| floricicadecolt a întrebat:

Dupa gandirea matusii mele, o adolescenta "cuminte si ascultatoare" NU se machiaza deloc, poarta fusta lunga sa acopere genunchii, parul strans in coada (si fara breton!) nu poarta haine stranse pe corp,si nici pantofi cu tocuri mari. Asta nu e deloc fashion, ce ma fac?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Buna! Pana la urma, ai dreptul la propriul stil vestimentar, nu trebuie sa asculti mereu ce zice matusa ta. La 16 ani, ai dreptul sa porti haine in care te simti bine. Vorbete cu ea, spune-i ca nu iti place un astfel de stil si ca vrei sa te imbraci asa incat sa iti placa. Doar, dac te compotri bine, inveti bine, esti cuminte, nu are cum sa te refuze. happy Bafta!

| Iyulia3712 a răspuns:

Inseamna ca matusa ta traieste in secolul trecut. Draga, ai deja 16 ani, la varsta asta tu ar trebui sa decizi cu ce vrei sa te imbraci. Eu zic sa faci o intelegere cu matusa ta. Ii spui sa te lase sa te machezi doar putin, cu pudra si corector cat sa-ti acoperi impuritatile de pe fata si eventual putin rimel, fara fard de ochi sau ruj sau mai stiu eu ce. Sa iti dea voie sa porti fuste exact pana deasupra genunchilor si parul sa il porti vreo 2-3 zile dupa ce e spalat desprins si pana ce il speli din nou vreo 2-3 zile in coada (aici depinde de cate ori te speli pe cap pe saptamana, faci tu imparteala). In cazul in care nu e de acord sub nicio forma, faci ce vrei si nu mai dai importanta spuselor ei. Nu mi se pare normal ca la 16 ani sa ti se dicteze inca cu ce sa te imbraci si cum sa arati. Asta mergea pana la maxim 12 ani, mai incolo deja nu prea mai e normal. Acum nu spun sa te transformi in opusul, îmbracă-te cum vrei dar in limitele decentei. O fusta pana exact deasupra genunchilor nu omoara pe nimeni, dar nu iti transforma fata intr-o carte de colorat, nici asa nu e ok.

| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Si eu am fost in aceeasi situatie,tot cu matusa,dar pe langa era si mama care era pana si contra sutienelor,ca vezi le ridica si sunt prea marilaughing si se uita baietii. Daca tu cunosti limitele decente, nu te lua dupa ea. Poti purta fuste mai scurte(nici chiar de o palma), colanti, dar nu transparenti, haine mulate.E ceva normal in anul 2015 sa te imbraci sexy(nu vulgar) si sa fii tu ca fetele de varsta ta(am zis fete, nu panarame). Tocurile, nu vad problema? Poti purta si tocuri de 15, atata timp cat e o ocazie speciala(majorat,nunta etc),dar in rest,la o iesire in oras,mall, scoala etc, cred ca, mai potrivite sunt platformele, dar si tocurile mai subtiri.7-8 cm e ok.Chestia cu tocurile e o regula pentru toate fetele/femeile in general. ziua nu umbli pe strada pe tocuri de 15.La fel si cu machiajul, machiaza-te, toate o facem, dar cu limita, si in functie de ocazie.