| Speranta12 a întrebat:

Eu cred ca am un ten uscat pentru ca nu mai e asa fin ca inainte. Cineva mi-a spus ca am tenul uscat pentru ca ma spal de cand ma stiu cu apa si sapun si ca acesta ar arde tenul. Am 19 ani. Cu ce ar trebui sa curat mai bine tenul inainte de crema hidratanta?

Mi-am cumparat pe vara prima crema hidratanta de la Gerovital una obisnuita verde Gerovital Plant. Si mirarea mea a fost ca a disparut de pe ten dupa o ora si ceva si nici macar nu aveam fond de ten. E normal asa ceva? Nu am mai folosit acea crema hidratanta dupa aceea. Ce creme hidratante pentru ten uscat recomandati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia ți gelul de curățare de la cerave. E bun.
Eu nu ma dau cu atâtea la demachiere. Îți spun și de ce. Am deja tenul foarte încărcat de machiaj și nu doresc sa aplic iar 3-4 produse și de demachiere. Asa ca îmi curat fata cu apa micelara, apoi ma spăl cu gel de curățare și apa călduță după care crema și gata.

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Asa pateam si eu cand ma spalam cu sapun, inca mai am obiceiul asta doar ca folosesc sampon de bebelusi, altfel zici ca am bagat fata in foc. Mai pateam sa ma irit rau cand aveam dermatita pe scalp, in sezoanele reci pateam asta in special si daca atingeam fata dupa ce atingeam scalpul ma iritam, credeam initial ca imi iese ficatul pe fata de la nesomn dar m-am documentat si am observat ca mana il irita, nu mai folosi sapunul si evita sa mai pui mana pe fata. Sa vina fetele cu creme, aici nu ma pricep.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data trebuie sa te dai cu gel de curățare apoi sa aplici crema hidratanta și restul. este important sa te dai cu gel dimineață și seară, dar gelul trebuie sa fie potrivit tipului tau de ten cele de la bioderma sunt bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încă ceva. Săpunul usuca f tare tenul. Folosește un săpun lichid pentru fata dacă nu ai un gel de curățare.

| Speranta12 explică (pentru anonim_4396):

Vreau sa trec si eu la un gel de curatare, dar nu stiu pe care sa il aleg fiind destul de multe in magazinele online. Stii cumva care geluri sunt mai bune pentru un ten uscat?

Si ca sa inteleg, dimineata prima oara trebuie sa aplic gel de curatare si apa, apoi crema hidratanta, apoi primer, apoi fond de ten? Este buna ordinea asta? Ce ma sperie pe mine e demachierea de fapt pentru ca nu stiu ordinea. Trebuie sa incep cu un lapte demachiant si apoi cu gelul de curatare? Iar dupa apa micelara si apoi crema hidratanta? E buna ordinea sau cum ar trebui de fapt? Pe net am citit cateva articole in care am vazut pasi diferiti.

| Speranta12 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate! O sa aleg si eu mai putine produse pentru inceput. Multumesc mult pentru ajutor, chiar aveam nevoie sa-mi clarific odata treburile astea, le-am tot ignorat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

Cu mare placere. Dacă mai ai vreo nelămurire îmi poți scrie. Eu îți spun exact ce am folosit eu, nu reclame și nu vorbesc fără sa nu fi aplicat și testat înainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

Ia ți gelul de curățare de la cerave. E bun.
Eu nu ma dau cu atâtea la demachiere. Îți spun și de ce. Am deja tenul foarte încărcat de machiaj și nu doresc sa aplic iar 3-4 produse și de demachiere. Asa ca îmi curat fata cu apa micelara, apoi ma spăl cu gel de curățare și apa călduță după care crema și gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este și săpun de bebeluși cu ph neutru nu e așa agresiv cu tenul uscat parca deja johnson baby.dar indicat este gelul de curățare el elimina toate impuritățile.

| NoisyLight a răspuns:

A dispărut de pe ten fiindcă tenul tău este deshidratat și se comportă exact ca un burete. Un remediu bun este săpunul cu glicerină. Să cumperi de la farmaciile naturiste, nu de la hoți precum Sensiblu sau Catena. Crema ar fi bine să o faci acasă, așa cum face tipa din videoclip: https://m.youtube.com/watch?v=36k9HBK28Tc

| Gbrlela a răspuns:

Nu ma pricep tare bine, insa si eu am probleme cu tenul. nu tot timpul dar uneori fac si eu cojite. am folosit 2 creme destul de bune insa pretul lor e destul de mare dar isi fac efectul. dupa ce nu le am mai folosit, tenul meu a luat o iar razna. am inceput seara si dimineata sa imi curat tenul cu gel de curatare ce are in el castraveti si sa ma spal pe fata cu apa rece iar dupa sa aplic o crema de fata. momentan doar asta fac.