| andreeaeml1200 a întrebat:

Fetelor, la câte zile va spalati parul?
Cum este mai bine, sa îl spalati mai des sau mai rar?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vara la 2 zile, iarna la 4-5 zile.

Vara este recomandat sa se spele mai des fiindca este foarte cald, impuritatile de afara care se amesteca cu secretia scalpului si cu transpiratia, imbacsesc parul si-l fac slinos si urat mirositor.
Am colegi care-si spala parul zilnic de foarte multi ani si nu au probleme de nici un fel.

iarna, fiindca nu mai este atat de cald si probabil porti calciula sau ceva pe cap, nici parful nu mai este atat de mult ca vara, se poate spala parul la 4-5 zile.

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie spalat in functie de tipul de par.De genetica nu mai spun.
Eu prefer la 3-4 zile, uneori fentez cu sampon uscat si astfel mai castig o zi.Conteaza si textura plus tipul de sampon folosit.
De exemplu, o spalare cu vechiul sampon solid (Alverde) ma tinea ok 4 zile, cu cel actual parca deja dupa 2 zile jumatate parul se ingrasa cam mult.Cel mai probabil voi schimba din nou.

Eu tind sa cred ca zilnic este exagerat, mai ales luand in calcul obiceiurile femeilor din trecut.Nu zic ca o data pe luna e mai ok, insa e clar ca podoaba capilara se adapteaza si ea in functie de cum e tratata.

| dullcat a răspuns:

Am dat peste un articol bun, in tema:

,, Trebuie să folosim produsele cosmetice adecvate părului - pentru păr normal, gras sau uscat. Cei cu păr uscat nu trebuie să se spele atât de des, pot să se spele de două ori sau chiar o dată pe săptămână. Cei cu păr gras ajung să se spele și de trei ori pe săptămână dar, atenție, nu trebuie să se spele chiar în fiecare zi sau de două ori pe zi, am întâlnit și astfel de situații. Pentru că atunci apare o hiperproducție a glandelor sebacee și se îngrașă și mai mult." - https://republica.ro/......ca-popescu

| NLS a răspuns:

Ideal este sa iti speli parul de 2 ori pe saptamana.
In cazuri de urgenta, e ok si de 3 ori.
Insa nu mai des.

Valabil pentru toata lumea, nu doar pentru fete.

Spalat zilnic, va produce si mai mult sebuum, se va ingrasa si mai tare, indiferent ce sampon sau balsam folosesti.

| Sophieka a răspuns:

De 2 ori pe saptamana si in caz de urgenta, cand mai trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îl spăl o dată la 3 zile, deoarece are tendința de îngrășare, mai ales în anotimpul rece.

| Miruna333 a răspuns:

2-3 zile. Spala-l atunci cand e nevoie, unele persoane o fac in fiecare zi si e ok

| Anitta97 a răspuns (pentru Miruna333):

Exact! Vara poți și in fiecare zi, după cum simți tu! Dacă nu te simți super fresh spalaaaaa! Nu mai stați cu el murdar doar ca a zis nu știu cine ca așa se spală!

| Ilovedinero a răspuns:

Cand e cald in fiecare zi, daca il las pe spate o data la 2 zile( adc normal) si cand imi fac codite la 3 zile caci nu am atata sebum cand imi fac codite

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Eu de 2 ori pe săptămână

| Geass1 a răspuns:

Când prind curaj laughing
Am părul uscat și nu se îngrașă repede. Cam 5-6 zile, pot și 7 dacă mi-e lene. Văzusem un tip pe Youtube, hairstylist, care zicea că părul se spală atunci când se îngrașă. Deci fiecare are nevoi diferite.

| Catlove33 a răspuns:

Eu imi spal parul doar sambata ca am parul mai des si mi se ingrasa mai repede, daca ai la fel cea mai buna metoda. Daca ai nevoi nu faci gresit daca te speli de 2 ori pe saptamana. Sper ca te am ajutat.