| EvaTramell a întrebat:

Din cauza ca bei multa cola iți pot apărea cosuri?

9 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu are nici o legătură una cu alta.

| K0sti a răspuns:

Iti "poate" da...

| gelu1970 a răspuns:

Cosuri nu cred ca iti apar daca nu e cola expirata. insa o sa iti apara gauri in ficat. asta e demonstrat.

| Florentina9210 a răspuns:

Nu are legatura.

| Idkidk a răspuns:

Salut EvaTramell,
Păi se poate, deoarece conţine multe substanţe nesănătoase, dar şi din cauza Fast-Foodului. În general mâncărurile nesănătoase provoacă aceste coşuri!
O zi bună!

| FreakyChucky a răspuns:

Pot aparea. Si nu doar Cola poate provoca. Orice suc carbogazos, dulciurile, mancarurile grase. Daca nu crezi ca alimentatia are legatura cu tenul poti incerca o luna macar sa reduci sucurile/dulciurile etc si o sa vezi singur rezultate. (asta se aplica doar in cazul in care ai cosurile din cauza alimentatiei. daca ai acnee sau ceva hormonal, nu te va ajuta alimentatia )
bafta :*

| MissADEEL a răspuns:

Nu. Coșurile nu au legătură, în mare parte, cu alimentația, contrar a ceea ce mulți cred. Coșurile apar de la blocarea porilor, acele mici găuri ale pielii, cu sebum, secreția glandelor sebacee, cu piele moartă și cu bacterii. Acest proces duce la inflamarea glandelor.
Așa ia naștere un coș.
De asemenea, hormonii influențează acneea.
Dacă ai probleme, încearcă să eviți, pe cât posibil, tot ce are mult zahăr și pâinea albă. Ele cresc secreția de insulină, de hormoni masculini și creează mediul perfect pentru a face punctele negre să apară.
Concluzia: nu, nu apar independent din cauza că bei cola, dar favorizează riscul.

| biwltyad a răspuns:

In general de la mancarea nesanatoasa pot aparea cosuri (+ multe alte cauze posibile)
Incearca sa iei pauza catva timp ( minim o saptamana-doua) sa vezi daca se remediaza.

| Superlativ_Frumusete_1985 a răspuns:

Eu sunt de parere ca da. alimentatia conteaza si se vede pe tenul nostru!