| AdrianaB1 a întrebat:

Fetelor, cele ce ati avut parul foarte des, cum ați ajuns la un păr mai subțire?
Soluții naturaliste, fără șampoane, balsamuri, uleiuri etc, că folosesc și nu mă ajută.

8 răspunsuri:
| sopranaCadaverica a răspuns:

Ai face bine sa nu-ti doresti un par mai subtire… Un par des e sanatos, atragator. Pentru ca se vede foarte urat cel rar, mai ales golurile din scalp (care apar ulterior), plus ca la batranete o sa se rareasca oricum. Dupa 30 de ani e probabil sa iti cada mai mult par decat acum.
Eu l-am avut foarte des si m-am dus la o coafeza desteapta care mi l-a filat, nu stiu cum, ca mai ramasesem cu doua fire.
Incearca si tu filarea daca chiar vrei asta.hee hee

| AdrianaB1 explică (pentru sopranaCadaverica):

Dar filarea cum ti-a facut-o cu pieptenele respectiv pentru filare?
Îmi doresc și eu sa-l comand.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru AdrianaB1):

Nu mai stiu. Te poti face la coafor... Nu costa asa mult

| bbnnmm a răspuns:

Recomandarea mea este să mergi la un salon de încredere și să îți filezi părul exact cât e nevoie, adică nici prea mult, dar nici prea puțin. La fel am făcut și eu! Arată mult mai bine părul de proporții normale decât cel cu un volum exagerat. Nu vei regreta deloc, sunt sigură. După ce îți vei fila părul, îți vei simți scalpul mai ușor, o să îți fie mai ușor să îți aranjezi părul, deci nu prea ai ce pierde.

| pinkyypromise a răspuns:

Am si eu parul foarte des si am trecut si eu prin faza de,, vreau un par mai subtire". Te sfatuiesc sa iti accepti parul asa num e. Cu cat e mai des cu atat arata mai bine. In plus, iti pot oferi cateva sfaturi pentru a nu arata asa "stufos", ca o matura. Eu le folosesc, si am ajuns sa imi iubesc parul. Tine cont ca rezultatele sunt mai vizibile pe parul lung.

In primul rand, evita spalarea in exces, deoarece samponul nu va face decat sa confere mai mult volum. Daca ai scalp uscat, ca mine, te poti spala o data pe saptamana fara nici o problema. Inceasca sa folosesti cat mai multe masti naturiste, de exemplu untul de mango, cacao sau sheea amestecat cu uleiuri vegetale si esentiale. iti vor mai calma parul.
Dupa ca clatesti masca de pe par, e indicat sa o faci cu apa rece, aceasta prevenind efectul de "freez" al parului, adica de electrizare.
Un sfat foarte important, e sa nu iti piepteni parul des. o data la 3 zile ajunge. Pieptanarea ii da volum. Iti poti pastra parul descalcit daca dormi cu el in coc, si iti treci degetele prin el din când in când.

Daca ai incercat asta si tot nu esti multumita de rezultate, nu poti decat sa-l raresti. Nu exista remedii naturiste pentru subtierea parului, doar pentru indesare. Il poti subtia doar prin filare (cu foarfeca aceea cu dinti) acasa sau la salon.

| AdrianaB1 explică (pentru pinkyypromise):

Super! Să știi că m-am regasit perfect in postare.
Folosesc aceleași metode, iar unica soluție ar fi foarfeca pentru filare.
Multumesc enorm!

| pinkyypromise a răspuns (pentru AdrianaB1):

Ma bucur:*
Incearca totusi sfaturile pe care ti le-am dat, poate nu va trebui sa recurgi la filare.