| razadeluna a întrebat:

De ce trebuie sa port batic cand ma duc la biserica? Adica bunica ma obliga, am 19 ani, nu vreau sa o supar de aia nu comentez,dar nu-mi place sincer sa -mi pun pe cap batic, mai ales acuma vara!?

25 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa ai un raspuns corect citeste pe aici: http://www.crestinortodox.ro/......19558.html

| Aasdfghj a răspuns:

Poti sa iei o esarfa mai draguta si subtire si sa o asezi intr-un alt fel pe cap, nu cum fac batranele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce nu o intrebi pe ea de ce trebuie sa porti?

pariu ca nu stie sa iti zica si pur si simplu o sa zica o chestie de genu "asa trebuie" sau "asa a zis popa"?

Simplu, daca nu stie sa iti raspunda, nu mai porti

| Liviu a răspuns:

Inca mai exista adolescenti sa asculte de bunci lol? laughing eu mereu le intorceam si le intorc vorba la bunici cand intrec masura.Ba ca is chelios, ba ca am cioc, ba piercinguri, ca sa le scot ca bla bla bla.
P.S Biserica? esti tanara, du-te distreaza-te lasa biserica pentru 60 - 80 ani.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/......19558.html

Citeste tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa porti. Spune-i ca vei purta cand vei avea varsta ei.
La 19 ani ar trebui sa-ti impui propriile pareri si sa-ti respecti deciziile in fata oricui, indiferent de varsta. Poti face asta fara jigniri. Ea nu se va supara daca nu i s-a urcat credinta la cap.

| Kenya a răspuns:

Aoleu laughing spune-i ca nu-ti place.

| kiri11 a răspuns:

Pentru ca biserica incearca sa manipuleze oamenii si pentru ai prosti din ce in ce mai tare. Face diferente intre sexe. De ce barbatii n-au voie sa poarte si femeile trebuie sa poarte? E o aberatie chestia asta cu baticul!

| Romb3r a răspuns (pentru kiri11):

Domnisoara care vine sa ne spuna ce inseamna sexismul.Deoarece femeia, conform Bisericii, este inferioara barbatului.Acum,ala care crede in prostiile astea sa le respecte.

| ANDA135 a răspuns:

Spune-i ca nu iti place sa porti

| BornToChange a răspuns:

Chestia cu baticul ţine DOAR de religia respectivă. În Biblie nu scrie niciunde că trebuie să porţi batic. Dacă bunica ta aşa consideră, ar trebui să o asculţi. Dar, ca să ştii, e o chestie impusă de religie şi nu de Biblie sau de Dumnezeu. happy

| TheCooLGuy a răspuns:

Pentru ca e un fel de rasplata pentre Dumnezeu.Asta o folosesc Doamnele in varsta.Si baietii dar mai rar.

Răspuns utilizator avertizat
| ubox7007 a răspuns (pentru remus1007):

Da

Răspuns utilizator avertizat
| ubox7007 a răspuns (pentru remus1007):

De obicei negri din cartier si motociclisti din America.

| ubox7007 a răspuns (pentru remus1007):

Dar oricum nu vad ce este de ras, adica daca cineva vrea sa poarte batic si este barbat, de ce nu ar face asta?

Răspuns utilizator avertizat
| BornToChange a răspuns (pentru TheCooLGuy):

În ce sens crezi tu că Îl răsplăteşti pe Dumnezeu dacă porţi batic? laughing)

| ANKITA91C a răspuns:

Se spune ca este bine să intri acoperită în fata domnului ( pentru RESPECT fata de El ) daca nu iti place sa porti batic, puneti o esarfa pe cap. Sper ca te-am ajutat.

| Andreea_Silcau_1978 a răspuns:

Pentru ca Fecioara Maria purta tot timpul batic pe cap.