Întrebare recomandată | crissa20 a întrebat:

Fetele, cum va ingijiti parul? ce sampoane, balsame si/sau tratamente folositi? sau ce faceti pentru ca parul vostru sa arate bine?

Răspuns Câştigător
| Ssiaa_Anni_1997 a răspuns:

Va fi o lista lunga : Avand in vedere c aparul mi se ingrasa destul de des am nevoie de hidratare intensiva! Pentru asta folosesc samponul si balsamul de la HERBALIFE (nu se gasesc in magazine sau farmacii, plafaruri, trebuie sa gasesti un consultant Herbalife si sa devi client sau distribuitor. Samponul- 50 lei si balsamul -40 lei, merita!). Apoi masca de par de la GARNIER FRUCTIS cu avocado si unt de karite, nu o folosesc mereu dar cand o folosesc imi lasa parul moale, si miroase genial ( 15 lei o gasesti in hipermarketuri uneori si in supermarketuri). Folosesc uleiul de ricin care imi regenereaza parul si mi-l lasa fara fire despicate ( 4 lei -40 ml, din plafar sau farmacie, gasesti informatii cum sa in folosesti pe youtube) si uleiul de masline, imi lasa parul fara varfuri despicate is ii ofera multe vitamine(il gasesti in super si hiper marketuri, nu stiu pretul exact). Imi mai fac masti de par facute in casa cu ingredente naturale(gasesti o gramada pe youtube).In rest am grija saimi piptan parul in fiecare dimineata si seara si il spal o data la 3 zile. Cand folosesc placa sau ondulatorul aplic
protectia de caldura pentru par de la syoss (o gasesti in hipermarketuri la 15-17 lei) iar ca sa dureze folosesc dupa gel( nu mai stiu de unde e, doar pe varfuri), fixativ (de oricare) si spuma.Depinde desigur ce tip de par ai, poti cauta pe google intormatii cum sa il ingrijesti. Sper ca voi primi funda happy

10 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Poti sa citesti aici cateva sfaturi pentru un par frumos si sanatos:

http://deearockon.blogspot.com/......-la-z.html

eu il ingrijesc in special cu produse naturale, nu-mi place sa flosesc placa in el pentru ca buclele mele sunt perfecte

| ElenaSA a răspuns:

Eu folosesc Klorane, sampon frantuzesc. Este mai scump, dar sunt multumita de el. As vrea sa incerc candva si un sampon bio pe baza de argila.

| Teardrop a răspuns:

Mă spăl pe cap și nu-mi pun tot felul' de prostii în păr.

Tot ce folosesc "special" e şamponul anti-mătreaţă.

Am părul lung, cam până la fund, şi des, niciodată nu mi-am pus tratamente sau balsamuri.

Oamenii îmi spun că am un păr foarte sănătos, cu ce-l dau de arată aşa bine?

Ăsta-i secretu', să nu te dai cu nu ştiu ce prostii. Alea nu îl fac mai frumos. Îl distrug şi îl îmbolnăvesc.

Adevăru' îi că majoritatea timpului umblu cu părul prins şi nu mi-l întind cu placa decât foarte rar.

Da' secretu ăsta e: foloseşte un mare...nimic. Şi spală-te măcar de două ori pe săptămână.

Nu lăsaţi mass-media să vă spele pe creier cu produsele lor minune. Sunt doar minciuni.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Teardrop):

Iar samponul anti-matreata nu face parte din prostiile promovate de mass-media? Ba cam da! Daca nu folosesti nici balsam/masca, atunci mi se pare o ineptie sa folosesti samponul din comert care are FIX aceleasi ingredinte ca prostiile de care pomenesti tu!

Secretul e sa folosesti solutii facute in casa, naturale, fara parabenii si chimicalele ce se regasesc in TOATE sampoanele si produsele pentru par! E ca si cum ai zice ca esti vegetariana dar mananci totusi pui! Iar un sampon natural de casa se poate face cu multe ingredinte, incepand de la galbenus, iaurt, banane, lapte de cocos, miere, lamaie si alte chestii SANATOASE si NATURALE! Si sa vezi atunci par extraordinar de frumos!

| Teardrop a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Scuză-mă, dar n-o să mă apuc să îmi fac şampon în casă. Am chestii mai bune de făcut. Folosesc un sigur tip de şampon la fiecare spălare, nu-l schimb din 2 în 2 săptămâni, şi nu-mi pun alte tâmpenii pe lângă.

Decât să stau să ameste într-o oală toate ingredientele tale "sănătoase" (nimic nu mai e sănătos în zilele noastre, scuzămă că-ţi zic. Totul începând de la aer, apă, sol e poluat) mai bine ies să mă plimb sau citesc o carte-

| Okkultist a răspuns:

Sunt baiat, dar dau atentie la trup. Masez zilnic sau aproape zilnic scalpul cu uleiuri naturale ca cel de masline, argan mai ales, ricin. Ma spal cu sampoane naturale, sau mai bune syoss. Oricum asta depinde de om ce prefera. Masajiul asupra parului este foarte util. Cunosc cateva vedete personal, si un stilist foarte bun din pacate are cancer si nu o sa-i dau numele, care mi-a recomandat aceest lucru, este un lucru perfect. Egiptenii (ma refer la cei puri antici) faceau aceest lucru, sia zi mai sunt oameni. Indienii folosesc masajiul aceesta pentru a avea un par frumos si sa previna caderea lui, matreata samd.
Personal am avut matreata, am dat la bani cat m-au uscat, eu prost ca nea. Taicamiu e doctor si mi-a zis niste uleiuri si ams capat intr-o luna. Deci a fost perfect. Foloseste cel de masline daca e mai gru cu celelalte. Sampoane difera. E unul italian intr-o sticla maro, cu argan, cauta sampoane mai dragute sa zic asa. Sper ca te-am ajutat happy O saptamana frumoasa xD

| milkie a răspuns:

Eu folosesc Head And Shoulders Apple Fresh.Si ca sa arate bine...il pieptan.Nu folosesc placa sau ondulatorul.Prefer metodele naturale de ingrijire a parului.

| florentina1231 a răspuns:

Depinde de par.Ce par ai? Uscat, uleios, fir subtire sau fir gros?

| Pysy123 a răspuns:

Buna am citit mai jos ca ai parul uscat, eu iti recomand sa folosesti ulei de masline ca e foarte bun pentru par sa arate bine...eu folosesc 2 in 1-panten, si ulei de masline si ma pieptan si usor si arata foarte bine!