| andreeaeml1200 a întrebat:

De ce in general vopselele de par se decoloreaza asa rapid? M am facut bruneta si incepe sa se decoloreze usor la varfuri, se face saten. Ma spal cu sampoane si balsamuri speciale pentru par vopsit, folosesc si protectie termica sau alte uleiuri hidratante. Care are fi alt motiv, daca eu am mare grija de parul meu?

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca te-ai vopsit singura, acasa, e foarte posibil ca vopseaua nu a stat suficient cat sa se fixeze (in functie de tipul de par, cuticulele pot fi mai rezistente si nu se deschid imediat pentru ca particulele de vopsea sa le penetreze).

| andreeaeml1200 explică (pentru dullcat):

Daa, singura ma fac
Nu vreau la salon, dar stau destul de mult cu vopseaua in cap, vreo 30-35 min, sa fiu sigura ca se prinde

| dullcat a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Inseamna ca sunt alte aspecte de luat in considerare, pe care poate la salon ti le-ar spune, astfel ca pe viitor sa stii cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că nu-s vopsele de calitate. Cred.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Vopsele de păr nu au nimic. Este vorba de viteza de creștere a părului. Dacă viteza de creștere este mare, atunci automat apare această "decolorare". Firele de păr vopsit sunt înlocuite cu fire de păr naturale! Dar, o cauză poate fi nerespectarea instrucțiunilor de pe cutia de vopsea de păr în privința timpilor de vopsire, decolorare și altele. Și, un timp prea mare, poate conduce la o ardere a firului de păr, lucru care conduce automat la înlocuirea acestor fire arse!

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Poate nu stai cat trebuie cu vopseaua in cap, in general se sta cam o ora, doua, sau poate vopseaua nu e calitativa