeling sint foarte rar justificate si mai ales sigure.

| LaLaura a răspuns (pentru KodrutZ):

Pentru mine a fost justificat, aveam multe pete de la cosuri care nu mai treceau, le aveam de cel putin 4 luni.
Eu nu folosesc fon de ten, pudra, etc, si imi place sa am un ten curat si natural.

| KodrutZ a răspuns (pentru LaLaura):

Incearca solutii naturiste. Cred ca era ceva cu lamiie pentru albirea tenului/scosul petelor. Nu am habar exact, nu am folosit. Ideea e ca la orice solutie "traditionala" si scumpa plus ceva efecte naspa gasesti alternative naturiste mult mai ieftine si mai sanatoase.

| LaLaura a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu doresc sa imi albesc tenul ( e destul de alb ), iar legat de pete, merge crema de galbene, dar daca ai un ten gras ( cum este al meu) iti provoaca acnee in colaboare cum sebumul, deci trebuie sa ai foarte mare grija cum te dai si unde te dai ( doar pe pete, nu pe toata fata).
Am incercat si eu crema de galbene, acum ceva timp, dar la mine nu a avut efect. Iar remedii naturale prefer intai sa le cunosc destul de bine, nu sa fac experimente pe fata mea, am facut cam acum 7-8 luni experimente impotriva acneei ( aveam maxim 5-6 cosuri) si m-am ales cu fata plina de cosuri ( de aceea am fost si la dermatolog ca nu mai treceau si apareau si mai multe).

| KodrutZ a răspuns (pentru LaLaura):

Bine, bine, da' alimentatia? Apa cit mai multa, fara prostii, cit mai putine dulciuri...

| LaLaura a răspuns (pentru KodrutZ):

Sunt vegetariana, nu beau sucuri din comert ( imi fac la blendar sau beau ceaiuri indulcit cu miere) apa beau destul ( am o aplicatie pe telefon care imi aminteste sa beau apa), la dulciuri inca nu am renuntata, e destul de greu, dar nu mananc excesiv ( 2-3 cornuri cu ciocoalata pe saptamana - ador ciocolata).
La mine cosurile imi apar pe simstem nervos si din cauza dereglarii hormonale.

| KodrutZ a răspuns (pentru LaLaura):

Incearca sa renunti la ciocolata sau macar fa-ti singura cornurile. Si inlocuieste ciocolata/cacaoa cu pudra de roscove.

| LaLaura a răspuns (pentru KodrutZ):

Cred ca mai bine imi fac singura, nu vreau sa inlocuiesc atat de mult, sunt niste placere si sunt o gurmanda, iubesc sa mananc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la un control la un dermatolog, nu poate sa iti spune nimeni pe net