| chocolate3755 a întrebat:

Eu am 12 ani, este prea devreme sa folosesc mascara zilnic?(adica cind ies in oras, la scoala etc.) Dar voi de la ce virsta ati inceput sa va machiati?

Răspuns Câştigător
| Sorinella20 a răspuns:

Acum 10-20 de ani, daca te-ai fi machiat de la 12 ani, ar fi fost intr-adevar prea devreme (desi atunci nu existau o asa mare varietate de produse cosmetice)! Dar in zilele in care traim noi, nimic nu e prea devreme. Nu este prea tarziu, mai ales ca este vorba doar de mascara. Era mai grav daca era vorba si de fard, fond de ten, etc. Acum nu exagera, si foloseste rimelul doar cand pelci undeva, cum ai spus si tu, in oras, la scoala, dar nu si atunci cand te duci pana la vecina, cand te duci la magazin, cand te duci sa duci gunoiul sau sa scoti catelul afara. In rest e OK, nu-ti face probleme!winking

18 răspunsuri:
| daηă a răspuns:

Nui bine sa te machezi de la varsta asta

| Anonime a răspuns:

Cred ca esti frumoasa si fara mascara.Nu ai nevoie de machiaj ca sa-ti arati frumusetea. Oricum ai numai 12 ani; nu prea este indicat sa te machiezi.

| Maria46854213 a răspuns:

Eu am inceput de la aceeasi varsta ca si a ta si acum am 14 ani ssi nu ies nemachiata din casalaughing. si eu am inceput cu mascara, am continuat cu fardul de pleoape, fondul de ten, pudra, dermatograf sau tus, corector, si nelipsitul ruj[sau gloss]. dupa parerea mea nu este devreme sa folosesti mascara zilnic.si eu fac la fel de 2 ani

| sweetgirl_3609 a răspuns:

Am inceput si eu la virsta asta, acum am 15, si fata mi s-a schimbat total, a inceput sa-mi iasa riduri, imi ramin semne daca am avut vreun cos, te-as sfatui sa folosesticit mai rar sau sa eviti cu totul folosirea ei.Bafta! Ai grija de tine!winking

| laara a răspuns:

Nu este bine big grin eu am inceput de la 11. acum am 15 si deja am inceput sa am probleme cu vederea big grin dar asa din cand te poti machia tongue daca folosesti crema si baza de machiaj big grin dar tine minte: ce-i mult strica :*

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns:

Eu am inceput de la 11, dar nu chiar zilnic

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns:

Eu am inceput de la 11, dar nu chiar zilnic. Si doar machiajwinking

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns:

"La varsta ta eu nu foloseam decat un gloss si la ocazii speciale foloseam farduri" Me toowinking

| Sorinella20 a răspuns:

Cum 10-20 de ani, daca te-ai fi machiat de la 12 ani, ar fi fost intr-adevar prea devreme (desi atunci nu existau o asa mare varietate de produse cosmetice)! Dar in zilele in care traim noi, nimic nu e prea devreme. Nu este prea tarziu, mai ales ca este vorba doar de mascara. Era mai grav daca era vorba si de fard, fond de ten, etc. Acum nu exagera, si foloseste rimelul doar cand pelci undeva, cum ai spus si tu, in oras, la scoala, dar nu si atunci cand te duci pana la vecina, cand te duci la magazin, cand te duci sa duci gunoiul sau sa scoti catelul afara. In rest e OK, nu-ti face probleme!winking

| HardcoreCountry a răspuns:

Eu folosesc mascara si gloss zilnic, de la 11 ani.

| Stefanaaa a răspuns:

Nu. E in regula b-).

| `KiddO` a răspuns:

Eu am 15 ani si nu ma machez decat la ocazii foarte speciale. Cam de 2-3 ori pe an rolling on the floor. Si tu.de la 12 ani :O. Rusine sa imi fie!

| DeNyyy a răspuns:

Eu zic ca totusi este prea devreme sa te dai cu mascara. hai ca te mai duci la o petrecere sau la un restaurant ceva da. dar la SCOALA.in nici un caz.totusi eu te sfatuiesc sa nu il folosesti zilnic.ba din contra sa il folosesti cat mai rar sau chiar deloc pentru ca daca tu te dai in fiecare zi am auzit ca iti pot cadea genele...

| ღAnamariaღ a răspuns:

Da este foarte devreme!
De la 16-17 ani!

| Onitzz a răspuns:

Eu am inceput cu machiajul din clasa a 8a la 12 ani nu ma macheam.
nu e bine sa incepi asa devreme eu cred ca esti frumoasa naturala happy

| danielasisi a răspuns:

Iti zic doar atat:
am 9 ani si ma machez, am primit un set de la o revista, dar este mare machiajul

| KATTY_9143 a răspuns:

Buna! Si eu am 13 ani si nu folosesc marcara decat foarte rar, la o nunta sau eveniment special.Cred ca e prea devreme sa folosesti mascara la scoala sau in oras. Daca vrei chiar asa de mult sa folosesti cand iesi in oras poti sa folosesti una care nu iti incarca genele, dar lumea sau ma rog copii, iti va pune amprenta de fitoasa... Sper ca te-am ajutat.
Succes:*
Pont:daca te machiezi de mica faci riduri mai devereme si fata iti va imbatrani mai repede...

| MissHappiness a răspuns:

La varsta ta eu nu foloseam decat un gloss si la ocazii speciale foloseam fard si dermatografhappy (atunci cand simteam nevoiahappy